1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNDE SURİYE İÇİN NEFESLER TUTULDU

Dünya, 1 Eylül Barış Günü’nü Suriye’ye savaş beklentisiyle karşılarken, Erdoğan sınırlı saldırıyı da yeterli bulmadı... ABD Başkanı ise müdahalenin zorunlu olduğunu düşünmekle birlikte demokrasi için önce vekillere soracak.

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜNDE SURİYE İÇİN NEFESLER TUTULDU
Dünya Barışamadı.
 
Bugün Barış Günü’nü kutlayacak dünyada nefesler Suriye için tutulmuş durumda.

Nobel Barış Ödüllü ABD Başkanı Barack Obama’nın BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan, Suriye’ye yönelik“sınırlı saldırı” tutumu Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yeterli görünmezken Washington liderliğinde her an beklenen müdahale için Türkiye’deki Amerikan üslerinin de kullanılacağı savunuldu. Obama ise Suriye konusunda beklenen konuşmasını yaptı. Obama, Suriye’ye karşı ABD’nin harekete geçmesi kararını aldığını ancak bazı Kongre üyelerinin de seslerini duyurmak istediğini ve bu nedenle Kongre tatilden döndükten sonra en kısa bir sürede bir oylama yapılacağını açıkladı.

Obama şunları söyledi: “Kimyasal silahların kullanılmasının kesin bir ihlali var. Türkiye ve Lübnan gibi ülkeler için de açık bir tehdittir. Suriye’de rejim hedeflerine yönelik ABD’nin harekete geçmesi kararını aldım. Bizim müdahalemiz sınırlı olacak. Bölgede askeri olarak varlığımız konuşlanmış durumda ve ne zaman istersek de vurmaya hazırız. Yarın da olabilir, 1 haftaya da olabilir, 1 ayda olabilir. Ancak başkomutan olarak ulusal çıkarlarımızı düşünerek aldığımız bu kararda göz önünde bulundurduğumuz ikinci bir şey daha var. İkinci bir karar daha aldım. Kongre üyelerinden de seslerini duyurmak isteyenler oldu. Kongre tatilden döndüğü zaman mümkün olan en kısa sürede bir oylama yapılması kararını aldık.Muhaliflere desteğimiz sürecek. Şam’da yaşananlara seyirci kalamayız. Bireylerin barış içerisinde yaşaması ülkelerin sorumluluk almasına bağlıdır. Kongrede her iki partiden bazı şeylerin siyasetten daha önemli olduğunu göz önüne almasını istiyorum. Amerika’nın sınırları dışında neler yapabileceği mesajını vermek istiyorum.”

Putin: Deli saçması

Suriye güçlerinin savaşı kazanmak üzereyken kimyasal silah kullandığı iddiasını reddeden Rusya lideri, barış ödüllü Obama’ya seslendiği konuşmasında kanıtın BM’ye sunulmamasının aslında var olmadığı anlamına geleceğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye hükümetinin savaşı kazanmak üzereyken kimyasal silah kullanmasını “deli saçması” olarak belirtti ve ‘Nobel barış ödüllü’ ABD Başkanı Barack Obama’yı Suriye’ye saldırı planlarından vazgeçmeye çağırdı. ABD’den Suriye rejiminin kimyasal saldırı düzenlediğine dair somut kanıtları göstermesini isteyen Putin, kanıtların gösterilmemesinin aslında var olmadıkları anlamına geleceğini kaydetti. Putin: “Esad güçlerinin kimyasal silah kullandığını ve ellerinde kanıt bulunduğunu söyleyen Amerikalı meslekdaşlarımızın durumuna gelince, ellerindeki kanıtları Birleşmiş Milletler denetçileri ve Güvenlik Konseyi ile paylaşsınlar. Eğer göstermezlerse, o vakit kanıt yok demektir” ifadesini kullandı. ABD önderliğinde bir operasyonun her an gerçekleşebileceği sinyalleri arasında Vladivostok’ta basına konuşan Putin, “Suriye’de hükümet güçleri, pek çok bölgede muhalefeti kuşatmış durumda. Bu durumda müdahale isteyenlerin eline koz vermek tam bir saçmalık. Bu yüzden (kimyasal saldırının) başka ülkeleri de Suriye’deki krize çekmek ve ABD başta olmak üzere güçlü ülkelerin desteğini kazanmak isteyenlerin provokasyonundan başka bir şey olmadığına inanıyorum” dedi. 

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56