YONCALI BARAJI VELİ AĞBABA TARAFINDAN GÜNDEME GETİRİLDİ

Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın Malatya’daki sulama projeleri konusundaki eleştirilerini cevaplarken Arguvan Yoncalı Barajı’nın gecikmiş bir proje olduğunu yeni bir sisteme dönüştürdüklerini projesinin kısa zamanda bitirilerek çalışmanın başlayacağını belirtti.

YONCALI BARAJI VELİ AĞBABA TARAFINDAN GÜNDEME GETİRİLDİ
 Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın Malatya’daki sulama projeleri konusundaki eleştirilerini cevaplarken müteahhit firması iflas ettiği için inşaatı başlangıç aşamasında kalan Arguvan ilçesindeki Yoncalı Barajı’nın zaten çok kötü bir proje olduğunu vurgulayarak, Yoncalı için yeni bir proje hazırlayacaklarını açıkladı.

Bakan Veysel Eroğlu, müteahhidi iflas ettiği için yapımı yılan hikayesine dönen Yoncalı Barajı’nın mevcut projesi için “Çok iptidai, gerek baraj projesi gerek sulama projesi son derece saçma sapan, garip, zibil bir proje” nitelemesi yaptı.

CHP Milletvekili Ağbaba: 20 Yıldır Tek Çivi Çakılmadı

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Malatya’nın özellikle sulama, karayolları sorunlarını dile getirerek hükümete sert eleştiriler yöneltti. Kapıkaya ve Boztepe barajlarının 20 yıl sonra nihayet bittiğini söyleyen Veli Ağbaba, “Bu barajların inşaatı bitti ama, barajlardan su akmıyor. Hâlâ sulama kanalları yapılabilmiş değil. Varsa bana gösterin, hâlâ biten barajlarda sulama yapılamıyor.” dedi.

Arguvan’daki Yoncalı Barajı projesinde uzun yıllar geçmesine rağmen en ufak ilerleme olmadığına dikkat çeken CHP Malatya Milletvekili Ağbaba, Yoncalı Barajı’na 20 yıldır tek çivi çakılmadığını söyledi. Ağbaba, Yoncalı Barajı’nın devlet tarafından unutulmasının barajın Arguvan’da olması ile bağlantılı olup olmadığını sorduğu konuşmasında daha sonra şöyle konuştu: “ Malatya’nın bir diğer yılan hikayesine dönen yatırımı Yoncalı Barajı projesidir. Yoncalı Barajı var, Arguvan'da olduğundan dolayı mı, bilemiyorum ben artık. 20 yıldan beri bir tek çivi çakılmadı. Buna, sizin döneminiz de dahildir. Arguvan'da Yoncalı deyince akla devlet gelir, devlet deyince akla güvensizlik, yalan gelir akla”

Bakan Eroğlu: Yoncalı Barajı Müteahhidi İflas Etti, Proje de Zaten Saçma Sapandı

CHP Milletvekili Veli Ağbaba’nın eleştirilerine Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu cevap verdi.

Orman ve Su Bakanlığı olarak Malatya’ya tarihinde görülmemiş yoğunlukta hizmet götürdüklerini savunan Bakan Veysel Eroğlu, Yoncalı Barajı ihalesini kazanan müteahhit firmanın iflas ettiğini, bu nedenle tasfiye işlemleri yapıldığını söyledi. Yoncalı Barajı projesinin zaten çok kötü ve ‘saçma sapan - zibil bir proje’ olduğunu söyleyen Veysel Eroğlu, müteahhit firmanın iflası nedeniyle tasfiye işlemlerinin yapılmasını fırsat bilerek çok daha verimli ve iyi bir proje hazırlayacaklarını ve barajı inşa edeceklerini kaydetti.

Bakan Eroğlu Yoncalı Barajı’nın gecikmiş bir proje olduğunu itiraf etmek zorunda olduğu ifade etti ve şöyle konuştu: “Şimdi, burada, Malatya'da maalesef geç kalan bir proje var, onu da itiraf ediyorum; o da Yoncalı Projesi. Yoncalı Barajı geçmiş dönemde bir şekilde ihale edilmiş, fakat müteahhit iflas etti, bunun tasfiyesi işlemleri, mahkemeye gitmesi zaman aldı ama biz bunu bir fırsat olarak değerlendirdik. Daha önce Yoncalı Projesinin projesi gerçekten çok iptidai, gerek baraj projesi gerek sulama projesi son derece saçma sapan, garip, zibil bir projeydi. Bunu bizzat, şunu sevinerek ifade ediyorum: Ben de kendi tecrübemi ortaya koyarak çok güzel bir sisteme dönüştürdük. İnşallah, projesi kısa zamanda bitecek, buna da başlayacağız, bunun da müjdesini veriyorum”.


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56