KUYUDERE’DE SARIBABA ETKİNLİĞİ YAPILDI

Arguvan Kuyudere (Minayik) Mahallesi (Köyü) Muhtarlığı ile İstanbul’da faaliyet gösteren Kuyudereliler Derneği tarafından organize edilen "Sarıbaba Abdalmusa ve Cem etkinliği " yapıldı.

KUYUDERE’DE SARIBABA ETKİNLİĞİ YAPILDI
 İstanbul'da faaliyet gösteren Arguvan Kuyudere (Minayik) Köyü Derneği ve Kuyudere Mahalle Muhtarlığı tarafından organize edilen "Sarıbaba Abdalmusa ve Cem etkinliği " 01 Ağustos 2014 Cuma günü yapıldı.

Etkinliğe her yıl olduğu gibi Kuyuderelilerle birlikte çevre Mahallelerden (Köylerden) katılım oldu.  Kalabalık katılımın olduğu Cemi Hüseyin Orhan ve İsmail Sarıaltun dede yönetti.

Cemden sonra hazırlanan Abdal Musa lokması katılımcılara dağıtıldı lokmalar yendikten sonra Kuyudere Köyü Derneği Başkanı İlhan Aksüt ve Köy Muhtarı Behram Altuntaş katılımcılara teşekkür ettiler. 

Etkinlik Fotoğrafları Aşağıdadır

Sarı Baba ziyareti hakkında kısa bilgi

Köyün yaklaşık 1 km kuzey-batısında Yeniköy hududuna yakın yerdedir. Sarı babanın bir şehit olduğu bilinir. Ne zaman yaşadığı ve kim olduğu bilinmemektedir. Buraya yağmur duasına çıkılır. Dilek dilenir adak adanır. Özellikle sarılık hastalığına yakalananlar götürülür. Dilek dilemeye gidenlerin yalın ayak gittikleri görülmektedir.

 

Köye yaklaşık 1-1,5 km uzaklıkta ve burayla traktörle veya hayvanlarla ulaşım sağlanmaktadır. Küçük bir sıradağ dizisinin sonunda ki dağın tam tepesinde yer almaktadır. Sarı Baba denen kişinin mezarı eski tek odalı bir evin harabesinin içindedir. Evin tam orta yerinde mezar bulunmaktadır. Mezarın birkaç kez gizlice kazıldığı söylenmektedir. Son haliyle mezar kuzey-güney doğrultusundadır. Burayı ziyarete gelen köylüler köyden getirdikleri lokmaları (etli yemek, kömbe, bişi, somun vs.) veya burada yaptıkları etli yemekleri bir arada yiyerek bu ulu kişiyi andıklarını söylemektedirler. Bu ziyarete gelişlerin amacı kişisel niyetleri dışında, yağmur duası için gelinmektedir.

Sarı Baba’ya sarılık hastalığı için gidenler, yumurta pişirirler ve Sarı Baba’ya giderler. Yumurtanın beyazını yerler ve sarısını sarılık hastalığı bulaşmaması için veya sarılık hastalığının geçmesi için gömerler.

www.arguvanhaber.com

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
fatih koca
fatih koca - 8 yıl Önce

Benim memleketim süper arguvani suyuna ve kızına bitiyorum yaşanacak yer

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56