EKBERİ, "DELİ GÖNÜL"Ü ANLATTI...

Ekberi'nin kendi sesinden şiiri dinlemek için aşağıdaki tıklayınız 
http://www.arguvanhaber.com/ekberi-deli-gonul-siiri-kendi-sesinden-video,53.html


EKBERİ, "DELİ GÖNÜL"Ü ANLATTI...

Kadir İncesu

Yalnızca Arguvan'ın değil ülkemizin de önemli ozanlarından birisidir Ali Ekber Gülbaş, bilinen adıyla Ekberi... Çeşitli sanatçılar tarafından yorumlanan pek çok türküye imza attı. Ekberi'nin "Deli Gönül" adlı türküsü Fox Tv'de yayınlanan aynı adlı dizide de bir kez daha gönülleri fethetti.

Ekberi her yıl olduğu gibi bu yaz döneminde de doğup büyüdüğü Arguvan'ın Çavuş Köyünde aldı soluğu... Değerli arkadaşım Rıza Parlak ile Ekberi'yi köyünde ziyaret ettik. Ekberi, Satı ablasının evinde eşi Sulhiye, oğlu Devrim, yeğeni Selame ve komşusu Nuri Beyin de eşliğinde açıklamalarda bulundu. Bu ziyaret sırasında Çavuş Köyü Derneği Başkanı Abbas Genç de bize eşlik etti.

Kısa bir soluklanmadan sonra, Ekberi'ye "Deli Gönül"ü sorduk.
"Önce size şiir olarak okuyayım" diyerek oğlu Devrim'den şiirin ilk kez yayımlandığı aynı zamanda ilk kitabı da olan 1966 yılında yayımlanan “Aşk ve Gurbet” adlı kitabını istiyor. Heyecanla çeviriyor şiirin olduğu sayfayı ve ilk kez okuyormuşçasına sözcükler dökülüyor dilinden...

Deli günül hangi dala konarsın
Tuıtunacak senin dalınmı kaldı
Ahu feryat ile niçin yanarsın
Şu dünyada senin malınmı kaldı

Felek seni gafletinden uyuttu
Eşin dostun ne var ise uyuttu
Esti sam yelleri gülün kuruttu
Bülbüller ötecek gülünmü kaldı

Yerin yok yurdun yok nerde kalırsın
Her yüze güleni dostun sanırsın
Bunca derdi sen üstüne alırsın
Dert çekecek senin halınmı kaldı

Ateşlere yanan ey dertli EKBER
Bu dünyanın sonu yalanmış meğer
Bir yarin varidi almış yadeller
Candan başka senin varınmı kaldı.

"DELİ GÖNÜL'ÜN ÖYKÜSÜ İÇİNDE"
Şiiri okuduktan sonra sanki şiiri yazdığı 1965 yılına gidiyor: "O zamanlar İstanbul'da ve 25 yaşımdaydım. 'Deli Gönül' ilk kitabımda yayımlandı. İlk yayımlandığında adı 'Varınmı Kaldı' idi. İlk olarak Ali Ekber Çiçek tarafından plağa  okundu. Bilinen hale ise Arif Sağ'ın okumasıyla geldi. 'Deli Gönül'ün müziği ise Arguvanımıza ait ve anonim..."

Ekberi'ye "Deli Gönül"ün öyküsünü soruyoruz. Uzun uzun gülüyor ve şunları söylüyor: "Öyküsü içinde... Sözleri herkes kendisine göre değerlendirmeli... Gurbettesin... Yalnızsın... Yüreğimden dökülenler..."

"ARGUVAN'A GELMEZSEM EKSİK KALIRIM"
Ekberi sohbet ettiğimiz ablasının evinin balkonundan köyüne bakıyor uzun uzun ve herhangi bir soru sormadan başlıyor anlatmaya: "Köyüme her yıl geliyorum. Hazırladığımız kışlık yiyecekler bir yana, çocukluğum, geçmişim burada. Özlediklerim burada. Gelmezsem eksik kalırım."

Kısa bir çay molasından sonra ise Çavuş Köyü'nün sokaklarında buluyoruz kendimizi... Her köşe başıyla ilgili  anlatacak şeyler buluyor. Coşkuyla anlatıyor. Bazen de şiirlerinden dizeler okuyor. Sanki zamanda yolculuk yapıyor. Karşılaştığı köylüleriyle ayaküstü sohbet ediyor... Bu arada Rıza Parlak ile her anını görüntülüyoruz.

Ozanımız yorulmasına karşın mutlu... Nefes aldığı her andan güç alıyor. Mutluluğu ve gücü de şiirlerinde hayat buluyor. Unutmadan yazmak şart; Ekberi'nin en büyük destekçişi de 50 yıllık hayat arkadaşı Sulhiye Hanım... Bakışları her an ozanımızın üzerinde... Bakışları hep sevgi dolu... Karşılığı olan bakışlar bunlar...

ABBAS GENÇ'TEN SÖZ
Çavuş Köyü Derneği Başkanı Abbas Genç de yürekleri ısıtan kısa bir açıklamada bulunyor. Abbas Genç, Ekberi'nin Arguvan'ın çok önemli bir değeri olduğuna dikkat çekerek, "Ekberi türküleriye, şiirleriyle geniş kitlelere ulaşmış bir isim. Sanatçılarımızı yaşarken onore etmeliyiz. Kendisi için İstanbul'da 50. sanat yılı kutlaması yapmıştık.60. sanat yılı içerisinde de yeni şiirlerinden oluşan bir kitap hazırlamayı  planlıyoruz" diyor...

Bir öneri de bizden olsun... Ekberi'nin doğup büyüdüğü evin olduğu sokağa adı verilse güzel olmaz mı?
Ozanımız 4 yıldır sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor. Yaşadığı onca sağlık sorununa karşın yazmaya ve üretmeye devam ediyor.
Ekberi'ye sevdikleriyle birlikte uzun ömürler diliyoruz.

Son söz Ekberi'nin: "Bu kadar dertli türküler, şiirler yazan birisinin de 'dertli' olması normal..." 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56