SIRRI SÜREYYA ÖNDER'DE FESTİVALE KATILACAK

Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan Arguvan Türkü Festivali’ne ‘Yargı Nereye Gidiyor ’ konulu panelin konuşmacıları arasında yer alacak Milletvekili, yazar, yönetmen Sırrı Süreyya Önder’in de katılması kesinleşti.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER'DE FESTİVALE KATILACAK
Milletvekili Önder de Arguvan’da
 
Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan Arguvan Türkü Festivali’ne Milletvekili, yazar, yönetmen Sırrı Süreyya Önder’in de katılması kesinleşti. Milletvekili, Sanatçı  Sabahat Akkiraz ve İlhan Cihaner ile Sanatçı Musa Eroğlu’nun katılması daha önce kesinleşmişti
 
Erhan KIZILYAR
 
14-15 Temmuz tarihlerinde Arguvan’da gerçekleştirilecek Türkü Festivali’nin çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Festivalin bu sene 10. yıldönümü olması nedeniyle katılımın daha geniş olması için özellikle tanıtım çalışmalarına ağırlık veriliyor. Bu çerçevede Vakıf bünyesinde oluşturulan ve görev dağılımı yapan  komiteler çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan İstanbul Milletvekili Gazeteci Sırrı Süreyya Önder’in de festivale katılması kesinleşti. Arguvan Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş’dan alınan bilgiye göre; Milletvekili Önder’in de festivale katılması kesinleşmiş oldu. İstanbul Milletvekili Önder, Temmuz ayı içindeki programına Arguvan Türkü Festivali’ni koymuş bulunuyor.  
 
Sırrı Süreyya Önder kimdir?
 
Festival kapsamında düzenlenecek ‘Yargı Nereye Gidiyor ’ konulu panelin konuşmacıları arasında yer alacak olan Milletvekili Sırrı Süreyya Önder 1962 yılıda Adıyaman’da doğdu.
 
Yönetmenlik, sinema oyunculuğu, senaristlik, müzik yapımcılığı ve köşe yazarlığı yaptı. Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu (BDP'nin desteklediği Bağımsızlar) saflarında katıldığı 2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi.

1978 yılında Adıyaman Lisesi'nde öğrenciyken Maraş Katliamı'nı protesto ettiği için tutuklanarak cezaevine giren Önder, tahliye olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazanarak Ankara'ya gitti. 12 Eylül Darbesi yapıldığında Ankara'daydı. İlk tutuklama furyasında hapse girdi. Uzunca bir yargılama sürecinin ardından 12 yıl hapse mahkûm edildi. Açlık grevleri vb. protestoları ve eylemleri nedeniyle infazlarının yakılması sonucu çeşitli cezaevlerinde yedi yıl hapis yattı.
Önder, BKM Film tarafından çekilen senaryosunu da kendisinin yazdığı Beynelmilel isimli filmde ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. Muharrem Gülmez'le birlikte yönettiği film 2006 yılında çekildi ve 2007 Ocak ayında gösterime girdi. Filmde 12 Eylül 1980 sonrası sıkıyönetiminin, doğuda yerel halk ve çalgıcı sınıfı (gevende) üzerine etkileri trajikomik bir şekilde anlatılır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56