ŞAH SULTAN'DA YAĞMUR DUASI, BİRLİK CEM’İ VE BİRLİK LOKMASI YAPILDI

Dualar yapılıp lokmaların yenmesi sonrasında; Ocakbaşındaki ateşin koru bile sönmeden aniden yağmur yağması anlamlı oldu.

ŞAH SULTAN'DA YAĞMUR DUASI, BİRLİK CEM’İ VE BİRLİK LOKMASI YAPILDI
Bozan Köyü’nde bulunan Şah Sultan Ziyaretinde Cumartesi günü Birlik Cem’i, Pazar Günü ise Birlik Lokması yapıldı. Her yıl Mayıs ayının 2.ci veya 3.cü haftasında yapılan bu etkinlik yıllardır geleneksel olarak devam etmektedir. 
 
Karahüyük Köyünden Gani Şahin’in öncülüğünde gençlerin ve köylülerinde hizmete önemli katkı sunduğu yağmur duası etkinliğine Karahüyük Köyünde ve Malatya’da yaşayan Karahüyük Köylülerinin yanında Arguvan ilçe merkezi ve köylerinden de yoğun katılım oldu.
 
21 Mayıs 2016 Cumartesi günü Karahöyük (Köyü) Mahallesinden Bozan Mahallesinden ve Armutlu (Kuşu) Mahallesinden gelenlerin katılımı ile yapılan Birlik Cem’i gece geç saatlere kadar sürdü. Cem’e Karahöyük Mahallesinden yoğun katılımın olurken özellikle bayan katılımın çoğunlukta olması dikkat çekti.
 
Cemde ise bayanın zakirlik yapması takdire şayandı.
 
Dualarla başlayan ve Cem sonrasında karşılıklı sohbetlerin edildiği etkinlik güzel anılarla ve yeni dostlukların oluşmasına da vesile oldu. Gece geç saatlere kadar süren Cem sonrasında katılımcılardan  çoğunun Şah Sultan ziyaretinde konakladılar Pazar günü sabahı da kurbanların kesilmesi ve dualarla lokma ikramı yapıldı.
 
Cem ve Lokmanın inancımızda ayrı bir yeri vardır. Bu birliktelik ve beraberlik neticesinde bereketin artması için yağmur duası ile birlikte lokma yenmektedir. Dualar ve lokmaların yenmesi sonrasında; Ocakbaşında ki ateşin koru bile sönmeden aniden bulutların oluşması, şimşeklerin çakması ve gökyüzünün birden kararması sonrasında yağmur yağması da bir geleneksel inanışımızın gerçekleşmesi adına anlamlı oldu.

Kaynak ve Fotoğarflar: Ali İhsan Öztürk
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 08:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56