HANGİ PARTİYE ÜYE OLDUĞUNUZU SORGULAYIN VE ÖĞRENİN

Hangi partide üye olduğunu sorgulamak duyarlı tüm vatandaşların görevi olmalı bu konuda mağduriyetler ve sıkıntı yaşayanların sayısı oldukça fazladır. Parti kayıtlarına güvenerek bu kontrolu yapmayı ihmal etmeyin.

HANGİ PARTİYE ÜYE OLDUĞUNUZU SORGULAYIN VE ÖĞRENİN
-Hangi partiye üyesiniz ?
-Parti üyeliğiniz devam ediyorumu ? 
-Hiçbir partiye üye olmadığınız halde bir partide üye görülüyormusunuz ?Hangi partide üye olduğunu sorgulamak duyarlı tüm vatandaşların görevi olmalı parti kayıtlarını dikkate alarak sorgulama ihmal edilmemeli. Bu konuda mağduriyetler ve sıkıntı yaşayanların sayısı oldukça fazladır. Özellikle CHP üyeleri ve ailelerinin bu kontrolu yapmasında fayda vardır.
Vatandaşların siyasi parti üyeliği bakımından güncel bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmalarını temin açısından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının www.yargitaycb.gov.tr adresindeki internet sayfasında  İlgili kişi tarafından TC Kimlik No ve Cüzdan Seri – No girildiği takdirde kişinin siyasi parti üyesi olup olmadığı güncel olarak öğrenilebilmektedir.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının siyasi partilere gönderdiği üyelik ile ilgili yazısından bir bölüm
2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 6/2. maddesi uyarınca aynı zamanda birden fazla siyasi partiye üye olunması halinde üyelik sıfatı bu siyasi partilerin hepsinde birden sona ereceğinden, çifte kayıt nedeniyle yazılım sistemi tarafından her iki partiden kayıtlarının otomatik olarak silinmesi nedeniyle, şahısların sonradan giderilmesi olanaksız zarara uğradıkları ortaya çıkmıştır. Bu ve benzeri durumlarda, aynı kişiyi bilerek mükerreren üye kaydedenler ile başvurusu bulunmayan veya  mevcut olmayanları üye gibi gösterip kaydeden parti yetkilileri 2820 sayılı Siyasi Partileri Yasasının 114/2. Maddesinde düzenleme altına alınan suçu işlemiş olacaklarından, üye kaydını yapan parti yetkili ve görevlilerinin ileride adli soruşturma ve kovuşturmaya muhatap olacakları da göz önüne alınarak;
 
Bu bağlamda; tüm siyasi parti teşkilatları uyarılarak, üye kayıtlarının 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununda gösterilen usul ve esaslara uygun şekilde, partiye üye olmak isteyen şahsı bizzat görerek, nüfus cüzdanıyla ilgilisi karşılaştırılıp, gerçekten bu şahsın olduğunun anlaşılması halinde üye kaydının yapılması, aksi takdirde ortaya çıkacak usulsüz kayıtlardan bu kaydı yapan ve onaylayan kişilerin yasal olarak sorumlu olacakları hususu bilgilerinize rica olunur.Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının siyesi parti üyeliği sorgulama  linki 


 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56