DEĞERLİ OKURLARIMIN BİLGİSİNE//

      30 Mayıs saat 12.sularında Sayın Emekli Komser Ahmet beyin daveti üzere Bozan Mah. de değerli düşünür ‘’SULTAN HATIN’’ın Türbesine yapılan oturma alanına sunulan hizmetle ilgili açılışa katıldım..
     Öncelikle ‘’Arsayı bağışlayan ve diğer katkılarda bulunanlar için, emek ve hizmette bulunanlar da dahil hepsine yürekten teşekkür ediyorum.. Asıl Konum Gelince;
       Aynı köyden  S. Ali İhsan ÖZTÜRK katılımcılara verilen lokma esnasında  (Şah Sultan Divanı) yazılı  71 sayfalık bir kitabını 10 TL karşılığı dağıttı..  Ancak, bir sürü kitaplarımı kendisine karşılıksız vermeme rağmen, kitabını istedim se de bana bir türlü vermedi.. Her neyse;
       Değerlerimiz olan (DERVİŞ MUHAMMET; AHMET AŞIKİ; SULTAN HATUN, ların yaşamını konu aldığım kitabım ve yazılarımda bunların doğumu ile ilgili alıntıdan başka bir şey almadan, beni de kaynak göstererek zamanın beylerine ‘’bir yerlerden toplamış ağza alınmayacak ağır suçlamalarla verip veriştirmiş..
       Saygı duyduğumuz değerli düşünür ‘’Derviş Muhammed’in Babası ‘’Seyit Hüseyin HB a dergaha giderken soyu seyit Derviş Ali yi İsa Köyde duyup döner her  geldiğinde de İsa Köyü Beylerine misafir olur ve Avşar kızı Derviş Muhammed in annesi Fatma ile evlendiren de yine Beyler olur.. Her gelmesinde DERVİŞ ALİ ile birlikte ağırlayıp, dergaha uğurlayan, da yine köye yerleşmiş olan Oğuzların Bey Dili kolundan oldukları için adlandırılan  İsa köyü beyleridir.. Onlara demediği kalmamış..
       Bu şahısla Ali İh, Beyle uzun zamandır samimiyiz de..
       Bu vesileyle dost ve arkadaş edinmekte herkesi dikkatli olmaya da davet ediyorum..
       Burada değerli okuyucularıma, yazılıp yapılan suçlamaların bir bölümünü kitabın S.8 i  olduğu gibi alıyor
 ve değerlendirmeye davet  diliyorum..
      Yazı  Şöyle, İsa Köyün de kalan Şah Sultan, Derviş Muhammed’in, ve Ahmet Aşıki’nin yolunu izler, haksızlıklara, yolsuzluklara, zulüm ve baskılara karşı geldikleri gibi, (rakı, şarap ve tütün gibi içeceklerle savaşmaya devam ederler, Derviş Muhammed ve Aşıki-nin köyden sürülmesinin ardından evliyalığa özeniyor gerekçesiyle köyün ileri gelenleri tarafından Şah Sultan’a da zulm etmeye başlamışlardır…
       Kitabında beni de kaynak olarak  gösteren Ali İhsan Bey, kitabımın sayfasından o değerlerimizin yaşamı ile ilgili yaptığım açıklamalardan tek kelime bile almadan, ‘’amacı neyse’’ Şah Sultan’’nın evini o dönem her kim basmışsa,  zamanın beylerine vermiş veriştirmiş.. Aslında bu arkadaş bu konuları ne konuşur de bir öğrenme merakı vardı, demek oluyor ki sayın Ali İhsan Bey ‘’Araştırmacı yazar olmuş ve yazıyor da .. Her neyse..
      Bir yerleden topladığı uyduruk suçlamalara bir bakıldığında, o değerlerimize ‘’kovuldular gibi yakıştırmaları bir konu etmiş yazıp dağıtıyor da.. S. Araştırmacı yazar Devam ediyor..
       Şah Sultan, Derviş Muhammed, Ahmet Aşıki  (Rakı, Şarap ve tütün gibi içkilerle savaşmaya devam ederlerken, köyün ileri gelenleri evliyalığa özeniyor gerekçesiyle Şah sultan a zulm etmeye başlamışlar..
      İlerde yine devam ediyor, zaptiyeler Şah sultanı alıp götürürken atı tökezir Şah Sultan düşer zaptiyalar dönüp bakarlar ki Şah Sultan’’nın her tarafı elleri falan  YEŞİL olmuş, bırakır giderler..Vay garibim vay, hangi çağda yaşıyoruz.. ‘’DBOUAİK’’ kitabımda Ben bu değerimiz düşünürümüz ‘’SULTAN HATUNU 17, yy yılın kadın şairi olarak bilinir ve öylede  onura edilmektedir diye yazdım..
       Değerlendirmeye sunduğum önemli konu, (Horasandan kalkıp 1071 de gelip Anadolu ya dağılıp kalanlardan (Derviş, Dede, Aşık, Şair, Pir, Mürşit hatta,  7 Ulu ozanımız da dahil, ‘’Şaraba Rakıya karşı mücadele etmiştir diyebilecek birilerini gösterilebilirler mi?  S. Ali İhsan ÖZ. seni rakı sofralarında çok gördüm, O değerlerimizin karşı olduğu Rakı sofralarına niçin oturuyordun ki, hatırlarsın herhalde..  
      S. Araştırmacı yazar bey.. Öyleyken, Anadolu da insanı keşfeden önemini bizlere öğüt edenlerin, meclislerinde sohbetlere araç olarak kullandıkları (Dem, Mey, Dolu,  Bade) de denilenler ‘’şarap ve  rakı dır..
      (Derviş Muhammed , Ahmet Aşıki, Şah Sultan ı bunlardan ayrı nasıl düşünebilirler ki,?  ‘’Derviş Muhammed ve Ahmet Aşık inin beyitlerinde bade sunduklarından söz edilir.. Hayır haksızlık oluyor, önce onların huzuruna ve sora da, Anadolu Alevileri ve bektaşilerden ‘’öğretiye yakışmayan açıklamalarınızdan dolayı özür dilenmeniz gerekir..
      Üç ulu kişilerden ‘’Derviş Muhammed ve Sah Sultan aynı yılda 1755 doğumlu eşit yaşta olduklarını bende öğrenip yazmıştım ve Ahmet Aşıki ise 1763 doğumlu olduğu tüm kaynaklarda gözükmektedir..
       Babasının vefatı sırasında küçük denecek genç yaşlarda olan Derviş Muhammed ve diğer iki düşünürler, İsa  köyde yetişkin yaşta, Beğlerin de Rehberi olan Baskil e bağlı Dabanbük lü Teslim Abdal ın torunu Derviş Ali den  feyiz ‘’eğitim’’ aldıkları bilinir. Anzahar da buluşup hizmete açılmalarının asıl nedeni de biri birlerine olan manen gönül bağlarıdır..
      Defalarca kitabımda yazılarımda ve konuşmalarımda o üç değerimizi ve yaşamlarını herkesle iyiden iyiye paylaşmışımdır.. Beyler 13 yy ortalarında İsa Köy Mahallesine ikrarlı alev olarak gelmişler ve o geleneğe de sıkı sıkıya bağlı olarak yörede de bilinirler.. Öyleyken; O konuda taş oymalar üzerinde kayıtları isbata da hazırım..
       Bir de beyleri sonradan dönme alevi olarak kitabına koymuş ve rakıya şaraba karşı mücadele eden bu değerlerimizi beyler Sünni iken köyden kovmuşlar.. Çelişmiyor mu?  Ben araştırdım, araştırmacı dostlara sordum..  1071 de Anadolu ya giren Türkmen ler tümden Alevilerdi, günümüze dek, Sünni iken Aleviliğe dönen ‘’Boy, kabine, sülale, aile var mıdır?, Ben bulamadım, Alevi iken Sünnileşen bir sürü  köy sayabiliriz dostlar..   
 
    Saygılarımla..

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56