MALATYADAKİ ARGUVAN DERNEKLERİ ARGUVANDA TOPLANDILAR TOPLANTIYA MUHTARLAR DA KATILDILAR

Malatya’daki Arguvan köy dernekleri, 16 Şubat 2011 Çarşamba günü Arguvan Belediyesi’nin toplantı salonunda köy muhtarlarıyla bir araya geldiler.Yoncalı sulama barajı, Yataklı sağlık merkezi, TOKİ konutları, Arguvan kültür merkezi gündemdeki konulardı.

MALATYADAKİ ARGUVAN DERNEKLERİ ARGUVANDA TOPLANDILAR TOPLANTIYA MUHTARLAR DA KATILDILAR
 Güçlerini birleştirme kararı alan, Malatya’daki Arguvan köy dernekleri, 16 Şubat 2011 Çarşamba günü Arguvan Belediyesi’nin toplantı salonunda köy muhtarlarıyla bir araya geldiler. Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, konuk olarak Güzelyurt Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Mengüç,Naki Düzova, Arguvan köy derneklerinin temsilcileri ve çok sayıda köy muhtarda toplantıya katıldı.  
Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan’ın, hoş geldiniz konuşmasından sonra dernekler adına Bozan Köyü Derneği Başkanı Ali İhsan Öztürk, açış konuşmasıyla gündem maddelerini sundu. Konuk Başkan Ali Seydi Millioğulları, Arapgir’e gideceğinden konuşmasını yaptı. Ön seçim sistemi uygulanırsa milletvekili aday adayı olacağını açıklayarak toplantıdan ayrıldı.
Gündem maddeleri:
Yataklı sağlık merkezi
TOKİ konutları
Arguvan kültür merkezi
Yoncalı sulama barajı
Bu dört madde üzerinde söz alarak konuşmak isteyen tüm katılımcılar dinlendi. Köy muhtarlarının sorunları dile getirildi.
Bozburun (Parçikân) ve Bozan köylerinin içme sularının içilemez oluşu yine gündemdeydi.
Muhtarlardan biri, soğuk hava deposu olmadığından meyve üretiminin ve pazarlanmasının yapılamadığını ifade etti. Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, bunun önemli olduğunu; ancak İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası’nın adlarının olduğunu, işlevlerinin olmadığını, çiftçiyi eğitici çalışmaları yapmadıklarını söyledi.
Yukarı Sülmenli Köyü Muhtarı Kemal Aslantürk, köylerinin öğretmenlerinin görevden alındığını, sınıflarının birleştirildiğini,  okullarının kapanmakla karşı karşıya bırakıldığını ifade etti.
İlgili Vali yardımcısından randevu alındı. Bu durumun görüşülmesi ve Yukarı Sülmenli köyünün okul ve öğretmen sorununun giderilmesi için bir görüşme takvimi belirlendi. Bunun dışında önemli kararlar alındı.
Arguvan Muhtarlar Birliği kurulması kararlaştırıldı. Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, muhtarlar birliği için yer tahsis etmeyi; muhtarlar da birlikte görevlendirilecek kişinin ücretini ödemeyi üstlendi. 21 Şubat 2011 tarihinde Arguvan’da derneklerin ve muhtarların da katılımıyla ofisin açılışının yapılması kararlaştırıldı.
Tüm bu çalışmalarda koordinasyonu sağlamak üzere dernek yöneticilerinden ve muhtarlardan oluşan bir yürütme koordinasyon komisyonu oluşturuldu.
Bu komisyonda muhtarlardan:Muharrem Öztürk, Vahap Genç, Kemal Aslantürk, Kemal Ünsal, Haşim Güler, Memet Köse, Abdulkadir Aslan, İbrahim Bozkurt. Dernek yöneticilerinden: Mehmet Ali Başıbüyük, Cemal Ağdağlı, Mehmet Kapusuz, Yusufhan Doğan, Abdullah Genç, Ali İhsan Öztürk görevlendirildiler.
Arguvan’a yataklı sağlık merkezinin, Yoncalı sulama barajının, kültür merkezinin, TOKİ konutlarının yapımının hızlandırılması için vakıf ve derneklerin güç birliği yapmalarının umut verici, olumlu bir gelişme olduğu konusunda fikir birliğine varıldı. 21 Şubat 2011 tarihinde Arguvan’da yeniden bir araya gelinmesi kararlaştırıldı.
Daha sonra dernek yöneticileri, Bozburun (Parçikân) köyüne gelerek köyde incelemeler ve görüşmeler yaptılar.
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56