Eli Çantalı Umut Tacirleri geldiler…

Eli Çantalı Umut Tacirleri

Geldiler…
Eli çantalı,
Umut tacirleri,
Başladılar işgale, yavaş yavaş.
Bizlerde…


Aldatılmışlığın verdiği utanma ve gelecek kaygısı ile indirdik yelkenleri. Demir alıp, gemiyi terk duygusu ve düşüncesi yer, bitirir içimizi.
Başladılar, işgale, ziraat odalarında nakış nakış işlediler. Yönetimi ele geçirdiler yeterki bizim olsun dediler.

“Arguvan’ın sorunlarına hakimiz dediler.” Hakim olmak esir almaktır, baskılamaktır, yönlendirmektir.

Başkan ve yardımcısı gurbetçi, danışman misafir meclis üyeleri suya sabuna dokunmazsa, algılanan sorun ancak bu kadar olur.

Arguvan’ın en büyük sorunu Türkü müzesi imiş. Müzede, dünyada bir ilk olacakmış.

Konut sorunu var imiş, Toki ile çalışmalara başlanmış.

Yol, sorunu var imiş. Kilittaş ve asfalt döşenecekmiş Arguvan çıkmaz sokak olmaktan kurtulacakmış.

Sosyal, yaşam, sorunu var imiş. Bundan sonra mahalli sanatçılar ile türküler canlı eğlenceler başlayacakmış.

Festival Gerçekten Arguvan için bulunmaz bir değer. Yeterki Arguvan’ın sorunları da konuşulsun Festivale şimdiye kadar emeği geçenlerin emeklerine sağlık.

Yepyeni bir Arguvan yaratılacakmış doğru. İş bulma kurumundan alınan işçiler ve belediye personeli ile mensubu bulundukları siyasi partilerin toplantılarında gövde gösterisi yapma anlayışı.

Böyle küçük ilçelerde en güçlü kurumlardan biri olan belediye seçme ve seçilme haklarında taraf olursa işte sorun o zaman başlar. Kutuplaşmalar keskinleşir. Huzur ve güven sarsılır hoşgörü zedelenir.

Bana göre Arguvan’ın en öncelikli sorunları

Temsil sorunundan dolayı Arguvan kendisini ifade edemiyor. Kısa sürede Arguvan’daki sivil toplum örgütleri güçlendirilmeli. Dışarıda yaşayan kişiler ve dernekler lütfen seçme ve seçilme hakkına müdahil olmamalılar.

Eğitim, ilçemizin orta ve lisedeki başarısı il genelinde sondan ikinci.

Sağlık. Hastanenin olmaması Diyaliz hastalarının zor şartlarda Malatya’ya gidip gelmeleri.

Doğal su kaynaklarının (Soğukpınar gözeleri) başka ilçelere gitme tehlikesi özellikle Mahalle Köylerde) lerde suyun düzensiz kullanılması sonucu ormanlık alanlardaki kaynak sularının borulara alınması.

Maden işletmeleri ilçemizde maden işletmelerinin çalışmaya başlaması kamuoyunun hiçbir şekilde bilgilendirilmemesi. Aşırı derecede dinamit patlamalarının kaynak sularına vereceği zarar.

Yaylalarda ve tarım alanlarında çekirgelerin korkunç bir şekilde istilası. 04.03.2015 tarihinde belediye konferansı salonunda İl tarım ve ilçe tarım Müdürlüğünün, çekirge konulu toplantıya belediyeden ve ziraat odalarından temsilci katılmamıştır. Belediyenin çay ikramına teşekkürler.

Avcı ve av serbestliği  sorunu. Yıllardır ilçemiz ava açık ve avcı istilasına uğramıştır. Bunun sonucu olarak yaban hayat ve doğal dengeler bozulmuştur.

Üretim. Geleceğe yönelik umutsuzluk ve genç nüfusun ilçeyi terk etmesi üretimi büyük ölçüde etkilemiştir.
Kanalizasyon. İlçe merkezinin ve mahallerinin (Köylerin) kanalizasyonları akarsulara direk akıyor. Fosfeptik çukurlarının yerleşim alanlarına yakın olması.

Huzurevi. Seçimden önce en öncelikli sorunlardan biri olarak anlatılıyordu. Yerinin de eski belediye binası olduğu söyleniyordu. Belediye binası kiraya verildi.

Çöp. Çöp kamyonlarının gelmesi çok iyi oldu önemli olan çöplerin toplandıktan sonra depolanması veya dönüştürülebilmesi.
Ağaçlandırılma çalışmalarına öncülük yapıp hız verilmesi.

Sokak hayvanları sorunu. Belediyemiz tarafından hem kısırlaştırılıyor, hatırlanmaya da başladı.

Kurumlar. Devlet kurumlarının yavaş yavaş  kaldırılması ve adliyenin olmaması.

Biz Arguvan’ın geçmişiyle gurur duyarken, beni korkutan “Arguvan’ı yepyeni bir Arguvan yaratacağız Bu Arguvan eski Arguvan olmayacak” söyleminin arkasında yatan düşünce.

 “Bu Arguvan eski Arguvan olmayacak Artık Arguvan’da güzel şeyler olmaya başlıyor. Bir takım güçlerin bir takım farklı odakların buradaki iktidarını yıkıyoruz ?” Bu güç ve odakları sayın belediye başkanımız deşifre etmeli yoksa bu söylem Arguvan için ağır ve talihsiz olmuştur.

Aklıma Hekimhan belediye başkanının “Arkadaşlar daha acemi ve heyecanlı “ sözleri geldi. 

Çekirge olup saz olup saz çalıp türkü söylemekle olmuyor. Bir avuç suyu görüp kurbağa gibi gurk, gurk, gurk …………. Demekle hiç olmuyor.

Lütfen yediden yetmişe bir olup geçmişi bir kenara bırakıp omuz omuza Arguvan’ı geleceğe taşıyalım.

“Sokarates’e de toplumun huzurunu ve eğemen değerleri sorguladığı için ölüm cezası verilmedi mi ? Başıma gelebileceklerden korksam da, üstüme düşeni yapıp düşüncelerimi özgürce söyleyeceğim.
 
Muharrem Bayram-Arguvan - 18.03.2015
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Muharrem Bayram
Muharrem Bayram - 7 yıl Önce

Arguvanlılara Zülfü Livaneli’nin SON ADA isimli romanını okumalarını, romanı okuduktan sonra ne durumda olduğumuzu değerlendirmelerini öneririm.

MUSTAFA ÇIPLAK
MUSTAFA ÇIPLAK - 7 yıl Önce

Sokrates hayatta olsa benzetmeni duyunca sanırım intihar ederdi
Her seçim kaybeden derneklere saldırıyor Madem bizden daha fazla Arguvanlısınız yıllardır biriken sorunları neden çözmediniz. Elinizi tutan mı var. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada Arguvana hizmet edeceğiz.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56