Eymir’de Bir Ersoy Eren Müzesi

Eymir’de Bir Ersoy Eren Müzesi

Her uygarlık, bir önceki uygarlığın mirasıdır. Ondan kesitler alarak inşa etmiştir kendini. Kendisinden önceki uygarlıkları incelemeyen, kültürel ve teknik dokularını araştırmayan, bunlardan yararlanmayan uygarlıklar gelişim süreçlerini tamamlayamazlar, soluksuz kalırlar. Biz kimiz, nereden ve nasıl geldik bu günlere gelirken hangi evrelerden geçtik? Bu günkü konumumuz nedir? Sorularına yanıt verebilecek bir donanıma sahip olmak zorundadırlar. Çünkü; bir uygarlık kolay elde edilmemiştir, uzun ve yorucu bir yolculuktan geçer. Bazen bir yanlışın bedeli ağır ödenir. İnsanoğlu Tarsus gibi bir yerde ve de Antik Çağ’da 39 filozofu kolay yetiştirmedi, Yontma Taş Devrinden tutunda uzay teknolojisinin geliştiği çağda geçmişin izleri vardır.

Ersoy Eren, Arguvan’ın Eymir Köyünde kendi olanaklarıyla geçmişimizi bu günümüzü kapsayan bir Antropoloji Müzesini dolduracak kadar değerler birikimi oluşturmuş. Çoğu insan bu değerlere şapka çıkartırlar, onlarda kendilerini bulurlar. Onlarla bütünleşirler. Acılarını, ağıtlarını özlemlerini coşkularını yeniden yaşarlar. Genç kuşakların bilmediği nice değerlerimizi kaybettik. Eğer Arguvan Belediyesi öncülük yaparda bir Antropoloji müzesi açarsa gelecek kuşaklara paha biçilmez bir miras bırakacaktır. Sayın Belediye Başkanım bu konuda kolları sıvarsa; bu değerler güneşle, ayla, yıldızlarla buluşacaktır. Gençlerimiz, kendi soylarının geçmişteki yaşam biçimini sanata ve sanatçıya bakış açılarını görüp, öğreneceklerdir. Bir örs ve bir çekicin neler yarattığını, kavrayacaklar ve bir yaratmanın, sabrın süzgecinden geçtiğini, doğa, insan ve yaşamın iç içe olduğunu sezinleyeceklerdir.

Ersoy Eren’i kutluyorum yüreğine, sabrına ve bakış açısına binlerce saygı ve selam Ersoy’u anlayanlar kolları sıvamalıdırlar.

Hüseyin Başaran
2017 Ballıkaya (Mezirme)

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Hüseyin Şahin
Hüseyin Şahin - 6 yıl Önce

ersoy eren arguvan'in önemli̇ değerleri̇nden bi̇ri̇di̇r. arşi̇vci̇ yönü de ayri bi̇r özelli̇ği̇di̇r. kendi̇si̇ne selam ve sevgi̇leri̇mi̇ yolluyorum.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56