MADIMAK KATİLLERİ ALMAN OLMAK İSTİYORLARMIŞ

Almanya Yeşiller Federal Milletvekili Memet Kılıç, 37 kişinin can verdiği Madımak katliamından mahkum dokuz firarinin Alman vatandaşlığına geçmek istediklerini söyledi. Almanya, bu dokuz isim için de iade talebinde bulunan Türkiye’ye hiç birini göndermedi. Eksik dosya ve yetersiz delil gerekçesiyle tümünün iade talebini ret etti.

MADIMAK KATİLLERİ ALMAN OLMAK İSTİYORLARMIŞ
Madımak Katilleri Alman Olmak İstiyorlar
 
Almanya Yeşiller Federal Milletvekili Memet Kılıç, 37 kişinin can verdiği Madımak katliamından mahkum dokuz firarinin Alman vatandaşlığına geçmek istediklerini söyledi. Memet Kılıç: ”Almanya, adam öldüren bu insanlara vatandaşlık vermemeli.” dedi.
 
Almanya’da yaşayan, Sivas’ta Madımak Oteli’ni ateşe vererek 33’ü Alevi kökenli, ikisi otel çalışanı ve ikisi de gösterici olmak üzere 37 kişinin ölümünden mahkum dokuz hükümlünün Türkiye’ye iade edilmemek için Alman vatandaşlığına geçmeye çalıştığını söyleyen Yeşiller Federal Meclis Milletvekili Memet Kılıç, Alman Federal Hükümetini uyardı. Türkiye’nin de daha özenli dosya hazırlayarak bu firari hükümlüleri ciddi bir şekilde iade talebinde bulunmasını istedi.
 
Katiller, Alman hükümetince de ödüllendirildi

Almanya’da dokuz Sivas hükümlüsünün firari yaşadığını hatırlatan Kılıç: “Bu insanlar siyasi olmadıkları halde Almanya’ya sığındılar.  Almanya da bunları kabul ederek bir nevi koruma altına aldı. Hepsi burada iş güç sahibi oldu. Lüks içinde yaşıyor. İşledikleri suç için ödüllendirildiler görüntüsü veriliyor. 37 kişinin ölümünden sorumlu bu kişiler, şimdi de Alman vatandaşlığına geçerek bu ülkede ilelebet yaşamak istiyor. 50 yıldır burada yaşayan ve vergisini ödeyen sade Türk vatandaşlarına, Alman vatandaşlığına alma yolunda bin bir engel çıkaran Almanya, adam öldüren bu insanlara vatandaşlık vermemeli, derhal onları Türkiye’ye iade etmeli.” dedi.

Türkiye, eksik dosya ve delillerle sözde iade istiyor

Türkiye’nin şimdiye kadar dokuz hükümlü için 10 kez iade dosyası gönderdiğini hatırlatan Kılıç: “Türkiye birisi için iki kez olmak üzere 10 kez iade için Almanya’ya başvurdu. İade için gönderilen gerekçelerin yer aldığı dosyalar son derece itinasız hazırlanmış. İadeyi gerektirecek deliller ve belgeler dosyaya konmamış. Hazırlanan iade dosyaları sanki Almanya iade etmesin amacıyla hazırlanmış.
 
 Hal böyle olunca Alman mahkemeleri iade gerekçelerini yeterli görmeyerek iadeyi durduruyor. Türk makamları daha ciddi şekilde dosya hazırlayıp iade talebinde bulunmalı. Eğer iade dosyaları ciddiyetle hazırlanmazsa 37 kişinin ölümünden sorumlu olanlar cezalarını çekmeyeceklerdir.” dedi.

Dokuz firari katil Almanya’da yaşıyor 

Madımak katliamı davasından yargılanıp mahkûm olan firarilerden dokuzunun Almanya’da yaşadıkları kesinlik kazandı.
 
Almanya, bu dokuz isim için de iade talebinde bulunan Türkiye’ye hiç birini göndermedi. Eksik dosya ve yetersiz delil gerekçesiyle tümünün iade talebini ret etti.

Almanya’da yaşayan kırmızı bültenle aranan firariler

Mehmet Yılmaz, Murat Songür, Vahit Kaynar, Sedat Yıldırım, Muhammed Nuh Kılıç, Ömer Demir, Adem Bayrak ve Eren Ceylan, Adem Ağabektaş .
 
Sultan KILIÇ                 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56