YAZIBAŞI (NARMİKAN) KÖYÜNDEKİ CAMİ İÇİNDE ÜÇ MEZAR VAR

Yazıbaşı (Narmikan) Köyü camisinin içinde üç mezar var Köy halkı 40 yıldır cami içinde olduğu bilinen mezarları kutsal sayması nedeniyle camiden çıkarılamıyor.

YAZIBAŞI (NARMİKAN) KÖYÜNDEKİ CAMİ İÇİNDE ÜÇ MEZAR VAR

Yazıbaşı (Narmikan) Köyü camisinin içinde üç mezar var Köy halkı 40 yıldır cami içinde olduğu bilinen mezarları kutsal sayması nedeniyle camiden çıkarılamıyor.

Köylülerden Abdullah Çelik'in verdiği bilgiye göre, 1971 yılında mevcut cami büyütülürken arsa sahiplerinin isteğiyle yanındaki 3 mezara dokunulmadığını, bu nedenle mezarların cami içinde kaldığını söyledi. Mezarlarda bulunanların 1712 yılında köye ilk gelen Hacı Mustafa, Mehmet ve İsmail Ağa isimli kişilere ait olduğunu belirten Çelik, yaklaşık 20 yıl önce köye atanan bir imamın bu mezarları kaldırtmak istediğini, ancak gördüğü bir rüya ile bundan vazgeçtiğini anlattı. Cami imamının gördüğü bir rüyada mezarların kaldırılmaması uyarısı alması üzerine bundan vazgeçildiğini ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

'Yaklaşık 300 yıllık mezarlar cami içerisinde bulunmaktadır. Atalarımızın anlattığına göre, eskiden köy odasını mescit olarak kullanıyorlarmış. 1971 yılında burayı cami yapmak istemişler. Ancak mezarların buradan çıkarılması gerekiyormuş. Köylü kazma küreği almış tam mezarları taşıyacakları sırada imam gelerek, rüya gördüğünü ve bu mezarların kaldırılmaması için uyarıldığını söylemiş. O zamandan sonra da bir daha mezarların taşınması için bir çaba gösterilmedi. Mezarlar caminin içinde duruyor. Namaz kılanlar, daha sonra onlara da birer fatiha okuduktan sonra camiden ayrılıyorlar.'

Caminin şu andaki mevcut imamı Selim Sarıkaya, köye ilk geldiğinde camideki mezarları görünce inanamadığını belirterek, 'Ancak eski geleneklere göre, köylünün inancından dolayı ben fazla üstüne düşmedim, kabullendim' dedi.

Abdullah Çelik ise, atalarının mezarlarının camiden çıkarılmasını istemediklerini ifade ederek, 'Köy halkı olarak her camiye gittiğimizde namazımızı kıldıktan sonra, dönüp bu üç mezarımıza fatiha okuruz. Köye her gelen imam şaşırıyor. Ama atalarımızın mezarlarının taşınmasına karşı çıktığımız için bir şey demiyorlar. Bu mezarlara saygı duymak zorundayız. Onun için bu üç mezarımızın caminin içinde kalmasına kararlıyız' diye konuştu.

 

 

Ramazan Taştaş-Arguvan (AA) Temsilcisi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56