YONCALI BARAJI KAYNAK SUYU BAŞKA İLÇEYE VERİLMEK İSTENİYOR

Arguvan belediye başkanı Hüseyin Taştan, “Temeli 1996 yılında atılan fakat uzun yıllar iz kapsamına alınması nedeniyle hiçbir yatırımın yapılmadığı Yoncalı Barajının yapılmaması için her yol deneniyor” dedi.Müteahhit firma ile mahkemelik olan devletin barajın tamamlanması için hiçbir gayret göstermediğini belirterek, “Gayret göstermediği gibi Yoncalı barajını destekleyen kaynak suyunu başka bir ilçeye içme suyu olarak taşınması çalışmaları yapması da bizleri kaygılandırıyor” diye konuştu.

YONCALI BARAJI KAYNAK SUYU BAŞKA İLÇEYE VERİLMEK İSTENİYOR
Arguvan belediye başkanı Hüseyin Taştan, “Temeli 1996 yılında atılan fakat uzun yıllar iz kapsamına alınması nedeniyle hiçbir yatırımın yapılmadığı Yoncalı Barajının yapılmaması için her yol deneniyor” dedi.  Belediye başkanı Taştan; “Müteahhit firma ile mahkemelik olan devletin barajın tamamlanması için hiçbir gayret göstermediğini belirterek, “Gayret göstermediği gibi Yoncalı barajını destekleyen kaynak suyunu başka bir ilçeye içme suyu olarak taşınması çalışmaları yapması da bizleri kaygılandırıyor” diye konuştu.
 
9. Arguvan Uluslararası Türkü Festivali açılışında yaptığı konuşmasınsa Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, DSİ’nin Yoncalı Barajının bir an önce bitirilmesi konusunda kararlı bir girişim sergilemediği gibi, Arguvan’ı komşu ilçelerle hasım yapmak da dahil her türlü girişimi yaptığını belirterek şöyle konuştu “ 1996 yılında temeli atılan Yoncalı barajının milli gelire katkısı biline biline sırf bu baraj Arguvan ismi, Arguvan’ın kültürel kimliği yüzünden iz kapsamında bırakılmıştır dedi.
 
Taştan “Yoncalı bizim kanımız, bizim olmazsa olmazımız. Baraj iz kapsamından çıkarmakla da bitmemiştir. DSİ yöneticilerinin ifadelerine göre 15 yıl önce temeli atılan baraj henüz yüzde 25 seviyesinde olmasına rağmen, müteahhitle mahkemelik, çözüm de görülmüyor. Bu durumda devletin tasarrufunu kullanıp, bir an önce ihalesini gerçekleştirip, bir an önce su kanallarından Yoncalı'nın suyu akıtılmalıdır. Yoncalı Barajı'nı destekleyen kaynağın bir başka ilçeye içmesuyu olarak götürme çalışmaları vardır. Yoncalı'yı sulama olarak projelendiren DSİ'nin, kaynağı besleyen sulardan habersiz olması mümkün değildir. 40 kilometre öteye borularla su taşımak isteyen DSİ, baraja suyu nereden bulacağını hesaplamış mıdır? Barajı besleyen kaynak kuruduğundan, yapımına ihtiyaç kalmamıştır denilecek midir? Böylece projelerin yapılmasında imzası bulunanlar Arguvan ile diğer ilçesi hasım durumuna düşürmüşlerdir dedi.

Suyun borularla Hekimhan ilçesine götürülmek istendiği öğrenildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56