YONCALI KÖYÜ DERNEĞİ, YONCALI BARAJI YAPILMASIN

Yoncalı barajının tamamlanabilmesi amacıyla Arguvan’ın kurumları ve sivil toplum örgütlerince toplantılarda, sempozyumlar da ve panellerde konunun gündeme getirildiği, girişimlerde bulunulduğu biliniyor.Buna rağmen son aylarda Yoncalı (Brik) Köyü derneği tarafından barajın yapılmaması gerektiği belirtiliyor.

YONCALI KÖYÜ DERNEĞİ, YONCALI BARAJI YAPILMASIN
İstanbul’da faaliyet gösteren Yoncalı (Brik) Köyü derneğinde 08.04.2011 Cuma günü Arguvan vakfı ve dernekleri festival ile ilgili bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan kurum başkanları, davetliler ile Arguvan Haber olarak bizimde derneğin duvarlarında asılı barajın yapılmaması ile ilgili yazılar dikkatlerimizi çekti. Daha sonra toplantıya katılanlara neden baraja karşı olunduğunu yazılı bir açıklama ve bilgilendirme yazısı dağıtıldı.
Uzun yıllardır gündemde olan kısmen de yapımı tamamlanıp yarım kalan ve yapımı yılan hikâyesine dönen Yoncalı barajının tamamlanabilmesi amacıyla Arguvan’ın kurumları ve sivil toplum örgütlerince toplantılarda, sempozyumlar da ve panellerde konunun gündeme getirildiği, girişimlerde bulunulduğu biliniyor.
Yoncalı Barajı'na 7 Milyon 500 Bin Lira Ödenek Ayrıldığı, İnşaat Çalışmalarına Yakın Zamanda Başlanacağı açıklaması kısa süre önce basında yer aldı.
Yoncalı köyü derneğinin yaptığı açıklamasında; Yoncalı barajı ile birlikte yoncalı köyü dahil bazı köylerin sular altında kalıp yok olacağı, yeterli zemin ve etüt çalışması yapılmadığı, yatırımın ölü yatırım olacağı, bölgenin göçe zorlanacağı, Çakmak yaylasına giden yolun sular altında kalacağı, Yer altı sularının azalacağı, Küresel ısınmaya yol açacağı, doğanın dengesini bozacağını, doğal yaşamı öldüreceği, Fay hattı üzerine yapıldığı ayrıca Yoncalı Vadisinin, Atmanın en büyük vadisi olduğu Yoncalı vadisini yok etmenin Atmayı yok etmek olduğu belirtiliyor.
 Duvardaki yazılardan örnekler
  
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56