MALATYALI MİLLETVEKİLİ KILIÇ: ÇERNOBİL FACİASININ ETKİLERİ SÜRÜYOR

Almanya'nın en geniş örgütlenmeye sahip çevre örgütü ''Almanya Çevre ve Doğa Koruma Birliği'' kapsamında 2006’da Berlin'de kurulan Yeşil Çember, bu yıl da Berlin'de 5. Çevre Günü'nü düzenledi.

MALATYALI MİLLETVEKİLİ KILIÇ: ÇERNOBİL FACİASININ ETKİLERİ SÜRÜYOR
Almanya'nın en geniş örgütlenmeye sahip çevre örgütü ''Almanya Çevre ve Doğa Koruma Birliği'' kapsamında 2006’da Berlin'de kurulan Yeşil Çember, bu yıl da Berlin'de 5. Çevre Günü'nü düzenledi.
 
Çevreyi ve doğayı korumak ve bu bilinci Almanya‘da Türkçe konuşan insanlara aktarmak için yola çıkan Yeşil Çember'in etkinliklerinden biri de her yıl düzenlenen Çevre Günü'dür. ''Seçimin, doğadan yana olsun!'' sloganı ile düzenlenen bu yılki etkinliğe, Yeşiller Milletvekili Memet Kılıç, Berlin Çevre Senatörü Katrin Lompscher, TBB Yürütme Kurulu Üyesi Nalân Arkat ile çok sayıda sivil toplum örgütü katıldı. Ayrıca, T.C. Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat ile Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir de yayınladıkları video ile mesajlarını ilettiler.

Beys Ethno Marketing firması sahibi Yılmaz Gözüakça'ya şirketinde yaptığı önemli çevre düzenlemeleri sebebiyle Yeşiller Milletvekili Memet Kılıç tarafından bir plaket sunuldu. Plaketin ardından ise farklı şirketler ve sivil toplum kuruluşları, doksan saniyelik süre zarfında kendi çevre duyarlılıklarını ve bu hususta yaptıkları düzenlemeleri anlatmaya çalıştılar.
      TÜRKİYE, YENİLENEBİLİR ENERJİYİ SEÇMELİ
Etkinlikte konuşan Yeşiller Milletvekili Memet Kılıç, Türkiyeli vatandaşların çevreye verdikleri önemin ve yaptıkları çalışmaların çok değerli olduğunu vurgulayarak Yeşil Çember'i tebrik etti. Çernobil faciasını çoğu kişinin hafife aldığını ancak etkilerinin halen devam ettiğini söyleyen Kılıç: ''Nükleer enerjiden uzak durmalı ve doğayla barış içinde bir bütün olmayı öğrenmeliyiz.'' dedi. Yenilenebilir enerjinin önemi üstünde duran Kılıç, Türkiye'de de yenilenebilir enerji üretimine yönelik yatırımların artması gerektiğini belirtti.
Başkonsolos Mustafa Pulat: ''Çevre sorunlarını önemseyerek himayeme alıyorum.'' diyerek çevre sorunlarına verdiği önemi vurguladı. Tabiatı, doğal dengesini bozmadan yeni nesillere ulaştırmanın bir borç olduğunu belirtti. Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ise gelemediği için çok üzgün olduğunu ifade ederek ''Türk kültürü eşittir poşet kültürü'' olmadığını göstermek için herkesi bez poşet kullanmaya teşvik etti.
        TÜRK KÜLTÜRÜ, POŞET KÜLTÜRÜ DEĞİLDİR
Berlin Çevre Senatörü Katrin Lompscher, çevre konusunda düzenlenen bu tip etkinliklerin öneminin büyük olduğunu vurgulayarak: ''Enerji, günlük ihtiyaç gibidir. Herkes enerji tasarrufu konusunda çabasını göstermelidir ve bu konuda eğitilmelidir.'' dedi. Atom enerjisine karşı eyleme katıldığını belirten Senatör Lompscher, enerji konusunda atom enerjisinden başka yollar aranmasının şart olduğunu dile getirdi
Senatörden sonra söz alan Konsolos Yardımcısı Işıl Doğan, konuşmasına etkinlik vesilesiyle, herkesin 5 Haziran Çevre Günü'nü tebrik ederek başladı. Çevre Günü'nün bu yılki ‘tema’sının ormanlar olduğunu aktaran Doğan, Berlin'in büyük bir şehir olmasına rağmen çok sayıda yeşil alan barındırdığını ve bu sebeple kendisini şanslı gördüğünü ifade etti. Doğan, ayrıca: ''Elektrik, su ve yakıt tasarrufu ile mücadeleye katkıda bulunabiliriz ve böylece çocuklarımıza da örnek olabiliriz.'' dedi. Daha sonra söz alan TBB Yürütme Kurulu Üyesi Nalân Arkat ise herkesi Brandenburg Kapı'sından başlayacak bisiklet kullanımı ile çevre festivaline davet etti.
                  BİSİKLET KULLANALIM
5. Çevre Günü; enerji tasarrufu, şirketlerin dünyayı kirletişi, çevre ve orman konulu çalıştaylar ve soru yanıt şeklindeki yuvarlak masa tartışması ile devam etti. Etkinlikte ayrıca, folklor gösterisi, ekolojik bahçe turu, ebru sanatı tanıtımı ve müzik dinletisi de sunuldu.
Çevre konusunda bilinçlenmeyi ve bunu özellikle Almanya'da yaşayan Türkiyeli insanlara aktarmayı amaçlayan Yeşil Çember, çevre günlerini her yıl düzenlemeye devam edecek.
Sultan KILIÇ
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56