İSTER İNANIN İSTER İNANMAYIN

           Hekimhan’a bağlı Mezirme Köyü vardır. Asimile adı Ballıkaya…Şirin mi şirin bir köy. Bizim Ovvacıx yaylasına eş bir havası ve suyıu vardır. Zaten Ovvacıx Yaylasına uzaklığı da 10 km dir.
           Sene tahmini1904-05 tür. Mustafa çocuk 9 yaşına gelmiştir , aile perişandır… (1895-1971 yılları arasında yaşamıştır)
          Fırat Nehri kenarındaki Eğribük Köyü ise zengin bir köydür. Bir gün Eğribük’ten bir ağa Mezirme’ye gelir. ‘’Kuzuları için bir çocuk çoban aradığını’’  söyler. Küçük Mustafayı çoban olarak anlaşırlar. Ağa alır Mustafa’yı atının terkisine , doğru Eğribük’e…
          Mustafa yad ellere çıkmış , kuzu çobanıdır.
          Birgün kuzular vaktinden önce eve gelirler, ancak bir terslik vardır. Çünkü Küçük Mustafa ve bir de kuzu eksiktir. Ağa telaşlanır ve atına bindiği gibi Küçük Mustafa’nın kuzu yayacağı alanlara gider, dolaşır ve bir  yakarı sesi duyar ve sese doğru gider.
          Küçük Mustafa bir çalının dibinde cansız yatan bir kuzuya ‘’Vay loo…’’ Diyerek ağlamakta ve her ‘’Vaylooo’’ deyişinde de iki eli ile dizlerini dövmektedir.
          Ağa ‘’Bu ne hal Mustafa?’’ Der. Küçük Mustafa ‘’Ağam kuzu öldü, ona can veriyorum.’’ Der.
          Ağa sinirlenir ve ‘’Gel Mustafa atın terkisine bin, o kuzu bir daha canlanmaz.’’ Der. Mustafa Ağa’nın dediğini red ederek, ‘’Sen git Ağam, ben Güneş batmadan kuzuyu alıp gelirim.’’ Der. Ağa çocuğu kıramaz,

‘’Peki Mustafa ama Güneş batmadan evde ol ‘’ Der ve  eve gider.
          Güneş batmadan Küçük Mustafa cansız kuzuya can katarak eve varır. Ağa şok olur ve korkar. O gece Ağa sabaha dek uyuyamaz. Sabahleyin ise kuzulara başkasını gönderir ve Mustafa’ya banyo yaptırır, yeni elbiseler giydirip, bir senelik hakkını bir kese içinde cebine koyar ve atının terkisine alarak, Mustafa’nın köyüne varır. Mustafa’nın ailesinin evinde oturur :

          ‘’Mustafa’nın ölen kuzuyu canlandırdığını  gördüm/yaşadım. Ben bu çocuktan korkuyorum. Hakkı cebinde beni mazur görün ‘’ Der . Helallık alır, helallık verir ve evine döner.

          Bu olaydan sonra Küçük Mustafa’nın adı VAYLO olarak kalır.
          İSTER İNANIN İSTER İNANMAYIN. Yaşanan , görülen ve duyulan olay böyledir.
                                          ***
                 Vaylo Türkmendir, Alevi Dede soyludur. Soyu serecesi bellidir, belgelidir. İran Şahı, Şah İsmail ile akrabadır. 
http://bukludede.tr.gg/B.ue.kl.ue.-Dede-Soy-Seceresi.htm Ayrıca dileyenler tasdikli sereceye de ulaşabilirler.

          Bendeniz Mehmet Ali Çabuk 1964 yılında evimizin kapısında çocuk arkadaşımla oynarken, kapımızdan geçti. Köyde sesler duyuldu ‘’Vaylo Dede geçiyor’’ dendi. Tam da kapımızdan geçerken göz göze geldik. Bana saniyelerce baktı. O bakışı hala taptaze anımsıyorum. O bakış etkileyici idi. Ötesini açıklayamayacağım.
          İSTER İNANIN , İSTER İNANMAYIN.
          Bir gece vakti Denizli’ilinin bir ücra köyünden bir kadın gördüğü rüyanın şoku ile uyanır ve eşini derhal uyandırır. ‘’Heriiif, herif kalk RUYAGÖRDÜM .’’ Der. Uyanan kocası sinirlenir. ‘’Yarın anlatsan olmaz mıydı’’ Der. Kadın ise ‘’Bu rüya başka ruya’’ der ve okuma yazma bilmeyenONİKİ SENEDİR DE ÇOCUĞU OLMAYAN kadın anlatmaya başlar.
         ‘’Malatya ve Hekimhan varımış, Hekimhanda da Mezirme Köyü varımış, O köyde de Vaylo Dede diye bir mübarek varımış. Ben o zatı rüyamda gördüm.  Vaylo Dede’yi ziyarete gideceğiz, hemi de yarın gideceğiz’’Der.
Kocası –Malatya, Hekimhan, Mezirme , Vaylo Dede- kelimelerini bir kağıda yazıp , uyur. Ertesi günü ilçeye gider ve Malatya ve Hekimhan’ı herkes bilir ama Mezirme ve Vaylo Dede’yi tabiki kimse bilemez. Malatyalı bir memur bulurlar, uğraşır cebelleşir Mezirme diye bir köy ve o köyde  de yaşayan VAYLO DEDE’nin var olduğunu da öğrenirler ve bir merakdır sarar çevreyi…
          Kadını kocası akşama eve varır ve Karısına ‘’Yunup yıkanalım, yarın Mezirme’ye yolcuyuz ‘’Der…
          Ertesi gün tren ile yola çıkarlar ve günler sonra HEKİMHAN İSTASYON’unda inerler. Kadın Çevresine bakınırken kocasına seslenir ‘’İşte rüyamda gördüğüm zat’’ Deyip Vaylo Dede’yi işaret eder. Koşarak el öperler. Vaylo Dede Derki, ‘’Ama çok geç kaldınız, altı saattir sizi bekliyorum’’
          Vaylo Dede misafir Kadını atına bindirerek kendileri de yaya Mezirmeye varırlar. O akşam köy toplanır. Konu açılır. Herkes konuşur. Enson Vaylo Dede konuşur. ‘’Dokuz ay sonra bir oğlunuz doğacak, Adını MUSTAFA koyacaksınız. Doğumdan 12 ay sonrada benim yanıma getireceksiniz. Kivresi ben olacağım’’ Der.
          9+12=21 AY SONRA DENİZLİLİ AİLE VAYLO DEDE’Yİ ziyaret için yanlarında oğulları Mustafa ile MEZİRME KÖYÜ’ne gelirler.
          İSTER İNANIN İSTER İNANMAYIN.
          Şimdi yaşayan insanların bir çoğu Vaylo Dede’nin onlarca benzer olayını yaşadılar. YAŞADILAR. Duymak değil, okumak değil, masal değil, tarih değil YAŞADILAR.
         Bu devletin BAŞBAKANI MESUT YILMAZ VAYLO DEDE TÜRBESİNİN AÇILIŞINI YAPTI.
         Bari buna inanın.
         2009 yılında iki kurban ile Köylümü alarak Vaylo Dede Türbesini ziyarete gittim. Vaylo Dede ‘nın  Oğlu ve gelini ile üçlü özel bir sohbet ettik.
         Sohbet sırasında gelini bana sordu; ‘’  1964 yılında sen onu gördüğünde, O seni gördü mü?’’ Ben gördüğünü söyledim. ‘’Peki sana sıtkıcandan baktı mı?’’ Diye sordu. ‘’Evet’’ Dedim. 
         Aramızda birçok diyalog geçti . bu diyaloglardan biri şöyle idi.
         Ben Vaylo Dede’nin oğluna sordum;
         -Ölümü nasıl oldu?
         Oğlu:
         -O gün komşularda oturuyordum. Haber geldi, ‘babam beni arıyormuş’ diye. Hemen eve vardım . Bana kızdı. ‘’BUGÜN SAAT 15:00 SIRALARINDA ÖLECEĞİM ÇABUK KÖYLÜYE KABER VER, EVLERİ TEK TEK DOLAŞARAK HABER VER İKİ TANE DE KISIR DAVAR KESİN YEMEK HAZIRLAYIN. KÖYLÜM MİSAFİRİM’’ Dedi.  ‘’Baba etme eyleme ben bunu nasıl yapabilirim, işin ucunda rezil olmak da var’’ Dedim. Kızdı bağırdı. Ben de ev ev dolaşarak,’Babamın öleceğini ve sizleri eve çağırdığını’’ söyleyerek dolaştım. Eve vardım. ‘’Herkesi haberdar ettiğimi’’ söyledim.  ‘’Mezarcıları gönder, beni yarına bırakma ‘’Dedi. Mezarcıları da gönderdim. Köyü derin bir sessizlik aldı. Köy evimize akın etti. Herkes tamamlanıca bir saatlik bir konuşma yaptı. Yemek yendi. Dua etti 
        VE DEDİĞİ GİBİ ÖLDÜ.
        BEN İNANIYORUM. O GÜNÜ GÖRENLER HAYATTA.
        SİZ Mİ ? İSTER İNANIN İSTER İNANMAYIN.
             
 06.09.2015
      
Mehmet ali çabuk

ÖNEMLİ NOT: Vaylo Dede’nin türbesini sadece Aleviler ziyaret etmez. Sünnülerde ziyaret eder. Hatta bir de Ermeni yaşanmışlığı var. Günü gelsin onu da anlatırım.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56