YENİ DÜZENLEME İLE “VAYLOĞ DEDE” KİTABI ÇIKTI

Şair, Araştırmacı, Yazar Süleyman Özerol 2012 Temmuz ortalarında basımı yapılan Vayloğ Dede adlı kitabını var olan bilgi ve belgelerle zenginleştirilerek yeniden basıma hazır hale getirdi.

YENİ DÜZENLEME İLE “VAYLOĞ DEDE” KİTABI ÇIKTI
Şair, Araştırmacı, Yazar Süleyman Özerol yeni çıkan kitabını 2 Mart 2013 saat 14.00-16.00 arasında Ankara, Yenişehir Adakele sokaktaki HALK OZANLARI KÜLTÜR DERNEĞİNDE düzenlenecek kitap İmza gününde imzalayacaktır.
YENİ DÜZENLEME İLE “VAYLOĞ DEDE” KİTABI
2012 Temmuzu ortalarında basımı yapılan Vayloğ Dede adlı kitabımız var olan bilgi ve belgelerle zenginleştirilerek yeniden basıma hazır hale getirildi. Soyağacı ile ilgili bilgilerde düzenlemeler yapıldı, anlatımlar ve şiirler, fotoğraflar eklendi. Böylelikle sayfa sayısı 36’dan 60’a çıktı. Kitabın ileride yeni anlatımlar ve kaynaklarla daha da zenginleşeceğini umuyor, yardımcı olanlara, emeği geçenlere teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.
Süleyman ÖZEROL
SUNU 
Vayloğ Dede ile ilgili ilk yazılarım 1988-1989 yıllarında “Yenilenen Köy Ballıkaya”  ve “Yenilenen Köy Ballıkaya ve Ballıkaya’dan Derlemeler Üzerine” yazılarımda yer almıştır. Daha sonra Malatyalı Gönül Sultanları adlı kitapta Şah Veli Dede ile Vayloğ Dede hakkındaki yazım yayınlandı. Hacı Bektaşi Veli Araştırma Dergisindeki makalemde (Sayı:30, Yaz 2004, s.119-138; Şah İbrahim Veli ile İlgili Anlatımlar; Ballıkaya’dan Derlemeler) de Vayloğ Dede ile ilgili bilgiler verdim. Bu makale derginin yanında www.hbektas.gazi.edu web sitesinde, ayrıca Şah İbrahim Veli, İnce Düşünceler gibi birçok sitede de yer aldı, bazı siteler ise alıntı yaptı.
Bu çalışmamda Vayloğ Dedenin yaşamı ile hakkında bazıları söylenceye dönüşmüş anlatımları, hakkındaki şiirleri ve bazı fotoğrafları harmanlayarak sunmaya çalıştım. 1983 yılından itibaren sürdürdüğüm “Yenilenen Köy Ballıkaya” adlı çalışmanın kapsamında Ballıkaya köyü ve çevresi ile başka yörelerden birçok kaynak kişinin anlatımlarını derleyip karşılaştırarak bu çalışmayı oluşturdum.
Otuz beş yıl önce vefat etmesine karşın, halk arasında Vayloğ Dede’nin hakkında birçok olay anlatılır. Söylence boyutundaki olaylardan bazıları yaşayanlarınca, bazıları da duyduklarını anlatmışlardır. Örnek vereceğimiz anlatımlar, 1983 yılından itibaren derlenmeye başlanmış, bazıları çeşitli gazete, dergi, kitap, İnternet siteleri gibi yayın organlarında yer almış olup ilk kez bütünlük içinde sunulmaktadır. İleride içeriğin zenginleşeceğini umuyorum.
Süleyman ÖZEROL


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56