MİNAYİK SARIBABA CEM VE ABDAL MUSA ETKİNLİĞİ YAPILDI

Kuyudere Köyü Derneği ve Kuyudere Muhtarlığı tarafından organize edilen gelenksel "Sarıbaba Abdalmusa ve Cem etkinliği yapıldı.

İstanbul'da faaliyet gösteren Arguvan Kuyudere (Minayik) Köyü Derneği ve Kuyudere (Minayik) Mahalle Muhtarlığı tarafından organize edilen  gelenksel "Sarıbaba Abdalmusa ve Cem etkinliği " 28 Temmuz 2017 Cuma günü yapıldı.Etkinliğe her yıl olduğu gibi Kuyuderelilerle birlikte çevre Mahallelerden (Köylerden) katılım oldu.

Cemde Dedeliği İsmail Sarıaltun, Zakirliği Hüseyin Yiğit yaptı.

Cemden sonra hazırlanan Abdal Musa lokması katılımcılara dağıtıldı.

Sarı Baba ziyareti hakkında
Köyün yaklaşık 1 km kuzey-batısında Yeniköy hududuna yakın yerdedir. Sarı babanın bir şehit olduğu bilinir. Ne zaman yaşadığı ve kim olduğu bilinmemektedir. Buraya yağmur duasına çıkılır. Dilek dilenir adak adanır. Özellikle sarılık hastalığına yakalananlar götürülür. Dilek dilemeye gidenlerin yalın ayak gittikleri görülmektedir. Köye yaklaşık 1-1,5 km uzaklıkta ve burayla traktörle veya hayvanlarla ulaşım sağlanmaktadır. Küçük bir sıradağ dizisinin sonunda ki dağın tam tepesinde yer almaktadır. Sarı Baba denen kişinin mezarı eski tek odalı bir evin harabesinin içindedir. Evin tam orta yerinde mezar bulunmaktadır. Mezarın birkaç kez gizlice kazıldığı söylenmektedir. Son haliyle mezar kuzey-güney doğrultusundadır. Burayı ziyarete gelen köylüler köyden getirdikleri lokmaları (etli yemek, kömbe, bişi, somun vs.) veya burada yaptıkları etli yemekleri bir arada yiyerek bu ulu kişiyi andıklarını söylemektedirler. Bu ziyarete gelişlerin amacı kişisel niyetleri dışında, yağmur duası için gelinmektedir.
Sarı Baba’ya sarılık hastalığı için gidenler, yumurta pişirirler ve Sarı Baba’ya giderler. Yumurtanın beyazını yerler ve sarısını sarılık hastalığı bulaşmaması için veya sarılık hastalığının geçmesi için gömerler.
www.arguvanhaber.com
Foto: Rıza Parlak    

 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2017, 20:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56