Hani Ermenilerle Kardeştiniz?

 Malatya HAYDer (Malatyalı Hayırsever Ermeniler Kültür ve Dayanışma Derneği) öncülüğünde, Malatya’nın Kiltepe Mahallesi’nde bulunan Ermeni Mezarlığına yaptırılan son dua yerinin açılışı yapıldı.

 Açılış törenine Malatya’daki demokrat sivil toplum örgütleri, Alevi inancının dernek ve vakıflarının temsilcileri de katıldı. Malatya Ermeni Mezarlığı son dua yeri, gasilhane ve bekçi konutu birleşik yapısı, bitme aşamasındayken Malatya Belediyesi tarafından yıkılmıştı. Halkın, sivil toplum örgütlerinin ve medyanın  tepkileri üzerine Başbakan’ın direktifiyle aynı bina Malatya Belediyesi tarafından yeniden yapıldı.

               Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ve İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül de farklılıklarla birlikte yaşamanın gerekliliğini, güzelliğini, yüceliğini vurguladılar.  

          Açılışa CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Kavuk ve İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül’ün yanı sıra Zirve Yayınevi’nde iki arkadaşıyla birlikte boğazları kesilmek suretiyle öldürülen Alman Tilman Ekkehart Geske’nin eşi Suzanna Geske, Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat, KUDEB Başkanı Levent İskenderoğlu, ÇEKÜL Malatya Şube Başkanı Bekir Sözen ile çeşitli illerden ve yurt dışından gelen  konuklar katıldı.

 Dikkat çekici olansa Ermenilerin bağışlarıyla daha önce yaptırılan son dua birleşik yapısını bir yıl önce ani bir kararla, kepçe darbeleriyle yerle bir eden Malatya Belediyesi’nden herhangi bir temsilcinin açılış törenine katılmamış olmasıydı. Malatya Valiliği’nden de kimselerin görünmemesi dikkatlerden kaçmadı.

 Bu durum, belediye ve valilik temsilcilerinin, her zamanki gibi, market açılışlarında olabilecekleri, market açılışlarından fırsat bulup da Ermeni kardeşlerimizin bu önemli günlerinde yanlarında yer almadıkları şeklinde ironik yorumlara neden oldu.

Bir de atanmış ve seçilmiş devlet yetkililerinin, Ermenilerin yanında yer almadıkları, tüm o hamasi kardeşlik nutuklarının içinin boş olduğu şeklinde yorumlandı kimi katılımcılar tarafından. 

Sultan Kılıç- Malatya         


               

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56