KRİZ İŞSİZLİĞİ AZDIRACAK

Avrupa ve Türkiye’deki bütün piyasalar karıştı.

KRİZ İŞSİZLİĞİ AZDIRACAK

Avrupa yeniden karıştı. Dolar 1.78’e dayandı, İMKB yüzde 7’ye yakın düştü

Fed’in yarattığı iyimserlik kısa sürdü. Şimdi de Fransa’nın notu kırılacak endişesiyle ortalık karıştı. Endişeler yeniden baskın çıkınca Avrupa’da hava döndü.

Fed’in faizleri uzun süre sıfıra yakın tutma kararı ile dünya piyasalarında yaşanan iyimserlik çok kısa sürdü. Standard & Poor’s’un ABD’nin ardından Fransa’nın notunun indirilebileceği yolundaki spekülasyon ortalığı sarınca Avrupa ve Türkiye’deki bütün piyasalar karıştı.

İstanbul borsası gün içinde yüzde 6.67’ye varan kayıplardan sonra yüzde 5.01 düşüşle kapandı. Dün öğleye kadar yüzde 2’ye varan yükselişler yaşayan Avrupa ve İMKB, öğleden sonra eksiye döndü. Endeksteki kayıplar kapanışa doğru yüzde 6.67’e ulaştı ve borsa 50 bin puanın altına indi. İMKB günü 5.01 düşüşle 50 bin 308 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 7.32 geriledi. İş Bankası yüzde 7.55, Yapı Kredi yüzde 9.88, Akbank yüzde 9.09, Garanti yüzde 5.88 düştü.

Not endişeleriyle Avro, dolar karşısında kayıplarını artırarak 1.42 seviyesinin altına indi. Güne 1.75’in hemen üzerinde başlayan dolar/TL ise Merkez Bankası’nın 70 milyon dolarlık döviz ihalesiyle birlikte 1.74’e kadar geriledikten sonra yeniden yükselerek 1.78’e dayandı. Dolar 1.7760 TL’den kapandı.

Fed’in ekonomiyi desteklemek için faizleri en az iki sene daha düşük seviyede tutacağı açıklamasının ardından ABD borsaları önceki günü yükselişle tamamlamıştı. Dow Jones yüzde 3.98, S&P 500 yüzde 4.74, Nastaq yüzde 5.29 artıda kapandı. Asya’da ise Nikkei yüzde 1.05 yükseldi.

Ancak piyasalarda kaygıyı Fed de dindiremedi. S&P’nin bir sinyali piyasaları aşağı çevirmeye yetti. S&P’nin notunu indireceği ülkenin Fransa olabileceği iddiaları paniğe neden oldu. Moody’s ve Fitch Fransa’nın notu AAA olarak teyit etti. Ancak S&P’den henüz açıklama gelmedi. Fransız Maliye Bakanı’nın not indirimi iddialarını yalanlaması da piyasalardaki çöküşün önüne geçemedi. Borsalarda sert kayıplar sürdü. Fransız borsası yüzde 5.45 çakıldı. Fransız bankası Societe Generale hisseleri yüzde 21’i aşan kayıplardan sonra günü yüzde 14.74 düşüşle kapadı. BNP Paribas yüzde 9.47, Credit Agricole yüzde 11.81 geriledi. Avrupa bankacılık endeksi yüzde 6.54 düştü. İngiltere yüzde 3.05, Alman borsası yüzde 5.13 ekside kapandı.

ABD borsaları da yaşanan panikle düşüşe geçti ve 300 puanın üzerinde kayıp verdi. Gecenin geç saatlerinde S&P analisti Nichola Swann piyasaları yatıştırmak için Fransa hükümetinin borç sorununu çözmede ABD’den daha ciddi adımlar attığını not indiriminin şu an için söz konusu olmadığını söyledi.

Erdoğan, ‘ekonomik kriz teğet bile geçmeyecek’ açıklamasını yinelerken Kılıçdaroğlu’nu suçladı

Tayyip Erdoğan, ekonomik krizin bu kez teğet bile geçmeyeceğini yinelerken kriz konusunda hükümetin tavrını eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sert suçlamalar yöneltti. Erdoğan, Kılıçdaroğlu için “Aman yarabbi, evlere şenlik muhalefet. Kriz tellallığı yapıyor. Bunlar çırak bile olamaz” ifadelerini kullandı. BDP’lileri de “Ağzını her açtığında zehir saçan provokatörler” diye suçlayan Erdoğan, Hama’dan tankların ve güvenlik güçlerinin çıkmaya başladığını, bunun yaptıkları girişimlerin sonuç vermeye başlamasının göstergesi olduğunu söyledi. Erdoğan; Somali’ye gideceğini de açıkladı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56