İÇSELER DE AYIKSALAR!!!

Belki de birileri buda ne deyip yazıyı okumadan da bırakıp geçecektir. Ancak ne demek istediğimi anlatmaya çalışacağım elbette ki..

İslam dünyasında içkiye ‘’haram deyip yasak kor içenleri de günahkar cehennemlik der alır koca koca katran kazanlarına ‘’elleriyle atacaklarmış gibi, düşünür ve rahatlarlar.. O gibiler ‘’Yüce Tavan Hazretleri adına karar verirken, kendi kendilerini kandırarak hele yollarına devam ededursunlar..
Eğitimini geleceğe o yönde hazırlamış bir sistemde ‘’kandırarak kullanmaya hazır o kadar insan var ki...
Sakın benim bu sözlerim yanlış anlaşılmasın.. Ben alkol bağımlısı birisi değilim, Ancak özüme sözüme, isterse şöyle diyeyim, ‘’kafama uygun biri yada birileri ile buluşup zamanı ve mekanı yakaladığımız da oturur.. Dem dediğimiz rakımızı da soframıza bir araç olarak alır sohbetimize başlarız..
Sonunda, bu akşamı bir daha da yakalayabilir miyiz, diyerek muhabbetten dolduğumuz gibi saygı ve sevgiyle de ayrılırız..
Bizim yaşlılardan rahmetli birisi.. Bu bir mihenk taşıdır, ‘’içenin ayarını değerini ve ahlakını ölçer ve ortaya kor derdi…
Almanya da bir ustamdan söz edeceğim. 70 li çalıştığım yıllarda, (H.K) isminde yaşlı ve eski ‘’Nazi yanlı Adolf Hitler e sempati duyan birisi idi.. Ancak iş yerinde yasak olmasına rağmen her iş bitiminde iş yerinden içkili, kafayı bulmuş öylesi birisi olarak ayrılırdı..
Alkol alıncaya dek aramız hiç de iyi gitmezdi. Her iş başı ettiğinde kafayı bulana kadar çok zaman benimle mecbur olmazsa konuşmazdı da..
İçip kafa tam olduğunda arar bulurdu beni ve başlardı. ‘’Ben yabancıları da seviyorum senide, sizlerde insansınız, der söze başlardı.. O zaman rahmetli akrabanın o sözünü hatırlardım.. Bu adamın kökü kökeni zaten insan, öyle de geldi dünyaya, aldığı duygusal çevre eğitimi onu öylesine yozlaştırmıştı ki, alkol aldığı zaman da asıl kendisine dönebiliyor ve insanlaşıyordu da…,
Asıl diyeceğim bir cümleyi yazımı bağladığımda diyeceğim de, ondan önce bazı ustalarımızın ilgili deyişlerinden de örnekler vermek gerekiyor diye düşünüyorum..
Hani dini kurallara göre alkollü içki haramdır vs deyip, içenlere o gözle bakan birileri var ya..

Sen münkirsin sana haramdır bade
Bekle ki içesin öbür dünyada
Bahsetme HARABİ bundan ziyada
Çünkü bilmez helal ile haramı

Demiştir Edip Harabi Baba.
-------------------------------------


Ben yitirdim ben ararım
Yol benidir kime ne
Gah giderim dost bağına
Gül dererim kime ne

Gah giderim medreseye
Ders okurum Hak için
Gah giderim meyhaneye
Dem çekerim kime ne

Softalar haram diyormuş
Şarabın bir katresin
Saki doldur ben içeyim
günah benim kime ne

Ben melanet gömleğini
Delip taktım eynime
Ar ile namus şişesin
Taşa çaldım kime ne

Al sofu sen secdeni
Git mescit yoluna
Pir eşiği benim kabem
Kıble gahım kime ne

Gah çıkarım gök yüzüne
Seyrederim alemi
Gah inerim yer yüzüne
Güzel severim kime ne

Kelp rakip haram diyormuş
Güzel sevmek günahtır
Ben severim sevdiğimi
Günah benim kime ne

Nesimi’ ye soruyorlar
Yarin ile hoş musun
Hoş olayım olmayayım
O yar benim kime ne

Seyit Nesimi Babanın da bu beyitinde dediği gibi. ‘’Kimden kime ne..?
Ancak; huysuzca yolsuzluk yapıp devlet malı deniz deyip ‘’çivilemesine dalıp alıp götürdükleri, ‘’haram günah değil de, kazanıp satın alıp muhabbete araç deyip ‘’edep ve terbiyesiyle içenler için ‘’rakı şarap harammış güya. Hadi oradan sende..

Bir garibim meyhaneci
Var mıdır derdim ilacı
Şarabın olsa da acı
Babam, İçmek istiyorum

Yastığım taş yatak diken
Ayrılıktır belim büken
Doldur doldur ki içem
Canım, İçmek istiyorum

Yitirdim dost ahbapları
İstemem o sabahları
Durma doldur kadehleri
Dost, İçmek istiyorum

Anla çatık kaşlarımdan
Ağarmış şu saçlarımdan
Usandım göz yaşlarımdan
Koçum, İçmek istiyorum

Sevemedim bu dünyayı
Sevdim senin meyhaneyi
Hoş gör bugün Ali Rıza yı
Kardeş, İçmek istiyorum Ona ne ki?

-20. 01.1996 akşamı gurbette katıldığım bir dernek gecesinde yazmıştım…
Alkolün önüne günah ve yasaklarla kandırılıp çıkarılan kesim, ‘’işsizliğe açlık ve yokluğa kader diyen ve yolsuzluklarla insan hakkı gasp amaçlı düzen kurup koruyanlara,‘’insan hakkı yiyorsunuz günah neden demiyorlar da, birde oy verip o fırsatı çala kaçıra kullandırtıyorlar..
Allah Aşkına; sol gösterip sağ konduran Tayip ERDOĞAN hükümeti hep kalkınmaktan söz eder..
Biliyoruz kendileri alkol haram der içmezler,. Ancak tüm yöneticileri dahil, içki içe içe kalkınan ülkelerden ‘’komşu ülkelerde ‘’insan kanı akıtmak pahasına, birilerini de korumak için ‘’patriot rampaları ve uzmanlar çağırdılar..
Ben şöyle diyorum, bu güzelim ülkeyi on yıldır ‘içki içmeyen sizler yönetti ‘’ülke kalkındı mı? Alkol alan birileri bu ülkeyi şimdiye kadar yönetmiş olsalardı, bugüne bugün ülkede ne savaş korkusu ve ne de konu komşularla sorun yaşanmış olacaktık ve ne de bu düzeyde işsizlik açlık soygun vs. gibilerden söz edilirdi ve ülke itibarı da bu günkü kadar hırpalanmış olmazdı diye düşünüyorum..

Sayın Başbakan ve bakanları ‘’Mustafa Kemal Paşa örneği, rakılı bir akşam sofrasında ülke meselelerini konuşmaya otursunlar, 180 derece değişeceklerine inanıyorum ve o sabah ülkede bir rahatlama kendini gösterecekti diye düşünüyorum.. Keşke de, daha da zaman kaybetmeden ‘’içse de ayıksalar bari diyorum.

06.01. 2013

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56