YÜREKTAŞI KÖYÜ DELİMEHMETLER MEZRASI SUYA KAVUŞTU

Arguvan Yürektaşı köyü Delimehmetler mezrasında yaşayanlar, 36 yıldır dereden bidonlarla su getirmekten kurtuldular.

YÜREKTAŞI KÖYÜ DELİMEHMETLER MEZRASI SUYA KAVUŞTU
       Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Er,  mezrada yaptığı açıklamada, bu bölgedeki bir yol yapım çalışması sırasında, bidonlarla su taşıyan insanları görünce durumdan haberdar olduğunu ve hemen proje hazırlayarak çalışmalara başladıklarını dile getirdi. 
    
Er, şöyle dedi: 
    
''Gerçekten köylüleri o şekilde görünce içim burkuldu. 21'inci yüzyılda hala eşekler sırtında ihtiyaçlarını karşılayabilmek için su taşıyorlardı. Malatya'ya geldiğimden beri yapmış olduğumuz çalışmalardan beni en çok etkileyen bu olay oldu. Buralarda su olmamasının nedeni çevrede bulunan suların paylaşılamamasıydı. Önümüze çıkan bütün zorluklara rağmen biz bu çalışmaları başlattık. 3 kilometre uzakta bir su kaynağı bulduk, bu kaynağı evlerinin önlerine kadar getirip, çeşme yaptık. Bu insanların sevinci görülmeye değerdi. Su sıkıntısı yaşanan köylerimizde köyler arasında bir takım itilaflar var. Bizler İl Özel İdaresi olarak muhtarlarımızla beraber bu problemleri halletmeye çalışıyoruz.'' 
    
Köy sakinlerinden Mukaddes Yıldız da, 36 yıldır su sıkıntısı çektiklerini ve suyu yıllardır dereden hayvanlarla getirdiklerini belirterek, ''Çocuklarımızın birini banyo yaptırırken diğerini 3 gün sonra yaptırmak zorunda kalıyorduk. Su geleceğini duyunca bende çamaşır makinesi aldım. Bizde şehirdekiler gibi çamaşırlarımızı makinelerinde yıkamak isteriz. 36 yıldır bu köyde yaşıyorum. Susuzluk gerçekten çok büyük bir çile. Şehirden gelen misafirlere veya torunlarıma sağlıklı su veremiyordum. Hastalanıyorlar, bir daha gelmiyorlardı. Ramazan ayında içecek su bulamadık. Cenazemiz oldu, yıkamak için çevre köylerden tankerle su getirdik. Allah razı olsun vesile olanlardan'' diye konuştu.
 

Ramazan Taştaş-Arguvan (AA) Temsilcisinden

Malatya basınında ve bazı ulusal haber sitelerinde
Arguvan Yürektaşı köyü Deli mehmetler mezrasına su getirme haberi yalnızca Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği bilgisi dâhilinde yapıldığı haberi gerçeği yansıtmamaktadır.
Arguvan Kaymakamlığının ve yine Arguvan İl genel meclis üyeleri yapılan çalışmadan haberdar olup katkıları da vardır. Bu tür haberleri yayınlarken Köyün bağlı olduğu ilçenin kurumları ve yetkililerini yapılan çalışmadan haberdar olamadığı gibi bir görüntü vermek hiçbir kişiye ve kuruma fayda sağlamayacaktır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56