VELİ AĞBABA TBMM GENEL KURULUNDA YONCALI BARAJINI SORDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba TBMM Genel Kurulu'nda söz alarak Yoncalı Barajı'nın akıbetini dile getirdi.

VELİ AĞBABA TBMM GENEL KURULUNDA YONCALI BARAJINI SORDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba TBMM Genel Kurulu'nda söz alarak Yoncalı Barajı'nın akıbetini dile getirdi.

TBMM Genel Kurulu'nda söz alan Ağbaba, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından cevaplandırılması isteği ile Arguvan ve çevresinin en önemli sorunlarından biri olan Yoncalı Barajı'nın ne zaman bitirileceğini sordu.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Genel Kurul'da yaptığı konuşmada "Yoncalı Barajı maalesef yıllardır bitirilememiştir. Yoncalı Barajı denilince Arguvan'da devlet akla gelmektedir. Yapımına 1996 yılında başlanılan ve aradan geçen 15 yıla rağmen halen yüzde 25'lik kısmı bitirilen Yoncalı Barajı nedeniyle insanların devlete güveni kalmamıştır" dedi.

Ağbaba şunları söyledi:

"Şimdiye kadar iz kapsamına alınan ve geçen yıl ödenek ayrılan ve inşaatına başlanılan ancak çeşitli nedenlerle inşaatına devam edilemeyen baraj yıllardır tamamlanamamıştır. Yapımı yılan hikayesine dönen barajın akıbetini Atmalılar, Arguvanlılar ve Malatyalılar merak etmektedir. Yoncalı Barajı'nın yapımı konusunda neler söyleyeceksiniz?"

Ağbaba, baraj ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Arguvan bölgesinde 190 bin  dönümlük alanın sulanmasını, dolayısıyla Arguvan başta olmak üzere Malatya ekonomisine ciddi katkı sunacak olan Yoncalı Baraj inşaatına 1996 tarihinde başlanmış, inşaata uzun yıllar bir çivi bile çakılmamıştı.2010 yılında iz programından çıkarılan Yoncalı Barajı'na 2011 yılı için 7 milyon 500 bin TL ödenek ayrılmıştı. Ancak yüklenici firmanın özel sebeplerini dile getirerek inşaata başlamaması sebebiyle olay mahkemeye intikal etmişti. Mahkeme sonucunun beklenmesi sebebiyle  2011 yılında da baraj inşaatına başlanılamamıştı."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56