DÜNYA 1 EYLÜL BARIŞ GÜNÜNE SİLAHLARIN GÖLGESİNDE GİRİYOR

Bu yıl da dünya 1 Eylül’e barışa hasret girdi. Askeri harcamalara 1 trilyon 630 milyar dolar harcandı

DÜNYA 1 EYLÜL BARIŞ GÜNÜNE SİLAHLARIN GÖLGESİNDE GİRİYOR
Dünya, 1 Eylül Barış Günü’ne çatışmaların, silahların gölgesinde giriyor

Barış çok uzakta

1 Eylül Dünya Barış Günü İstanbul’da çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Oysa dünyanın birçok bölgesinde çatışmalar, iç savaşlar yaşanıyor.
Çatışmalardan nasibini alan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği’nin ortak açıklamasında, “2011 yılının 1 Eylülü’ndeyiz ve ne yazık ki bizde barış yok. Barışı tesis etmede, marifet öncelikle güçlü olanın elindedir. O nedenle sözümüz hükümetedir: Yoksul gençleri savaşa sürüklemesin” denildi.

Silaha rekor bütçe

1 Eylül Dünya Barış Günü Türkiye ve Ortadoğu’da süren çatışma ortamı ve iç savaşların arasında kutlanıyor. Türkiye’de son 2 ayda 60’dan fazla asker çıkan çatışma yada saldırılarda şehit düştü. Mısır, Libya, Suriye ve Yemen’in de aralırnad bulunduğu Ortadoğuda ise son 1 yılda 100 binden fazla kişi öldürüldü. Silahların gölgesinde kutlamalar gerçekleştirilirken, askeri harcamalar son 1 yılda 1 trilyon 630 milyar dolara çıkarak yeni bir rekora ulaştı. Ekonomik krize rağmen savunmaya ayrılan bütçede yüzde 50’lik artış yaşanması ise barış ortamının sağlanmasını daha da zorlaştırıyor.

1 Eylül Dünya Barış Günü, dünyanın birçok bölgesinde çatışma ortamı ve iç savaşların arasında kutlanıyor. Merkezi İsveç’te bulunan Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü Sipri’nin 2010 yılını kapsayan silahlanma raporu askeri silahlanmanın boyutunun giderek arttığını ortaya koydu. Sipri’nin geçen yılı kapsayan raporuna göre dünya genelinde eğitime yıllık 1.1 trilyon dolar harcanırken askeri harcamaların miktarı 1 trilyon 630 milyar doları bularak yeni bir dünya rekoru kırdı.

ABD ve Çin ilk sırada

Savunma sektörüne yaptığı yatırımı yüzde 12.7 arttıran Çin’in Amerika’dan sonra ikinci askeri süper güç olduğunu gösteren raporda Çin, 2000 yılından bu yana savunma harcamalarını üçe katladı. Dünya çapındaki savunma bütçesinin yüzde 43’üne sahip olan ABD’nin ise harcamalarını altı katına çıkardığına dikkat çekiliyor. ABD ve Çin’i ise İngiltere, Fransa ve Rusya takip ediyor. Almanya ise sekizinci sırada yer alıyor. Rapora göre, Ortadoğu ülkeleri 2010 yılında savunma harcamalarını bir önceki yıla göre yüzde 2.5, Afrika yüzde 5.2 arttırdı. Bir yıllık artışlara bakıldığında bütçesinden savunmaya en çok payı yüzde 5.8’le Güney Amerika ülkelerinin ayırdığı görülüyor.
 
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin mültecilerin durumuna ilişkin 2010 yılı raporuna göre, dünyada mülteci sayısı 44 milyona ulaştı. Bu, son 15 yılın en yüksek seviyesi. Mülteci sayısındaki bu artış dünyadaki şiddet olaylarının artışı ile doğru orantılı olarak kabul ediliyor.
 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56