YONCALI BARAJI YAPILACAKMI ?

Yoncalı barajı yapımı yılan hiklayesine döndü. Baraj iz kapsamına alındığı, İz kapsamından çıkartıldığı, 7 Milyon 500 Bin Lira Ödenek Ayrıldığı açıklandıktan sonra Müteahhit firmanın İflas ettiği belirtildi. Bunlar yapılırken Arguvan'ın su kaynakları gizli gizli başka ilçelere alınmaya çalışılıyor buna kimse (Belediye Başkanı Haricinde) ses çıkartmıyor. Vekiller barajla ilgili sürekli beyanat verip kamuoyuna açıklama yapıp Çevre Bakanına TBMM soru soruyorlar, bir vekilde baraj yapılmadığı takdirde açlık grevi yapacağını belirtmesine rağmen barajın yapımı ile ilgili gelişme görülmüyor.

YONCALI BARAJI YAPILACAKMI ?
Yoncalı   Barajı

DSİ BİLGİSİ  

 Barajın yeri

Malatya-Arguvan

 Akarsu

Yoncalı Deresi

 Amacı Sulama
 İnşaatın başlama-bitiş yılı 1996-
 Gövde dolgu tipi Kil Çekirdekli Kaya Dolgu
 Gövde hacmi

 3,285 hm3

 Yükseklik (talvegden)

81 m

 Normal su kotunda göl hacmi

122 hm3

 Normal su kotunda göl alanı

4,52 km2

 Sulama alanı

12 045 ha

 Kurulu güç

-

 Yıllık üretim

-
YONCALI BARAJI VELİ AĞBABA TARAFINDAN GÜNDEME GETİRİLDİ 12 EKİM 2102


Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın Malatya’daki sulama projeleri konusundaki eleştirilerini cevaplarken müteahhit firması iflas ettiği için inşaatı başlangıç aşamasında kalan Arguvan ilçesindeki Yoncalı Barajı’nın zaten çok kötü bir proje olduğunu vurgulayarak, Yoncalı için yeni bir proje hazırlayacaklarını açıkladı.

Bakan Veysel Eroğlu, müteahhidi iflas ettiği için yapımı yılan hikayesine dönen Yoncalı Barajı’nın mevcut projesi için “Çok iptidai, gerek baraj projesi gerek sulama projesi son derece saçma sapan, garip, zibil bir proje” nitelemesi yaptı.

CHP Milletvekili Ağbaba: 20 Yıldır Tek Çivi Çakılmadı

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Malatya’nın özellikle sulama, karayolları sorunlarını dile getirerek hükümete sert eleştiriler yöneltti. Kapıkaya ve Boztepe barajlarının 20 yıl sonra nihayet bittiğini söyleyen Veli Ağbaba, “Bu barajların inşaatı bitti ama, barajlardan su akmıyor. Hâlâ sulama kanalları yapılabilmiş değil. Varsa bana gösterin, hâlâ biten barajlarda sulama yapılamıyor.” dedi.

Arguvan’daki Yoncalı Barajı projesinde uzun yıllar geçmesine rağmen en ufak ilerleme olmadığına dikkat çeken CHP Malatya Milletvekili Ağbaba, Yoncalı Barajı’na 20 yıldır tek çivi çakılmadığını söyledi. Ağbaba, Yoncalı Barajı’nın devlet tarafından unutulmasının barajın Arguvan’da olması ile bağlantılı olup olmadığını sorduğu konuşmasında daha sonra şöyle konuştu: “ Malatya’nın bir diğer yılan hikayesine dönen yatırımı Yoncalı Barajı projesidir. Yoncalı Barajı var, Arguvan'da olduğundan dolayı mı, bilemiyorum ben artık. 20 yıldan beri bir tek çivi çakılmadı. Buna, sizin döneminiz de dahildir. Arguvan'da Yoncalı deyince akla devlet gelir, devlet deyince akla güvensizlik, yalan gelir akla”

Bakan Eroğlu: Yoncalı Barajı Müteahhidi İflas Etti, Proje de Zaten Saçma Sapandı

CHP Milletvekili Veli Ağbaba’nın eleştirilerine Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu cevap verdi.

Orman ve Su Bakanlığı olarak Malatya’ya tarihinde görülmemiş yoğunlukta hizmet götürdüklerini savunan Bakan Veysel Eroğlu, Yoncalı Barajı ihalesini kazanan müteahhit firmanın iflas ettiğini, bu nedenle tasfiye işlemleri yapıldığını söyledi. Yoncalı Barajı projesinin zaten çok kötü ve ‘saçma sapan - zibil bir proje’ olduğunu söyleyen Veysel Eroğlu, müteahhit firmanın iflası nedeniyle tasfiye işlemlerinin yapılmasını fırsat bilerek çok daha verimli ve iyi bir proje hazırlayacaklarını ve barajı inşa edeceklerini kaydetti.

Bakan Eroğlu Yoncalı Barajı’nın gecikmiş bir proje olduğunu itiraf etmek zorunda olduğu ifade etti ve şöyle konuştu: “Şimdi, burada, Malatya'da maalesef geç kalan bir proje var, onu da itiraf ediyorum; o da Yoncalı Projesi. Yoncalı Barajı geçmiş dönemde bir şekilde ihale edilmiş, fakat müteahhit iflas etti, bunun tasfiyesi işlemleri, mahkemeye gitmesi zaman aldı ama biz bunu bir fırsat olarak değerlendirdik. Daha önce Yoncalı Projesinin projesi gerçekten çok iptidai, gerek baraj projesi gerek sulama projesi son derece saçma sapan, garip, zibil bir projeydi. Bunu bizzat, şunu sevinerek ifade ediyorum: Ben de kendi tecrübemi ortaya koyarak çok güzel bir sisteme dönüştürdük. İnşallah, projesi kısa zamanda bitecek, buna da başlayacağız, bunun da müjdesini veriyorum”.


VELİ AĞBABA TBMM GENEL KURULUNDA YONCALI BARAJINI SORDU 07.10.2011

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba TBMM Genel Kurulu'nda söz alarak Yoncalı Barajı'nın akıbetini dile getirdi.
TBMM Genel Kurulu'nda söz alan Ağbaba, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından cevaplandırılması isteği ile Arguvan ve çevresinin en önemli sorunlarından biri olan Yoncalı Barajı'nın ne zaman bitirileceğini sordu.
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Genel Kurul'da yaptığı konuşmada "Yoncalı Barajı maalesef yıllardır bitirilememiştir. Yoncalı Barajı denilince Arguvan'da devlet akla gelmektedir. Yapımına 1996 yılında başlanılan ve aradan geçen 15 yıla rağmen halen yüzde 25'lik kısmı bitirilen Yoncalı Barajı nedeniyle insanların devlete güveni kalmamıştır" dedi.
Ağbaba şunları söyledi:
"Şimdiye kadar iz kapsamına alınan ve geçen yıl ödenek ayrılan ve inşaatına başlanılan ancak çeşitli nedenlerle inşaatına devam edilemeyen baraj yıllardır tamamlanamamıştır. Yapımı yılan hikayesine dönen barajın akıbetini Atmalılar, Arguvanlılar ve Malatyalılar merak etmektedir. Yoncalı Barajı'nın yapımı konusunda neler söyleyeceksiniz?"
Ağbaba, baraj ile ilgili olarak ise şunları söyledi:
"Arguvan bölgesinde 190 bin  dönümlük alanın sulanmasını, dolayısıyla Arguvan başta olmak üzere Malatya ekonomisine ciddi katkı sunacak olan Yoncalı Baraj inşaatına 1996 tarihinde başlanmış, inşaata uzun yıllar bir çivi bile çakılmamıştı.2010 yılında iz programından çıkarılan Yoncalı Barajı'na 2011 yılı için 7 milyon 500 bin TL ödenek ayrılmıştı. Ancak yüklenici firmanın özel sebeplerini dile getirerek inşaata başlamaması sebebiyle olay mahkemeye intikal etmişti. Mahkeme sonucunun beklenmesi sebebiyle  2011 yılında da baraj inşaatına başlanılamamıştı."

CHP MALATYA MİLLETVEKİLİ AĞBABA YONCALI BARAJI TAMAMLANMALI 07.10.2011

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 1996 yılında inşaatına başlanan Arguvan ilçesindeki Yoncalı Barajı'nın en kısa sürede bitirilmesini istedi.
Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, yılan hikayesine dönen Yoncalı Barajı inşaatını Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine de taşıdığını belirterek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na barajın akıbetini sorduğunu ifade etti.
Arguvan'da Yoncalı Barajı denince devletin akla geldiğini belirten Ağbaba, vatandaşların devlete olan güvenlerinin kaybolmaması için bu inşaatın en kısa sürede tamamlanması gerektiğini savundu.
Ağbaba, şunları kaydetti:
"Arguvan bölgesinde 190 bin dönümlük alanın sulanmasını, dolayısıyla Arguvan başta olmak üzere Malatya ekonomisine ciddi katkı sunacak olan Yoncalı Baraj inşaatına 1996 tarihinde başlanmış, inşaata uzun yıllar bir çivi bile çakılmamıştı. 2010 yılında iz programından çıkarılan Yoncalı Barajı'na 2011 yılı için 7 milyon 500 bin lira ödenek ayrılmıştı. Ancak, yüklenici firmanın özel sebeplerini dile getirerek inşaata başlamaması sebebiyle olay mahkemeye intikal etmişti. Mahkeme sonucunun beklenmesi sebebiyle 2011 yılında da baraj inşaatına başlanılamamıştı. 15 yıl önce inşaatına başlanan Yoncalı Barajı en kısa sürede tamamlanmalıdır."
YONCALI BARAJININ MÜTEAHİT FİRMASI LİBYADA İFLAS ETMİŞ 05.10.2011

Malatya İl Koordinasyon Kurulu 2011 yılı 3. ve son dönem toplantısında DSİ Bölge Müdürü Nevzat Aksu  Yoncalı Barajı hakkında bilgi verdi. 

DSİ Bölge Müdürü Nevzat Aksu, Yoncalı Barajı'nın inşaatının müteahhit firmanın Libya'daki olaylar nedeniyle iflas ettiğini belirterek 'Müteahhitin bu nedenle işe başlayamaması, işin sözleşme hükümleri gereğince feshini gündeme getirmektedir' dedi. 

Arguvan için büyük önem taşıyan Yoncalı Barajı’nın son durumu hakkında da bilgi veren Aksu, ‘Yoncalı Barajı’nı geçen yıl iz’den çıkardık. Başlangıçta 120 bin dönüm araziyi sulayacak şekilde projelendirilen baraj inşaatında müteahhitten kaynaklanan sorunlar var. Libya’daki olaylardan etkilenen müteahhit firma iflas etmiş. Müteahhitin bu nedenle işe başlayamaması, işin sözleşme hükümleri gereğince feshini gündeme getirmektedir. Bu durumda gövde revizyonu nedeniyle de proje değişikliği bağlı  yeniden proje ve yapım ihalesi yapılması zorunluluğu doğmaktadır’ dedi.

Aksu, Yoncalı Barajı’nın teknik ve mali yönden daha rantabl hale getirilmesi için proje revizyon çalışmalarına başlandığını, bu kapsamda barajın sulama sahasının 187 870 dönüme çıkarıldığını, bugün itibariyle projede fiziki gerçekleşme oranının %25 seviyesinde olduğunu açıkladı.
YONCALI BARAJI KAYNAK SUYU BAŞKA İLÇEYE VERİLMEK İSTENİYOR 25 TEMMUZ 2011
Arguvan belediye başkanı Hüseyin Taştan, “Temeli 1996 yılında atılan fakat uzun yıllar iz kapsamına alınması nedeniyle hiçbir yatırımın yapılmadığı Yoncalı Barajının yapılmaması için her yol deneniyor” dedi.  Belediye başkanı Taştan; “Müteahhit firma ile mahkemelik olan devletin barajın tamamlanması için hiçbir gayret göstermediğini belirterek, “Gayret göstermediği gibi Yoncalı barajını destekleyen kaynak suyunu başka bir ilçeye içme suyu olarak taşınması çalışmaları yapması da bizleri kaygılandırıyor” diye konuştu.
 
9. Arguvan Uluslararası Türkü Festivali açılışında yaptığı konuşmasınsa Belediye Başkanı Hüseyin Taştan, DSİ’nin Yoncalı Barajının bir an önce bitirilmesi konusunda kararlı bir girişim sergilemediği gibi, Arguvan’ı komşu ilçelerle hasım yapmak da dahil her türlü girişimi yaptığını belirterek şöyle konuştu “ 1996 yılında temeli atılan Yoncalı barajının milli gelire katkısı biline biline sırf bu baraj Arguvan ismi, Arguvan’ın kültürel kimliği yüzünden iz kapsamında bırakılmıştır dedi.
 
Taştan “Yoncalı bizim kanımız, bizim olmazsa olmazımız. Baraj iz kapsamından çıkarmakla da bitmemiştir. DSİ yöneticilerinin ifadelerine göre 15 yıl önce temeli atılan baraj henüz yüzde 25 seviyesinde olmasına rağmen, müteahhitle mahkemelik, çözüm de görülmüyor. Bu durumda devletin tasarrufunu kullanıp, bir an önce ihalesini gerçekleştirip, bir an önce su kanallarından Yoncalı'nın suyu akıtılmalıdır. Yoncalı Barajı'nı destekleyen kaynağın bir başka ilçeye içmesuyu olarak götürme çalışmaları vardır. Yoncalı'yı sulama olarak projelendiren DSİ'nin, kaynağı besleyen sulardan habersiz olması mümkün değildir. 40 kilometre öteye borularla su taşımak isteyen DSİ, baraja suyu nereden bulacağını hesaplamış mıdır? Barajı besleyen kaynak kuruduğundan, yapımına ihtiyaç kalmamıştır denilecek midir? Böylece projelerin yapılmasında imzası bulunanlar Arguvan ile diğer ilçesi hasım durumuna düşürmüşlerdir dedi.

Suyun borularla Hekimhan ilçesine götürülmek istendiği öğrenildi.YONCALI BARAJINA 7, 5 MİLYON TL ÖDENEK AYRILDIĞI AÇIKLANDI 07.12.2010

Arguvan ‘da yağımı yılan hikayesine dönen Yoncalı Barajı'na Gelecek Yıl İçin 7 Milyon 500 Bin Lira Ödenek Ayrıldığı, İnşaat Çalışmalarına Yakın Zamanda Başlanacağı açıklaması basında yer aldı..
AK Parti Malatya Milletvekili Fuat Ölmeztoprak,  tarafından yazılı açıklama ile duyurulan haber göre  Arguvan’da  yapılması planlanan Yoncalı Barajı'na gelecek yıl için 7 milyon 500 bin lira ödenek ayrıldığını, inşaat çalışmalarına yakın zamanda başlanacağını belirtti.
Ölmeztoprak’ın yaptığı belirtilen açıklamada, Yoncalı Barajı'nın, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ Genel Müdürlüğü nezdinde sürdürülen çalışmalar sonucu 'iz ödenek'li projeler kapsamından çıkartılarak uygulanabilir projeler içine alındığını ifade edildi. 10 Haziran'dan itibaren proje çalışmalarına hız kazandırıldığı  anlatıp  "Yüklenici firmayla sıkıntılar giderilerek ve DSİ yetkilerle irtibata geçilerek baraj gövdesi projelerinin baraj inşaatında çalışmalara başlanacağı belirtildi..07 Aralık 2010  

-------------------------------------------------------------------
CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, barajları sorunlarını dile getirdi, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise bunlarla ilgili soruları yanıtladı. TBMM Bütçe ve Plan Komisyonu'nunda Arguvan Yoncalı barajı ile ilgili Aslanoğlu’nun konuşması ve bakanın yanıtları tutanaklara şöyle geçti:
FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU(Malatya) 02.06.2010
Sayın Bakan, Arguvan Yoncalı Barajı konusunda artık ne olursunuz, bakın rica ediyorum… Ben size söyledim, “Gidip orada açlık grevine başlayacağım” dedim bir meclis konuşmamda, yine söylüyorum: Eğer bu yıl, bizi sekiz yıldır, sizin şahsınız için söylemiyorum… Hep söylediğim de şu: Proje çalışması, bakıyoruz önce iz bedel… Şimdi iz bedelden çıkardınız, koordinasyon kurulunda. Bana faydası olmayan koordinasyon kurulunu ne yapayım ben? Bu Yoncalı Barajı… Arguvan halkı çok duyarlı, Arguvan halkı “Ayrımcılık yapılıyor” diyor. Bakın, bunun altını çiziyorum: Arguvan halkı bunu kendisine hakaret görüyor, aynen söylüyorum. Sayın Bakanım, rica ediyorum, bir tek kelime edeceksiniz bana: “Yoncalı Barajı’nı yapacağız, yapmayacağız…” Yapmıyorsan biz de diyelim ki “Arkadaş, yapılmıyor bu ya, yapılmıyor ya”. Yıllarca, artık sekiz senedir bakıyoruz, baktık, iz bedel çıkardık… Şimdi iz bedelden çıktı, çıktı iz bedelden ama nerelerde bilmiyorum. Tek kelime istiyorum Sayın Bakanım: “Yoncalı Barajı konusunda varız, yoğuz, varız, şu tarihte başlayacağız.” Yoksanız, artık bu insanları dalgalandırmayalım, insanların onuruyla oynamayalım. Bu, insan onuruyla oynamaktır!

ÇEVRE VE ORMAN BAKANI VEYSEL EROĞLU
 Yoncalı Barajı ile ilgili olarak da, Yoncalı biliyorsunuz kati suretti, Arguvan’daki kardeşlerimizde hiçbir ayrımcılık yoktur, asla böyle bir şey ne düşündük nede düşünürüz. Benim zaten fıtratıma uymaz. Herkesi ben seviyorum yani hakikaten bunu çok açık yüreklilikle ifade edeyim. Bununla ilgili izden kurtardık. Yalnız müteahhitle ilgili bir problem var. Onu tabii burada söylemek doğru değil. Müteahhidin belli bir iflas etme durumu söz konusu. Bununla ilgili süre verdiler. Onu tabii burada söylemek doğru değil. Müteahhidin belli bir iflas etme durumu söz konusu. Bununla ilgili süre verdiler.

FERİT MEVLÜT ASLANOĞLU(Malatya)- 15 sene sonra…
ÇEVRE VE ORMAN BAKANI VEYSEL EROĞLU–Efendim, işte bilemiyorum, onunla ilgili yani önümüzdeki yıl kesinlikle bakın 2011 yılında yazın onu halledeceğiz. Programa alıyoruz ve inşaat başlayacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56