KADINLAR YİNE UNUTULDU

Yine şiddet gördüler, yine öldürüldüler. Ne verilen sözler tutuldu ne de istenen yasalar çıkarıldı. Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.

KADINLAR YİNE UNUTULDU
Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadınların çığlığını bu yıl da duyan yok. Her yıl yüzlerce kadın eşleri ya da sevgilileri tarafından şiddete uğruyor, öldürülüyor.

AKPnin iktidarda olduğu son 8 yılda kadın cinayetleri yüzde 1400 oranında artarken 2010 yılında 217 kadın öldürüldü. Yüzlerce kadın ve kız çocuğu tacizle tecavüze uğrarken erkekler, 164 kadın ve 4 çocuğu yaraladı. KESKin araştırmasına göre kadınları öldürenler arasında ilk sırada eşleri var; sevgili, baba, eski eş ve erkek kardeşleri de cinayet işledi. 2010da kadınları öldürenlerin yüzde 50si eşleri, yüzde 13ü sevgilileri, yüzde 11i babaları, yüzde 8i de eski eşleriydi. Erkek kardeş ve akrabaların oranı yüzde 4, eski sevgililerin oranı yüzde 3. Onları yüzde 2lik oranlarla damat ve evlatları izledi.

Geçen yıl erkekler kadınları pek çok bahaneyle öldürdü. Karısınıkadınlık görevini yerine getirmediği için öldürdüğünüsöyleyen erkekler de vardı,kendisine su vermediği için öldürdüğünü söyleyen de. Namus meselesigerekçesiyle de kadınlar öldürülürken kocasından izin almadan hastaneye gittiği için şiddet gören kadınlar da oldu. Bazı kadınlar boşanmak istedikleri, bazıları da evlenmek istedikleri için şiddete maruz kaldı. 2010 yılında kendisini aldattığından şüphelendiği sevgilisine tecavüz eden erkekler, kendisinden ayrılmak isteyen kadına da aynı cinsel şiddeti uyguladı.

Türk kadını yaşadığı olumsuzlukların yanında parlamentoda tanınmıyor. Kadınların parlamentodaki temsil oranı yalnızca yüzde 8.5. 550 milletvekilinin yalnızca 50si kadınlardan oluşuyor.

Türkiye Genç İşadamları Derneğinin (TÜGİAD) Kadının Penceresinden Yaşamadlı araştırmasında, 3 kadından 2si kendisini mutsuzolarak tanımlarken kadınların çoğu yorgunluk, psikolojik rahatsızlıklar ve mide sorunlarıyla baş etmeye çalışıyor. Kadınların yüzde 63ü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sizin için bir şey ifade ediyor mu sorusuna hayır yanıtını verdi.

Kadınların yüzde 76sı genç kızlık döneminden beri yaşamında mutsuz olduğunu dile getirdi. Araştırmada kadınların yüzde 69u yaşadığı sorunların gelecek kaygısı yarattığını belirterek kendisini sorunlu kadın olarak nitelendiriyor.


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56