M. Hayrettin Abacı ve Zülfikar Sezen’e Mektubu

M. Hayrettin Abacı ve Zülfikar Sezen’e Mektubu
 

 
Malatya’yı ilk kez 1966 yılında Akçadağ İlköğretmen Okulunu kazandığımda okulda yapılacak sözlü sınavına girmek için geldiğimizde görmüştüm. 1972 yılına kadar okuduğum okulda hafta sonlarında Malatya’ya giderdim. Sinemaya gitmek, gezmek, gazete ve dergi satın almak ve okumak, köylülerimizi ve akrabalarımızı görmekle birlikte bizim için de değişiklik olurdu. Bu yıllarda Malatya’da yetişenlerle ilgili olarak yıllar sonra yazarımız Necati Güngör’ün “Çocukluğumun Masal Ülkesi Malatya” yazısını okuduğumda Malatya’da yaşamış pek çok kişinin adını da öğrendim. Bunlardan bazıları Malatyalı, bazıları ise başka yerlerden kişilerdi.

Sayın Güngör, kırklı yıllarda çocukluğunun anılarından hareket ederek, gençlik yıllarını geçirdiği altmışlı yıllardan sonra terk ettiği Malatya ile ilgili geçmişin özlemi kokan yazısının son bölümünde şunları yazmıştı:

“Altmışlı yıllarda Malatya’nın düşünce, sanat ve siyaset ortamına renk katan Muzaffer Hacıhasanoğlu’nu, Vecihi Timuroğlu’nu, Ziya Aykut’u, Hayrettin Abacı’yı, Erkan Yücel’i, Avni Gebeş’i, Niyazi Gökçe’yi, Hacı Tonak’ı, Nedim Şahhhüseyinoğlu’nu, Hasan Kalender’i, Lütfü Kaleli’yi, terzi Kadir Usta’yı, berber Ata Usta’yı, terzi Alaaddin’i, ilimizin Reşat Ekrem’i sayılan Celal Yalvaç’ı, bakkal Necdet’i, kâğıtçı Nail’i, Münir Doğan Baloğlu’nu, terzi İhsan ve matbaacı Hasan Ustaları anmadan geçmek ne mümkün?”

Burada adından sözü edilen kişilerden Hayrettin Abacı, Avni Gebeş, Niyazi Gökçe, Nedim Şahhhüseyinoğlu, Lütfü Kaleli, Celal Yalvaç’ı süreçte yakından tanıdım. Bazıları ile az, bazıları ile sıkça iletişimim oldu. Hatta H. Nedim Şahhüseyinoğlu'nun yaşamöyküsünü yazdım ve hakkında kitap hazırladım. M. Hayrettin Abacı, 1998 yılında emekli olup Malatya Yorum gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü üstlendiğimde yazarımız olmuştu. TRT'de katıldığım programlarda "Malatyalı Gönüllü Kültür Adamları" dosyam çerçevesinde her ikisinden de söz etmiştim. 

"Malatya Sevdalıları” diye adlandırılacak kişiler varsa bunların başına M. Hayrettin Abacı’yı koymak gerekir diye düşünüyorum. Malatya ile ilgili çabalarıyla tanıdığım M. Hayrettin Abacı’nın dün (2 Mart 2017) yaşama veda ettiğini Yaşar Karaaslan’ın Malatya Yorum 44 sitesindeki yazısından öğrendim.
 
M. Hayrettin Abacı'nın Malatya’da üniversite kurulması çabasını belki pek çok kişi bilmez. Bu konu ile ilgili bir mektubu aktarmak istiyorum.
 
Hayrettin Abacı’nın Zülfikar Sezen’e Mektubu
 
Hayrettin Abacı, Malatya’ya İnönü Üniversitesi’ni Kurma ve Yaşatma Derneği Başkanlığı adına Zülfikar Sezen’e gönderdiği mektupta, “Memleket gazetesinde İnönü Üniversitesi konusunda yazmış olduğunuz yazıdan dolayı size sonsuz teşekkürlerimi sunarım” der ve Ankara’daki gelişmeleri bildirmesini ister.
 
Malatya’ya İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ’ni
Kurma ve Yaşatma Derneği
Başkanlığı
 
SAYI   :
KONU :                                                          
8 / 3 / 1974
 
Sayın Zülfikar Sezen kardeşim,
 
Gönderdiğiniz Memleket gazetesinde İnönü Üniversitesi konusunda yazmış olduğunuz yazıdan dolayı size sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Gerçi bu teşekkürüm biraz gecikmiştir, zira araya hastalığım ve işlerin giriftliği girmiş bulundu.
İnönü Üniversitesi konusunda genç, dinamik, aydın bir Malatyalı olarak Ankara’da bulunuyor olmanızdan yararlanmak suretiyle bazı girişimleriniz olacağı, olduğu muhakkaktır.
Bu arada kanun tasarısının son durumu ve kanunun komisyonlarda öncelikle ele alınması için neler yapmak gerektiği konusunda bilgiler edinerek bize ulaştırırsanız size minnettar kalırız.
Ankara’da yayın yoluyla da çalışmalarınızı sürdürmenizi, bunların yer aldığı yayınlardan bize de yollamanızı ayrıca çok rica ederiz.
Elbirliği ile bu eseri Malatya’mıza kazandırmak zorundayız.
İlginizi ve mektuplarınızı beklerim.
Saygılarımla.
 
M. Hayrettin Abacı
(İmza)
 
Belediye Arkası Karaca Apt. Kat 4 – MALATYA
 
Memleket gazetesindeki yazı elimizde değil ama kendisinde mutlaka vardır düşüncesi ile 1998 yılından itibaren yazı işleri müdürlüğünü yürüttüğüm Malatya Yorum gazetesinde bir süre köşe yazarımız olan Av. Hayrettin Abacı ile Malatya’da görüştüm ve sorduğumda mektubu anımsadı, bazı kişilerin anımsanmadığını, bazı konuların unutturulduğunu söyledi. Belgelerin Tecde’deki evde olduğunu belirtti. 

Bir zamanlar evini ziyaret ettiğimizde pek çok belgenin olduğunu görmüştük. Ancak nedense bir türlü bunarlı kitaba dönüştürüp kalıcı kılmadı. Bu yönü ile de Celal Yalvaç’ı andırıyordu…

Yıllarca daha güzel bir Malatya için kalemini kullanan, getirim heveslilerine ve doğayı bozanlara karşı çıkan, 1998 yılında Malatya Yorum'u yeniden harekete geçirdiğimizde bizimle birlikte olan saygın Malatyalı büyük ağabeyimiz M. Hayrettin Abacı güle güle...

Hak rahmet eylesin...

Saygıyla...

 

Süleyman ÖZEROL: Zülfukar Sezen/Yarım Yüzyılı Aşan Sanatından”, Ankara 2016, s.
 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56