MÜZİK BELGESELİ

Arguvan türküleri UNESCO sıralamasında yer alınca müzik toplumsal yaşamda ki yeri daha dikkat çekici oldu.

MÜZİK BELGESELİ
Arguvan türküleri UNESCO sıralamasında yer alınca müzik toplumsal yaşamda ki yeri daha dikkat çekici oldu. Daha önce Bir Tatlı Huzur Opera belgeselini çeken Devrim Çiftçi bu konuda bir belgesel çekmek için yolla çıkar. Opera bölümünü bitirip yüksek lisans yapan Devrim Çiftçi Atalarının doğup büyüdüğü topraklara gelerek müziğin toplumsal yaşamda ki izini sürer. 

Arguvan da bir yıldan fazla süren alan araştırması yaptıktan sonra ekibi ile çekimlere başlar. Yönetmenliğini üstlendiği belgeseli Bora Balcı, Cafer Gebetaş ve Özgür Fındık ile Arguvan yollarına düşer.   İstanbul da faaliyet gösteren Arguvan Eğitim Vakfı Başkanı Hasan Aydın da bu çalışmalarda ekibe destek oldu.

 Arguvan’ının birçok köyünde farklı tarzda söylenen türkülerin izini süren Devrim Çiftçi’ye belgesel çekimleri yaparken ziyaret ettik. Bu çalışmanın amacı ve konusu hakkında düşüncelerini sorduk. Devrim Çiftçi müzik alanında eğitim aldığını ve müziğin toplumsal yaşamda ki etkisini araştırdıklarını belirti. Evrim Çiftçi amacını kısaca şöyle özetledi. “Toplumsal tarihi ve hafızayı kültürel değerler üzerinden açıklamak ve aktarmak istersek müziğin rolünü yadsıyamayız. Biz bu belgeseli Arguvan’ın sosyo ekonomik ve sosyo kültürel konumunu ve şekillenişini müzikler üzerinden anlatmak üzere yolla çıktık” dedi.

Yaşamını türkü söyleyerek anlatan Arguvan insanını her köyde yerinde ziyaret eden Evrim Çiftçi atalarının köyü olan Çakmak Mahallesine (Köyüne) yıkılmış evlerinin harabelerini ziyaret ederken duygulu anlar yaşadı. Yoğun bir tempo ile çalışmalarına devam ediyor. Müziğin toplumsal yaşamın anlatan belgesel yoğun ilgi göreceği şimdiden söyleyebiliriz.
                                                                                                      
Haber ve Fotoğraflar: Rıza Parlak 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 09:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56