MALATYADAKİ ARGUVAN KÖY DERNEKLERİ, VALİ YARDIMCISINI ZİYARET ETTİLER

Malatya’daki Arguvan köy derneklerinin yöneticileri Vali Yardımcısı İnci Sezer Becel’i makamında ziyaret ettiler.

MALATYADAKİ  ARGUVAN KÖY DERNEKLERİ, VALİ YARDIMCISINI ZİYARET ETTİLER
   
         Malatya’daki Arguvan köy derneklerinin yöneticileri Vali Yardımcısı İnci Sezer Becel’i makamında ziyaret ettiler. Atmalılar, Akören, Bozan, Çavuş, Dolaylı (Halpuz), Eymir, Kızık, Kuşu (Armutlu), Bozburun (Parçikânlılar) ve Yukarı Sülmenli Köyü Derneklerinin yöneticileri, Vali Yardımcısı İnci Sezer Becel ile görüştüler.
Arguvan’da gerçekleştirilen köy dernekleri ile muhtarların bir araya geldiği toplantıda da gündeme gelen, Yukarı Sülmenli köyündeki Şehit Tuncay Göksu İlköğretim Okulu’nun sorunlarını bu kez Malatya Valiliğiyle paylaştılar.
Yukarı Sülmenli Köyü Muhtarı Kemal Aslantürk: “2010- 2011 eğitim öğretim yılının ilk yarısında okulumuzun 42 öğrencisine, beş ayrı sınıfta, ayrı öğretmenlerle öğretim uygulanırken, ikinci dönemde öğretmenlerimiz görevden alındı. Öğrencilerimiz, iki kademe olmak üzere birleştirilmiş sınıflarda öğretim yapmakla baş başa bırakıldı. Bu durumda öğrencilerinin başarılı olamayacağı kanaatine varan velilerimiz, çocuklarını okulumuzdan alarak kendi olanaklarıyla ilçeye göndermeye niyetlendiler. Okulumuz, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya getirildi. İkinci yarı yıl tamamlanıncaya kadar öğretmenlerimizin görevlerine devam etmesini, öğrencilerimizin düzenlerinin bozulmamasını rica ediyoruz.” dedi.
Diğer dernek yöneticileri de Koru İlköğretim Okulu’nun öğrencilerinin okula gelemediğini, okulun ne hikmetse kapatılmadığını, okulun öğrencilerinin başka bir okula aktarılmadığını ifade ettiler. Koru’nun mezralarından birer ikişer yola çıkacak küçücük çocuklar. Dağlık, ormanlık, engebeli arazide, altı ile on iki yaş arasındaki çocukların, kış koşullarında iki üç kilometre yürümesi bekleniyor. Kim çocuğunu gönderebilir bu koşullarda? İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, çocukların yatılı bölge ilköğretim okuluna gönderilmesini istiyor; veliler de yatılı okulda, çocuklarının ruh sağlığının bozulacağı endişesiyle yatılı okula gönderemiyor. Böylece çocuklar, eğitim hakkından yoksun kalıyor, dediler. Okula gidemeyen öğrencilerin, taşımalı sistemle Atma İlköğretim Okuluna getirilmesinin daha uygun olacağını, öğrencilerin eğitim hakkının sağlanmasının gerektiğini söylediler.
Vali Yardımcısı İnci Sezer Becel, bu konuyu Malatya Valisi Ulvi Saral’a ileteceğini, konuyu inceleyerek soruna çözüm bulmaya çalışacaklarını; Arguvan insanının, okumaya çok önem verdiğini bildiklerini, tüm çocukların iyi bir eğitimden yararlanmalarını sağlamayı arzu ettiklerini belirtti.
Sultan KILIÇ - Malatya

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56