NAZIM HİKMET ANILIYOR

Çağdaş Türk şiirinin büyük ustası Nâzım Hikmet, ölümünün 50. yılında İstanbul’da düzenlenecek etkinliklerle ve Moskova’da mezarı başında anılıyor.

NAZIM HİKMET ANILIYOR
Çağdaş Türk şiirinin büyük ustası Nâzım Hikmet, ölümünün 50. yılında İstanbul’da düzenlenecek etkinliklerle ve Moskova’da mezarı başında anılıyor.

Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde Zafer Diper ile Cuma Bolat’ın birlikte düzenledikleri ve sunuculuğunu Songül Topçuoğlu’nun üstlendiği “Nazım - 50. Yıl” başlıklı bir anma düzenleniyor. Anma, ressam İbrahim Balaban’ın 10 Haziran gününe kadar sürecek olan “Ustam Nâzım” adlı sergisiyle başlayacak. Balaban’ın katılımıyla serginin açılışı 19.00’da yapılacak ve 20.30’da etkinliklere geçilecek.

‘Hoşçakalın Dostlarım’

Cuma Bolat’ın yapacağı açılış konuşmasının ardından İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müzik Teorisi Topluluğu bir dinleti sunacak. Topluluk, Nâzım Hikmet’ten “Hoşçakalın Dostlarım”, “Hiroşima”, “Piraye” gibi şiirleri seslendirecek.

‘Mapusane Kapısı’ 

Gecenin gösteri bölümünde, Vecihi Ofluoğlu yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Topluluğu, Balaban’ın “Mapushane Kapısı” tablosu üzerine Nâzım Hikmet’in yazdığı şiiri yorumlayacak. 

Anıtmezarı başında...

Öte yandan, Nâzım Hikmet, sonsuzluğa uğurlanışının 50. yılında Moskova’da Novodeviçi Mezarlığı’ndaki mezarı başında anılıyor. Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, şairin her yıl son nefesini verdiği 3 Haziran’da Moskova’da yapılan törenlere verdiği desteği, bu yıl vakıf yöneticileri ve sanatçıların katılımıyla sürdürüyor. 80’e yakın sanatçı, yazar, gazeteci Nâzım Hikmet Vakfı’nın çağrısıyla Moskova’daki törenlere katılıyor.Törenler Moskova’daki Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) tarafından organize ediliyor.

‘Onlar ki...’ 

Nâzım Hikmet, İstanbul’da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Bahçe Sahnesi’ndeki bir etkinlikle de de anılıyor. tiyatro yazarı ve yönetmen Yılmaz Onay’ın, Nâzım Hikmet’in 50. ölüm yıldönümü için kaleme aldığı bildirgenin okunmasıyla başlayacak gecede, Nâzım Oyuncuları şiirli/şarkılı gösteri “Onlar ki...”yi sahneye taşıyacaklar. 

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56