İSAKÖY′DE ABDAL MUSA

İSAKÖY′DE ABDAL MUSA
Ellerin kabesi var
Benim kabem insandır
Kuran′da kurtaranda
İnsanoğlu insandır
H.Bektaşi Veli
 
Abdal Musa Etkinliği için 8-12 Aralık 2008 tarihlerinde İsaköydeydim. Gerek İsaköylülerin gerekse civar köylülerin yoğun katılımı vardı. İlk gün köylülerimizle sohbet toplantısı yaptık.İkinci gün Cem törenimiz vardı. Üçüncü gün Abdal Musa lokması vardı. Akşam ise değerlendirme toplantısı yaptık.
İsaköy′ü Kültür Evi′ne asılmış üç resim var, çekilen fotoğraflarda dikkatinizi çekmiştir. Hz. Ali, Hacı Bektaşi Veli, M.K. Atatürk, birde ay yıldızlı bayrak. Bu fotoğraflar aslında her şeyi anlatıyor. Bu tarihi şahsiyetler Anadolu′nun bin yıllık tarihinin toplamını anlatır. Üçünün de ortak yönleri şudur:
Hz Ali: İlim Çin′de de olsa gidin alın.
Hacı Bektaşi Veli: İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.
M.K. Atatürk: Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
Ortak yönleri neymiş? ilim, bilim yani akıl. Bunları ne zaman ve hangi coğrafyada söylemişler? Ortaçağ′da bağnazlıkların yaşandığı Ortaçağ, bu Ortaçağ bizim Ortaçağımız değildi ,Avrupa′nın Ortaçağıydı. Ortaçağda Anadolu, belkide insanlık tarihinin en aydınlık dönemini yaşıyordu. Kimlerle yaşıyordu? Ahmet Yesevi′ler, Yunus Emre′ler, Mevlana′lar, Hacı Bektaşi Veli′ler, Abdal Musa′lar, Pir Sultan′lar ve diğer erenlerle Ortaçağ′ı yaşıyordu. Avrupa ise bağnazlığın din savaşlarının vahşeti altında inliyordu.
Abdal Musa′da anadoluda ışık saçan kültür elçilerimizden bir tanesidir.Önemli bir köşe taşıdır. Alevi-Bektaşi geleneğinde Hacı Bektaş′tan sonra gelir.Düşünür ve şairdir.Asırlardır bu topraklarda birlik, dirlik ve beraber yaşamamızda bu tarihi şahsiyetlerin önemli katkısı vardır.Köklü,zengin güzel tarihimizle ne kadar övünsek azdır.Bu gün insanlık büyük sıkıntılarla karşı karşıyadır.Küresellik,yeni dünya düzen adı altında bizlere dayatılan, insan olmaktan ,adam olmaktan çıkmamız birer meta ,mal haline dönüşmemizdir.Adamlık,insanlık kalmamıştır,herkez birbirinin gözünü oymaya çalışıyor.Bu yaşam tarzıyla, bu yabancılaşma ve yabanileşmeyle bir yerlere gitmemiz mümkün değildir.Yeniden ,insanlığı kurtaracak olan anadolunun bin yıllık birlik, beraberlik, dayanışma ve sevgi ışığıdır. Anadolunun andığımız güzel insanlarının bize ihtiyacı yoktur.Onlar yaşadıkları dönemde üzerlerine düşen görevleri yapmışlardır.Bizlerin bu günkü dünyada onlara daha çok ihtiyacımız vardır.
Abdal Musa 14.yy da yaşamıştır.Asırlar geçsede her yıl anılmaktadır.Adına kurbanlar kesilmekte lokmalar pişmektedir.Anadolu erenlerinin,Abdal Musa′ların ışığına çok ihtiyacımız var.Bu ışığın karanlığa giden ülkemizi aydınlatması dileğiyle.....
Saygılarımla
17 Aralık 2008
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56