SİSTEMİN İKİ YÜZLÜLÜĞÜ

Bir çok hizmetin göstermelik yapıldığı Arguvan'da yolların durumunu anlatan Ali Rıza Uğurlu'nun SİSTEMİN İKİ YÜZLÜLÜĞÜ isimli yazısı.

SİSTEMİN İKİ YÜZLÜLÜĞÜ

       SİSTEMİN İKİ YÜZLÜLÜĞÜ

       Şehirlere başka  köylere neden daha başkasınız..?

        Arguvan İsaköyü’nün yolu yamandı..Yama herkesinde anlayabildiği gibi, ‘’giyim elbise yada çamaşırı yırtıldığında yenisini alamayan ‘’fukaranın’’ sırtındakilerden yırtılıp açılan yerleri öncelikle de, ‘’ayıp ve edep yerlerinin’’ gözükmemesi için ‘’bulabildilerse’’ uygun parçalarla kapatma işidir…

      İSAKÖYÜ yolunun iki yılı aşkın süredir yırtılıp delik deşik olan yerleri ‘’20 Ağustos 2012’’ de başlayıp iki gün içinde çarçabuk da yamayıp gittiler..
       Ne kadar bir süre bu yama olan yerler ‘’yıl ya da ay olarak değil de, gün olarak dayanabilecekse? Ben tahmin edemiyorum, köycek hep birlikte bekleyip göreceğiz..
         
        Bu yol günlük olarak çevre ve ilçe köy yolları arasında belki de en çok kullanılan yol olarak da gösterilebilir..’’Gece ve gündüz, 100 den fazla tarımda çalışan yük aracı TRAKTÖR, kamyon, taksi ziyaretçi ve gurbetçisi ile 24 saat, bu gibi kullanılma durumu esasa alınmaksızın iş olsun gibilerden, delik ve yırtıklara birer yama atılarak işi bitirmiş gibi çekti gittiler..
    
       Ayrıca, üç buçuk (KM) lik bu yolda ‘’4 tane gidişli gelişli her an tehlike arz etmekte olan ve birilerinin ölmesine bekletilen önü gözükmeyen sırtlar var.. 
        Bu köylüler vatanın üvey evlatları asla denilemez, çünkü bunlarda askerlik yapıyor ve vergi de veriyor devletine..
       Toz toprak içinde çokça büyük cins baş hayvanlardan elde edilen, ‘’süt, yoğurt, ayran, yağ, peynir yapan insanların başta sağlığı ve ürettikleri bu ürünlerin büyük bir kısmının pazarlanıp insan tüketimine sunulması, bu işi başlatanlarca düşünülmeliydi diyoruz.. O açıdan ‘’mutfak ve yatak odalarına kadar savrulup giren ‘’toz toprak’’ insan yaşayan’’ sokaklarına girilip asvaltlanması gerekmez miydi?, efendiler..
       Öyleyken, o İşten sorumlu kişilerce, köy ve insanlarının ne sağlığı ve nede ürettikleri ciddiye alınmaksızın, sadece yol ortaları yamalıklarla ‘’tabiri caizse’’ baştan savularak geçiştirilmiş oldu..
        Şehirliler devletine daha mı fazla askerlik yapıyor ve vergi veriyorlar?, hatta şehirli ve devlet brokratları bile, köylülerin alın teriyle ‘’ekmeğe kadar’’ her şey için onlara muhtaç değiller midir? Öyleyken:
        Neden köyler kışın çamur yaz aylarında toz toprak içinde seyrediliyor?
          
        Bu Memleketin Anayasasında, ‘’Demokratik, Sosyal, Laik Bir Hukuk ülkesidir’’ denmekte ve yazılıdır da..
 
       Bunu böyle bilerek, iktidar olup devlet kasalarını kendi keyif ve istediklerine göre   kullananlara soruyoruz;  ‘’KÖY ŞEHİR’’ ayrımcılığından tezden vazgeçilmelidir, ‘’uzay çağındayız’’ bu günün icabıdır diye düşünüyoruz beyler..      
         
       Bu yazım ilgili sayın yetkililere ulaşırsa, bilmeliler ki;

       Bu iş;  ( yol yapmak işi değil, bizce yolu sollamak demektir..)

       Saygılarımla.
     Ali Rıza Uğurlu 
   

Fotoğraf:29 Agustos 2012 Tarihinde İsaköy yol ayrımından çekilmiştir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56