MALATYA VALİSİ; YENİ YOLU ADAM EDEMEZLERSE BAŞKA YOL YAPARLAR !

Malatya Vali Süleyman Kamçı bitme aşamasına gelen yolda gerekli önlemlerin alınacağını ancak yolun güzergahında şimdilik bir değişikliğin olamayacağını söyledi. Vali Kamçı, Arguvan Belediye Başkanı Kızıldaş’a yanıt verirken “Yani o yolu bırakıp başka bir yol mu yapacaklar. Beton döşeyecekler. Belki, başka bir şey yapılacaklar ama mutlaka çözüm bulacaklar. Eğer o yolu çözemezlerse, mevcut yolu adam edemezlerse başka bir yol yapacaklar. Artık Karayolları bunun önlemini alacaktır” dedi.

MALATYA VALİSİ; YENİ YOLU ADAM EDEMEZLERSE BAŞKA YOL YAPARLAR !
Arguvan’ın ilçe bağlantısın sağlayan 14 km’lik yol, geçtiğimiz yıllarda meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşıma kapatılmış ve Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından ilçenin çevreyolu diye adlandırılan 6.6 km’lik yeni yolun yapımına bu yılın Nisan ayında başlanmıştı. 

Ancak yapımı devam eden yeni yolda yarıklar ve düşey çökmeler meydana geldi. 

İl Koordinasyon Kurulu’nda Arguvan’da yapılan yeni yoldaki heyelan gündeme geldi. Toplantıda söz alan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, yeni yolun yapıldığı güzergahın çok sağlıklı olmadığı yönünde Karayolları Bölge Müdürlüğü’nü uyardıklarını ama bu uyarıların dikkate alınmadığını söyledi. Kızıldaş “İlçemizde eskiden bir karayolumuz vardı. Heyelan nedeniyle ulaşıma kapatıldı ve şu anda bu ulaşım servis yolundan sağlanıyor. Karayolları tarafından ayrıca 6.6 km uzunluğunda bir karayolu yapılıyor. Ancak bu yola başlanıldığında biz o zamanda bu bölgenin çok sağlıklı bir zemini olmadığını ve heyelan bölgesi olduğu yönünde uyarılarda bulunmuştuk. Kaymaların olabileceği uyarılarımıza rağmen bu dikkate alınmadı ve asfalt aşamasına gelen yolda yine heyelan oldu. Heyelan kırılmaları mevcut yapılan yolun üzerine gelmiş durumunda. Mevcut yol da belki kullanılamaz duruma gelecek.  Belediye meclis üyelerimizle birlikte geçtiğimiz günlerde yolda inceleme yaptık ve bu kırılmaları fotoğrafladık. Kırılmalar, yeni yapılan yolun altından geçip diğer tarafa ulaşmış vaziyette.  Bu yolun yapımına başlandığında, Arguvan halkı istemedi. 20 km’lik daha uzun olan güzergahı istedi. Ancak Karayolları, daha kısa olan 6.6 km’lik güzergahı tercih etti.  6.6 km yol ile 20 km yol arasındaki maliyet farkı gözetilirken, henüz yol tamamlanmadan meydana gelen bu kırılmalar, kısa olan bu yola harcanan paranın boşa gideceğinin işaretlerini veriyor” diye konuştu. 

Koordinasyon Kurulu toplantısında kurumun yatırımları hakkında bilgiler verdikten sonra Arguvan Belediye Başkanını yanıtlayan Karayolları 8. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, heyelan tehlikesini doğruladı. Özendi, “Bu yolun yapımına sene başında başladık. 5 ay içinde nerdeyse asfalt seviyesine geldi.  Yalnız bundan 10 gün önce yine kötü bir haber geldi. Kesinlikle heyelan olması mümkün olmayan dümdüz bir arazide bu kez de düşey oturma başladı” dedi. 

Özendi, şunları söyledi: “Belediye Başkanımız kısmen haklı. Mevcut Arguvan yolumuz, Malatya’dan Arapgir’e giden yoldan ayrılıp 14 km bir yolla Arguvan’a bağlanan kısımda geçen sene bir heyelan meydana geldi. Heyelan nedeniyle yol ulaşıma kapandı. Biz de acil olarak servis yolu yapıp trafiği sağladık. Hemen ardından bir proje hazırladık ve Arguvan’ın hem çevreyolu olarak kullanacağı hem de bağlantısını sağlayacağı yolun yapımına başladık. O dönemde Arguvan kamuoyu bizim bu yaptığımız 6.6 km yol için ‘Biz bu yolu istemiyoruz, bizi direkt Yazıhan’a bağlayın’ dediler.  Yazıhan tarafına bağlantı istedikleri yolun da toplam uzunluğu 20 km çıkıyor. Biri 20 km, biri 6 km olan iki alternatiften doğal olarak kısa olanı tercih ettik.  Nisan ayında yolun yapımına başladık. Müteahhit firma da hakikaten orada çok hızlı çalıştı ve biz o yolu bir yıl içinde bitirme noktasına geldik.  Yani 5 ay içinde nerdeyse asfalt seviyesine geldi.  Yalnız bundan 10 gün önce yine kötü bir haber geldi. Kesinlikle heyelan olması mümkün olmayan dümdüz bir arazide bu kez de düşey oturma başladı.”

Yağışların  durmasını beklediklerini ifade eden Hüsamettin Özendi, yolu asfaltlayıp heyelan için gerekli tedbirleri alacaklarını, heyelanın devam etmesi ve yolun trafiğe kapatılmasını gerektiren bir durumun yaşanması halinde 20 km’lik alternatif diğer güzergahta yeni bir yol yapımının gündeme gelebileceğini ifade etti.

Koordinasyona başkanlık eden Vali Süleyman Kamçı da, bitme aşamasına gelen yolda gerekli önlemlerin alınacağını ancak yolun güzergahında şimdilik bir değişikliğin olamayacağını söyledi. Vali Kamçı, Arguvan Belediye Başkanı Kızıldaş’a yanıt verirken “Yani o yolu bırakıp başka bir yol mu yapacaklar. Beton döşeyecekler. Belki, başka bir şey yapılacaklar ama mutlaka çözüm bulacaklar. Eğer o yolu çözemezlerse, mevcut yolu adam edemezlerse başka bir yol yapacaklar. Artık  Karayolları bunun önlemini alacaktır”  dedi.

Kaynak: Arguvan Belediyesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56