ATMA AŞİRETİ VE KÜRTLER İSİMLİ KİTAP ÇIKTI

Hüseyin ÇIPLAK’IN arşiv belgelerine dayanarak hazırlamış olduğu ve özet niteliği taşıyan “Atma Aşireti ve Kürtler “ belgesel kitabının basımı tamamlanarak dağıtımına başlandı.

ATMA AŞİRETİ VE KÜRTLER İSİMLİ KİTAP ÇIKTI
 “Atma Aşireti ve Kürtler “ Belgesel kitabı dağıtımına başlandı.

Hüseyin ÇIPLAK’IN arşiv belgelerine dayanarak hazırlamış olduğu ve özet niteliği taşıyan “Atma Aşireti ve Kürtler “  belgesel kitabının basımı tamamlanarak dağıtımına başlandı.

Söylencelerden uzak, sadece belgelere dayanarak aktaran bu kitap kaynak kitap olma özeliği taşımaktadır. İleriki zamanda ayrıntılarının ve daha çok belgelerin yer aldığı ikinci kitabın da yayınlanacağı bilinen kitabın birincisinin dağıtımına başlandı.

//www.dr.com.tr/kitap/atma-asireti-ve-kurtler/huseyin-ciplak/arastirma-tarih/etnoloji/urunno=0000000633200 link tıklanarak temin edile bilecek kitap Atma Aşiretinin tarihine ışık tutan ve özet niteliği taşıyan kitap temel temel belgeleri içermektedir.

Kitap tanıtım özetinden alıntı

Değişim aşiretin özünde var olan bir niteliktir. Bir aşiret nasıl kendi içinde sürekli bir değişim içinde bulunuyorsa, bu aşiret kendi içinde bir kabile ve öbeği de çeşitli nedenlerle değişik bölge ya da ülkelerde kimi zaman aynı ülke içinde türlü etkilerle aşiret içinde ayrılmakta ve kopmaktadır. Bu kopmalar bazen öyle ölçüde olur ki başka aşiretlerin doğmasına neden olur. Aşiret farklılaşmasının toplumsal bağlamda incelenmesini gerekli kılar. Aşiretteki değişimler boşlukta değil, toplum içinde oluşur. Bu farklılılaşmanın nedeni bölgesel, coğrafi ve siyasi yönetim biçimlerinin farklılıklarıdır. Aşiret evriminin farkı, çeşitli kültürlerin etkileri altında kalarak dil, din ve kültürlerden etkilenerek değişime uğrar. Bu değişimler aşiret kültüründe ise hiçbir zaman tam bir soyutlanma olmaz. Yayılma, ödünç alma, etkilenme ve birleşme her zaman devam eder. Aşiret değişimi başka halklar ve kültürler arası temastan etkilenir. Kürt halkının (Atma Aşiretinin) bugüne kadar kendi kültürlerini koruması bir mucize değil midir?

www.arguvanhaber.com
Kaynak: Halit Seyfi YücelYorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56