YAMADAĞI SU DAVASI YİNE ERTELENDİ

Mahkeme davayı 17 Haziran 2016 tarihine erteledi.

YAMADAĞI SU DAVASI YİNE ERTELENDİ
Yamadığı yaylalarında Arguvan'a ait olan ve Hekimhan’a götürülmek istenen suyun götürülmesine karşı çıkılmış ve dava açılmıştı.

2013 yılında açılan su davasının müdahillerinden ve takipçilerinden birisi olan Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneğinden öğrenilen bilgiye göre su davasının 15.01.2016 tarihli duruşması yapıldı.

Mahkeme davayı 17 Haziran 2016 tarihine erteledi.

Malatya’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte dava Arguvan İlçe Belediyesi sorumluluğunda takip edilmekte.

www.arguvanhaber.com

Ali İhsan Öztürk Yazısı

Gözlem…

DAVA UZUN SÜRECEK AMA, SUYUN GÖTÜRÜLMESİ SANKİ KISA SÜRECEK.

Yamadığı Yaylası’nda bulunan kaynak suyunun davası devam ediyor. Yamadığı Yaylası’nda bulunan kaynak suyunun Hekimhan’a götürülmek istenmesiyle ilgili ilk olarak Arguvan Çobandere Muhtarlığı tüzel kişiliği adına Atmalılar Dernek Başkanı Mehmet Ali Başıböyük ile çevreye ve doğaya duyarlı bazı kişilerle 2013 yılında Kadastro Müdürlüğüne dava açmışlardı.

Malatya Kadastro Mahkemesinde 09.07.2014 tarihli duruşmada Çobandere Muhtarlığının avukatı suyu götürme çalışmasının başlaması nedeniyle bolgede bulunan Arguvan ve Arapgir Köyleri lehine ihtiyati tedbir talep etmiş, mahkeme de ihtiyati tedbir kararı vermişti. Çobandere Muhtarlığının tüzel kişiliği adına devam eden bu dava, Malatya’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte tüzel kişiliği kaldırılan muhtarlıktan, Arguvan İlçe Belediyesine devir edildi.  Davayı Arguvan İlçe Belediyesi takip etmektedir.  2015 yılında ise yapılan mahkeme davalarında ise kadastrodan tapu ile ilgili bilgi ve belgeler istenmiş, mahkeme heyetine sunulan evrakların silik ve tastikli olmadığı görüldüğünden (Mahkeme Başkanının söylemi) heyet tarafından tekrar bu belgelerin 17.06.2016 tarihinde yapılacak mahkemeye sunulması talep edilmiştir.

Dün yapılan 15.01.2016 tarihli makemede ise dava tekrar 17.06.2016 ertelenmiş olup, bu sürec içerisinde Yamadağında su gözesinin çevresinin açılarak çalışmaların devam ettiğini ayrıca çok yüklü miktarda boru ve malzemesinin dağda bulunduğunu ifade eden yöre sakinlerinden Bekir Öztürk mahkeme heyetine itirazda bulunarak ‘çalışmanın resmi olarak durdurulduğunu ama bizlerin gözleri önünde halen çalışmanın hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade etmiştir. Bu esnada Arguvan Belediyesi adına avukatların ise, (Av. Savaş Daşkın ve Av.Özcan Çetin davaya mazeret bildirerek katılmadıklarına) Hekimhan Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını tarih belirtmeden ve ne zaman başvuru yaptıklarını söylemeden mahkeme heyeti önünde ve bizlerin yani yaklaşık 20 kişinin önünde taraflara söylenmiştir. Fakat elimize bulunan mahkeme zabıtında bu sözlerin geçmediği görülmüştür.

Velhasıl bu suyun götürülmesi yönünde mahkeme kararını dinlemeden Hekimhan Belediyesinin ve Hekimhan kamuoyunun ve siyasilerinin iyi çalıştığı anlaşılmaktadır.

Zaten Bu konu ile ilgili geçen yıl Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulların  2015 yılında //www.hekimhanekspres.com web sitesine vermiş olduğu bir röportajından alıntıyı aynen alarak; Dava süreci devam ederken Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, Malatya yerel basınına 7 ocak 2015 tarihinde bir açıklama yapmış. Ali Seydi Millioğullarının yaptığı açıklamasında “Beş dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum. Bu konuda onlardan daha tecrübeli ve daha uygun davranmaya çalışıyorum. Bu olayda daha sakin duruyorum. Bazı arkadaşlarımız daha yeni belediye başkanı olunca biraz daha heyecanlı davranıyorlar. Ben ise onlara saygı duyuyorum ve her şey yasal yollarla çözülmeli diye düşünüyorum” demişti.

Belediye Başkanı Millioğulları, ayrıca Arguvan’da Doğal Hayatı Koruma Derneği diye bir dernek var. Bu arkadaşların iddialarına göre sular gittiği zaman buradaki hayvancılık yapanlar ve doğal yaşamda yaşayan kurtlar, kuşlar ne yapacak, diye. Orada çok su var. Kuşlara da, kurtlara da yeter. Su oradaki herkese yeter. Hekimhan’da yıllardır sağlıklı bir içme suyu yok. Her ay en az 50 bin TL elektrik parası ödeniyor.  Ancak arkadaşlar süreci uzatmak istiyorlar ve davaya gün geçtikçe birileri müdahil oluyor. Doğal yaşam da önemli  ama biz önce insan diyoruz. Davada yasal çerçeve içerisinde bir sıkıntı olacağına inanmıyorum.” Demişti.

Yani bu davayı o günlerde kazanaklarını açıkça ifade etmişti.

Not: Bu basın açıklması arguvanhaber.com sitesinde de yayınlanmıştır. Haberi //www.printfriendly.com/print?url=//www.arguvanhaber.com/malatya/hekimhan-belediye-baskani-milliogullari-yamadagi-su-davasinda-sakin-duruyorum.htm okuyabilirsiniz.

Netice itibariyle, o dönemde yapılan açıklamalar bugün gelinen noktayı işaret ediyor. Bu su davasına duyarlı ve davayı her zaman yakından takip eden Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ve Başkan Yardımcısı Kamber Yıldırım, Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk, Atmalılar Dernek Başkanı Mehmet Ali başıböyük ve yöneticileri,  Arguvan Doğa Koruma Derneği Başkanı Muharrem Bayram ve yöneticileri ile bireysel olarak Bekir Öztürk, Ziya Yamadağ,  Tahsin İncesu,  Avni Çıplak, Şevki Koçdağ, İbrahim Akyüz, Mehmet Mustafa Koçdağ ve İsmail Karakaş ile çok sayıda Arguvan ve yöreye duyarlı kişilerin katılımı gözlemlenmiştir.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 08:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56