Bin Liralık Fidandan Sonra Altın Klozet de İster misiniz Mabadınıza?

Geçen yıl, 2011, Malatya Vali konağının önündeki tüm ağaçların ve aynı caddedenin kaldırımlarındaki onlarca çınarın Malatya Belediyesince kesilmesi sırasında üç gün sabahtan akşama kadar ayrılamamıştım o caddeden. Bir aşağı bir yukarı dolaşarak kesilen ağaçların köklerini ve kesilmeyi bekleyen kurbanlık ağaçları görüntülemiştim. Bu sırada da çevre esnafıyla, yoldan geçerken ağaçların kesilmesine şaşkınlıkla bakan vatandaşlarla ve yol yapımıyla uğraşan işçilerle sohbet ediyordum.
Malatya Belediyesi’nin, bu kestiği çınarların yerine tanesi 1.500 liradan ithal ağaç dikeceğini, kaldırım çalışmasıyla meşgul işçilerden öğrenmiş; bir gazeteci arkadaşımdan bunun gerçek olup olmadığını belediyeye sormasını rica etmiştim. Gazeteci arkadaşım belediyeden, ağaçların tanesi 1.400 liradan ithal edildiği yanıtını aldığını söylemişti.
Bu yıl da Malatya Belediyesi’nin resmi açıklamasına göre ithal ağaçların tanesinin 1.000 liraya mal olduğunu öğrendik. Tanesi bin liradan sizin kesenizden, sizin adınıza, sizin için alınan ithal ağaçlarınız, Başbakanınızın dediği gibi  ‘hayırlı olsun’ sevgili Malatyalılar!
Varsayalım ki herhangi biri, elinde bir fidanla kapınızı çalıyor ve bu ithal fidanı size bin liraya satmak istiyor. Ne yapardınız? Ayağınızdan elinize aldığınız boklu harikle kovalamaz mıydınız bu densizi, bu soyguncuyu, bu fırsatçıyı, bu dolandırıcıyı Malatya sınırlarından çıkarıncaya kadar? Hayırdır, niye sustunuz? Hiç sesiniz çıkmıyor, topluca sağır ve dilsiz mi oldunuz? İyi o zaman; hayırlı olsun…
Malatya Belediyesi, bu kadarla kalmıyor siz değerli Malatyalılara hizmette. Belediyeden gelen açıklamada: “İhaleyi kazanan firma ile 13 Ocak 2011 tarihinde sözleşme imzalandıktan sonra; sözkonusu ihaleyi kazanan firmanın yurt dışından getirilecek olan fidanlarını incelemek, ihale şartnamesine uygun olup olmadıklarını tespit etmek ve olası bir eksiklik durumunda ihaleyi önceden iptal etmek amacıyla Park Bahçeler Müdürlüğü’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Abuzer Kabakaş, Park Bahçeler Müdürü Çetin Bozkurt ve Park Bahçeler Müdür Yardımcısı İsmail Özbey yurt dışında düzenlenen inceleme gezisine katılmışlardır. Ayrıca, ilgili ihaleyi yapmakla görevli Destek Hizmetleri Müdürlüğü harcama yetkilisi Ahmet Turan Özbey de yapılan ve ileride yapılacak benzeri ihaleler hakkında tecrübe kazanmak amacıyla inceleme gezisine iştirak etmiştir.
 
Yani, sözkonusu personelin katıldıkları yurt dışı gezisi ağaç alım ihalesi öncesinde değil, ihale ve ardından da sözleşme imzalandıktan sonra gerçekleştirilmiştir.
Bugüne kadar yapılan hizmet ve yatırımlarda Malatya’nın ve Malatyalılar’ın menfaatlerini birinci planda tutan belediyemiz, bu ihalede de aynı duyarlılığı göstermiştir.” deniyor. Yaklaşık maliyetin 2.198.665,40 TL olduğu da dile getiriliyor.
 
 
Malatya Belediyesi, personelini Avrupa seyahatine gönderiyor. Daha doğrusu, tanesi Malatya halkına bin liraya mal olan ağaçları ithal etme fırsatını yakalayan firmaca masrafları karşılanan belediye üst düzey görevlileri, Avrupa’ya inceleme ve tecrübe kazanma gezisine davet ediliyorlar.
 Hemen korkmayın; bu seyahat, gezme eğlenme amaçlı değilmiş. Ağaçlar konusunda eğitim öğretim görmeye gitmişler. Masrafları da size tanesi bin liradan satılan ithal fidanların satış ihalesini kazanan firma karşılamış. Görünüşte ‘ekmek elden, su da gölden’ endişelenmeyin.
Üstelik; ihaleyi kazanmadan önce değil, kazandıktan snra düzenlemişler Avrupa seyahatini. Hani, rüşvet olarak algılamayın diye, bunu da siyah puntolarla yazarak vurgulamışlar. Malatyalıların öküz altında buzağı arayacağını mı düşündüler dersiniz? Yok canım, Malatyalılar başkalarına benzemez; saftır Malatyalılar.
Hatta sadece çınarları kesmekle yetinmeyin. Kayısıları da kesin. Tüm kayısıların yetine ithal fidanları, tanesi bin liradan alarak dikin. Öyle üç beş kişilik bir ekiple de gitmeyin Avrupa seyahatine. Şöyle yüz kişilik bir ekiple gidin. Bir hafta on günlük de olmasın bu seyahat. Fidanları, siz Avrupa’da çekirdekten yetiştirin. Eğitim öğretim dediğiniz olgu, birkaç güne sığmayacak kadar ciddi iştir.
Birkaç yıl Malatya’ya uğramayın. İthal ağaçları çekirdekten yetiştirmeniz için beş altı yıllık Avrupa seyahatiniz şimdiden hayırlı olsun! Böylece beş altı yıl gelmezsiniz Malatya’ya değil mi? Başka bir niyetle, kasıtla sormadım bu soruyu; sadece merakımdan soruyorum.
Kaldırımlarına tanesi bin liradan fidan alan Malatyalıya alaturka hela da yakışmaz bundan sonra. Siz şimdi altın kaplama ithal klozet de istersiniz kıymetli mabadınıza…
Sultan KILIÇ                       


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56