KIZIK KÖYÜNDE KIŞ YARISI VE ABDAL MUSA BİRLİK LOKMASI ETKİNLİĞİ YAPILACAK

Kızık Köyü Derneği ve Kızık Köyü Muhtarlığının birlikte organize edecekleri Kış Yarısı Etkinliği ve Abdal Musa Birlik Lokması yapılacak.

KIZIK KÖYÜNDE KIŞ YARISI VE ABDAL MUSA BİRLİK LOKMASI ETKİNLİĞİ YAPILACAK

Malatya’da faaliyet gösteren Arguvan Kızık Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Kızık Köyü Muhtarlığının birlikte organize edecekleri Kış Yarısı Etkinliği ve Abdal Musa Birlik Lokması 17.02.2013 Pazar günü Kızık Köyünde yapılacak.

KIŞ YARISI
Öz oğuz boyundan gelen Kızık Köyü Orta Asya'dan kendileri ile birlikte taşıdıkları ve Anadolu'ya yaydıkları geleneklerinden biri olan Kış yarısında kışın yarı olduğunu ve köylülerin kendi yiyecekleri ve hayvanlarının yemlerini buna göre belirledikleri eğer kış iyi giderse memnunluklarını dile getirirler. Bu etkinlik köylülerin barış içinde yaşamasını ve sosyal bir gelenek olarak bunun işbirliği içinde sürdürülmesini sağlamaktadır. Kış mevsimi genellikle 90 gün olarak hesaplanır. Ancak miladi takvim değil de hicri takvime göre yada son hesap diye adlandırılır. 13 Aralık - 13 Mart arasıdır. Kış yarı Ocak ayının son haftası gerçekleştirilmektedir.


Kaynak: Hasan Taner

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56