HIDIR GÖKSU: “HAYATA BAKIŞIMIN TEMELİNDE SEVGİ VAR”

HIDIR GÖKSU: “HAYATA BAKIŞIMIN TEMELİNDE SEVGİ VAR”

Kadir İncesu

Arguvan türkülerini en iyi yorumlayan seslerden birisi olarak tanınan Hıdır Göksu ile hayatı ve müzik yaşamı üzerine uzun bir sohbet gerçekleştirdik. 


Hıdır Göksu 18 Ekim 1970 tarihinde Arguvan’ın Aşağı Sülmenli Köyü’nde doğdu, üç kardeşin ortancası… Babası Ali Göksu Akçadağ Öğretmen Okulu mezunu, annesi de hemşire… Babasının öğretmenliği nedeniyle çocukluğu Arapgir, Arguvan ve Malatya’da geçti. Ali Göksu bir süre de Arguvan’da öğretmenlik yaptı. Arkadaşlarıyla ve köylülerle sık sık bir araya gelerek türkü söyleyip, saz çalan Ali öğretmenin sevda şiirleri de çok beğenilirdi. Bu toplantıların en önemli ve dikkatli izleyicileri de her zaman çocuklar olmuştur. Hıdır da, diğer çocuklar gibi türkülerin söylendiği buluşmaları hep dikkatle izlemiş, yalnız kaldığı zamanlarda türküler söylemeye başlamıştır. Aşağı Sülmenli’deki dedesinin evine dönemin önemli simleri Derdiyoklar, Akbabalar, Yusuf Güvercin ve İhsan Güvercin de konuk olmuştur sık sık…

ÂŞIKLIK GELENEĞİNDEN GELEN AİLE
Dedesi Hüseyin Göksu namı diğer Küçük Hüseyin ve babaannesi İnsaf Göksu da deyiş ve Arguvan türküleri okurdu. Babasının Amcası Zakir İsmail de köyde cem yürütür, deyişler söylerdi. Bir diğer amcası Yusuf da şiir yazar, Adıgüzel amcası da hem çalar hem söylerdi. Kısacası ailede herkes mutlaka sanatın bir ucundan tutmuştu. Şiir de yazıyorlar, türkü de söylüyorlar, saz da çalıyorlardı. Aile, aşıklık geleneğinden geliyordu. Kuzenler ve kardeşleri de es geçmemek gerekir. Sanatla, türküyle, bağlamayla iç içe geçen çocukluk yılları geleceği için de belirleyici olur.

“HAYDİ HIDIR SEN DE BİR TÜRKÜ SÖYLE”
Ustaların arasında geçen çocukluğu pek çok şey katmıştır Hıdır’a... İlk kez “Haydi Hıdır sen de bir türkü söyle” dediklerinde eli ayağı birbirine dolaşır. Heyecanlanır. “Sevdasını Çektiğim Oy Nazlı Dilber” adlı türküyü söyler. Türküyü bitirdiğinde başı önünde, merakla yapılacak yorumları bekler. Alkışlar, güzel sözler mutlu eder Hıdır’ı… O gün kendisine söylenen hiçbir şeyi unutmaz… Yolunu çizerken önerileri hep dikkate alır. Kararını vermiştir artık, geleceğini müzik üzerine kurmaya… Yayıklı İlkokulu, Arguvan Ortaokulu ve sonrasında da Arguvan Lisesi’ni bitirir. Köyde iş güç eksik olmaz… Okuldan ve işten güçten fırsat buldukça üç kardeş de çalışmalarına devam eder. Hıdır, lise sonrası Malatya Musiki Cemiyeti’ne devam eder. Üç yıl boyunca nota ve solfej dersleri alır. 1989 yılında Kartal Halk Eğitimi Merkezi’nde ses eğitimi görür.

“GÖNÜL DEFTERİ”
Askerliğini 1990 yılında İzmit Orduevi Doğu Kışla Bando Okulu’nda yapar. 1992 yılında Adıgüzel Göksu ile “Gönül Defteri” adlı ortak bir kaset çalışmasına imza atarlar. Adıgüzel Göksu ile düet yapar, solo da söyler. Kasette söz ve müzikleri Adıgüzel Göksu, Ercan Göksu, Hıdır Göksu, Ertan Göksu’ya ait 12 türkü bulunmaktadır. Kaset ilgi görür. Aile üyelerinin desteği artarak devam eder. Adını yavaş ve emin adımlarla duyurmaya başlayan Hıdır Göksu özel gecelerde sahne almaya başlar.


ARGUVAN TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI’NDA BİRİNCİLİK

1994 yılında Ekberi Müzik’ten “Arguvanlım” adlı albümü yayınlanır. Ekberi ve Abbas Aslantürk’e ait türkülerin de olduğu albüm de büyük ilgi görür. Yaptığı her iki albüm de müzikseverlerden yoğun ilgi görmüştür görmesine fakat istediği gelire kavuşamamıştır. İzmir’e yerleşir… Yaşam şartlarının ağırlığı müziğe bir süre ara vermesine neden olur. İş hayatı devam eder. 2001’de Malatya’ya yerleşir. İşten güçten fırsat buldukça müzikle ilgilenir. Kendisini geliştirecek hiçbir fırsatı kaçırmaz. 2008’de yolu bu kez İstanbul’a düşer. 2008 yılında Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Arguvan Türküleri Ses Yarışması’na katılır. “Ağır Yürü Şalın Düşer Belinden” ve “Kırmızı Gül Olsan Elime Almam” adlı türküleri yorumlar. Sahne arkasında heyecanla bekler sonucun açıklanmasını. Birinci olduğu anons edildiğinde salondan büyük bir alkış kopar. Bir daha geçer mikrofonun başına ve tekrar söyler türkülerini…

“KIRMIZI GÜL OLSAN ELİME ALMAM”
2009’da Gümüş Müzik tarafından Ali Göksu, Yusuf Göksu, Turan İpşiroğlu, Ercan Göksu ve Adıgüzel Göksu’ya ait türkülerin olduğu “Kırmızı Gül Olsan Elime Almam” adlı albümü yayınlanır. Hemen bir yıl sonra da “Arguvan’a Vardım-Olmaz mıydı” adlı albümü müzikseverlerle buluşur. Bu albümden de “Arguvan’a Vardım” adlı uzun hava çok beğenilir.

Hıdır Göksu yeni albüm çalışmalarına 2014’ün Eylül ayında başlayacak. Güvercin Müzik tarafından yayınlanacak olan albümde söz ve müziği Ercan Göksu, Ali Çeliktaş,Mustafa Ateş’e ait türküleri yorumlayacak… Arguvan türkülerini yorumlayan en iyi seslerden birisi olarak kabul edilen Hacı Engüzel’in de söylediği bir Arguvan türküsü de yer alacak albümde… Hıdır Göksu hazırlıklarına yakın bir zamanda başlayacağı yeni albümü için “Yılların birikimiyle çalışmalara başladık. Albümde yer alacak türkülerin müzikseverler tarafından çok sevileceğine inanıyorum. Tabii ki albümde Arguvan türküleri ağırlıklı olarak yer alacak. Bir trafik kazasında kaybettiğimiz Mazlum Pektaş’tan da bir türkü okuyacağım. Bir nevi vefa borcumu da ödemiş olacağım. Albümde müzik bilgisine güvendiğim Serkan Koyun ile çalışacağız” diyor.

Göksu, Arguvan Türküleri Ses Yarışması’nda birinci olduktan sonra daha geniş bir kesimde tanındığına da dikkat çekiyor: “Yarışma sonrası pek çok televizyon ve radyo kanalında programlara çağrıldık. Daha çok tanındık. Bu durum da bize daha büyük sorumluluklar yükledi. Daha çok çalışıyorum.”

"DAHA ÇOK ÇALIŞIYORUM"

Arguvan’da doğmuş, tozlu topraklı sokaklarında koşmuş, oynamış, büyümüş Hıdır Göksu Arguvan türkülerini yeni kuşak sesler içinde hakkıyla yorumlayan birisi olarak gösterilmenin sorumluluğuna da vurgu yapıyor: “Arguvan türküleri çok narin. Türkülerimiz, yaşamın kendisi. Sevda, hasret, sıla, gurbet… Ne ararsan var. Türküdeki duyguyu vermek çok önemli… Arguvanlı olmamın, Arguvan ağzı türküleri başarılı bir şekilde yorumlamamda önemli bir rolü olduğuna inanıyorum. Eskiden Arguvan ağzı türküler daha aslına uygun söyleniyormuş. Hacı Engüzel, Ali Abbas Ekici ve Kızıl Gazi’yi (Doğan) dinledikten sonra daha çok çalışıyorum. Ustalarımı, beni dinleyenleri mahcup etmemem gerekir. Bu nedenle de çok çalışmam lazım. Yeni albümde Arguvan ağzı bir türkü yorumlayacağım. Ne yazık ki türkülerimiz son dönemlerde büyük değişime uğruyor. Herkes yorum katıyor türkülerimize. Bu durum da türkünün aslına zara veriyor.”
Genç kuşağın başarılı yorumcusu Hıdır Göksu’nun en büyük isteklerinden birisi de Arguvan türkülerini en iyi yorumlayan yaşayan ustalardan birisi olarak kabul edilen Hacı Engüzel ile düet yapmak.

Hıdır Göksu’nun işaret ettiği bir başka gerçek ise, Arguvan ağzı Türkleri yorumlayan Arguvanlı seslerin her geçen gün azalması… Bu konudaki görüşleri de şöyle: “Arguvan ağzı türkülerimin bozulmasına izin vermemeliyiz. Bu konuda eğitim verecek bir kurum için bütün ilgillerin acilen bir araya gelmesi ve somut adımlar atması gerekiyor. Kültürümüzü ayakta tutabilmek için bu gerekli… Her şeyin değiştiği günümüzde müziğimizin değişmesine, yozlaştırılmasına asla izin vermemeliyiz. Bize de bu konuda düşen her görevi seve seve yerine getireceğimize emin olabilirsiniz.”

2008 yılında yapılan Arguvan Türküleri Ses Yarışması birincisi olan Hıdır Göksu yarışmayla ilgili de görüşlerini paylaştı: “Arguvan Uluslararası Türkü Festivali nasıl Arguvan’da yapılıyorsa, Arguvan Türküleri Ses Yarışması da Arguvan’da yapılmalı… Türkülerin hayat bulduğu yerde yapılacak yarışma daha da anlamlı olacaktır. Başka şehirlerden türkülerimiz yorumlayacak olan isimlerin de türkülerin kaynağında olmaları onlara da katkı sağlayacaktır. Türküler, Arguvan’ın en önemli zenginliğidir.”

"HAYATA, İŞİME HEP SEVGİYLE BAKIYORUM"

Hıdır Göksu yaşam felsefesini de şöyle anlatıyor: “Bütün canlıları seviyorum. Hayata bakışımın temelinde sevgi var. İçinde bulunduğum hayata, işime hep sevgiyle bakıyorum. Yapılan her türlü eleştiriyi de dikkate alarak değerlendiriyorum. Her zaman gelişmek için çabalıyorum.”

Göksu ailesi olarak müziğin, sanatın her alanındalar. Yusuf Göksu “Dalına mı küstün bana mı” adlı türkünün söz yazarı… Ali Göksu’nun şiirleri oğlu Ercan Göksu ve Amcası Adıgüzel Göksu tarafından bestelendi. Aile de müzikle ilgilenmeyen,  bağlama çalıp, söylemeyen yok nerdeyse: Ali Göksu, Ercan Göksu, Mehmet Göksu, Rıza Göksu, Adıgüzel Göksu, Doğan Göksu, Bektaş Göksu, Yusuf Göksu… Dünya var oldukça Göksu ailesi de şiirleriyle, türküleriyle hep yaşayacak…

6 Ekim 2013'de Selma Balkan ile evlenen Hıdır Göksu yaşamını Malatya'da sürdürüyor.Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
ihsan
ihsan - 5 yıl Önce

arguvan türkü festivalinde çetin bulut vasıtasıyla kendisi ile tanıştım adam gibi adam sesine yüreğine sağlık

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56