ETMÎ/ETMANEKÎ AŞİRETİ TARİHİ ve RÖPORTAJLAR ADLI KİTAP ÇIKTI

Mehmet Ali Çabuk’un kaleme aldığı  ‘’ETMÎ/ETMANEKÎ AŞİRETİ TARİHİ ve RÖPORTAJLAR’’ adlı , uzun süredir beklenen kitap çıktı.

ETMÎ/ETMANEKÎ AŞİRETİ TARİHİ ve RÖPORTAJLAR ADLI KİTAP ÇIKTI
  ‘’ETMÎ/ETMANEKÎ AŞİRETİ TARİHİ ve RÖPORTAJLAR’’ adlı , uzun süredir beklenen kitap çıktı. ‘’İKİ DEDEM VARDI’’ adlı romanın yazarı Mehmet Ali Çabuk’un kaleme aldığı ve Atma Aşiret tarihi ile Aşiretin çeşitli bölgelerinden  ileri gelenler ile yapılan röportajlardan oluşan kitapta; yakın tarih, kültürel derinlik, ileri gelen ailelerin secereleri, bölgeler arası ilişkiler, inanç ve düşünce yapısı işlenmektedir.

          Türkiye’nin çeşitli bölgelerine dağılan aşiretliler, yazar Mehmet Ali Çabuk tarafından ziyaret edilerek 83:30 saatlik video kaydı yapılarak bu bilgilerin çözümlenişi sonucu oluşturulan kitap, birçok araştırma ve incelemeye cevap verecek nitelikte bulunmaktadır. Türkiye’nin en dağınık ve en çok nüfusuna sahip olan aşiretin bilgilerinin toplanması dört yılda tamamlanabilmiştir.

           Türkiye’den başka İran, İrak, Suriye, Lübnan ve çoğunluğu ABD, KANADA ve BATI AVRUPA DEVLETLERİNDE yaşayan 125 bin ailesi bulunan Aşiretin ATMANİ VAKFI adı altında toparlanması çalışmaları yürümektedir. Çok sayıda gelişkin insan gücüne sahip olan aşiret; sosyal, kültürel, yardımlaşma ve dayanışma amaçlı vakıflaşmaktadır.

            Yıllık değişik bölgelerde yapılan GELENEKSEL TOPLANTILARDA önemli oranda katılımlar sağlayan aşiretin bu toplantılarını festivalleştirme yoluna girdiği ve bu toplantılarla kaynaşmanın ve bütünleşmenin hızlandığı görülmektedir.

             Demokratik kitle örgütlenmesi tarzı örgütlenen Aşiretin başarı şansı yüksek olup, başarması halinde birçok olumlu proje ile halkının yanında ülke ekonomisine de önemli yararlar sağlayacağı düşünülmektedir.

             ETMÎ/ETMANEKÎ AŞİRETİ TARİHİ ve RÖPORTAJLAR Kitabı yukarıda geçen çalışmalara katkılar sunacak bir çok öğeyi barındırmaktadır.

             Ayrıca ETMÎ/ETMANEKÎ AŞİRETİ TARİHİ ve RÖPORTAJLAR Kitabı çok uzun yıllar araştırma ve incelemelere kaynaklık edebilecek donanıma sahiptir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56