MALATYA KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜNDE NELER OLUYOR?

                               


Malatya’daki çiçekçilerin en sevdiği devlet kurumları…
Malatya’daki çiçekçiler, sanırım milli eğitim müdürlüğünden sonra en çok, kültür müdürlüğünü seviyorlardır.
Bir zamanlar milli eğitim müdürlüğünde yaşanan med cezir, şimdi de kültür müdürlüğünde yaşanıyor. Hamza Doğuç ile Mehmet Bulut, az mı yer değiştirdiler? Biri, mahkeme kararıyla geliyor; öteki, atamayla gidiyor. Bu gidiş gelişlerin bir benzerini, ilimiz kültür müdürlüğünde yaşıyoruz. Ha, bu gidiş gelişler, sona erecek gibi de görünmüyor. Sevinin çiçekçiler.
Makamdan ayrılana, bir ay güle güle ziyaretleri sürer. Makama yeni gelene de bir ay hoş geldin ziyaretleri sürer. O makamın gerektirdiği işler, ziyaret yoğunluğundan ertelenir. Devlet zarara uğrar belki; ama öte yandan ekonomi canlanır. Kentin çiçekçileri harıl harıl çalışır. Makam odası çiçekle dolar. Çiçekçiler, o çiçeklere iğrenç bir koku sıkarlar. İnsanın midesini altüst eder, kafasını serseme çevirir. O kokuyu, bilinçli mi sıkarlar bilmem; ama çiçeklere püskürttükleri simleri, sanırım kasıtlı yapıyorlar. Simlerle kaplanan çiçek yaprakları havasız kalınca çiçek, tez zamanda kuruyor. Çiçekçiler de sürümden kazanıyor sanırım. Gelelim çiçeklere; odaya sığmayan çiçekler, koridora dizilir. Demek ki ekonomiyi canlandırması bakımından bir yararı da varmış.
İl Kültür Müdürü Derviş Özbay, geçen yıl Bartın’a atandı. Bartın’da kendi deyişiyle ‘hayatında yapmadığı tatili yaşadı’. Tatilinin ardından mahkeme kararıyla yeniden Malatya’ya döndü. Derviş Özbay, Bartın’a giderken güle güle ziyaretleri oldu mu bilmem; ama yeniden Malatya’ya döndüğünde odası çiçeklerle dolmuştu. Derviş Özbay’ın yerine atanan Bahattin Kabahasanoğlu, ilimizde kültür müdürü olarak göreve başladığında da odasına sığmayan çiçekler, koridorlara sıralanmıştı.
Malatya Kültür Müdürü Derviş Özbay, iki gün önce görüştüğümüzde yine görevden ayırdıklarını söylemişti. Bahattin Kabahasanoğlu, yeniden döndü Malatya kültür müdürlüğüne. Demek ki Malatya kültür müdürlüğünde bir ay gidenle vedalaşma, bir ay da gelenle hoş geldinizleşme gerçekleşecek. İşler ertelenecek. Olsun, Malatya ekonomisi canlanacak ya. En azından çiçekçiler sevinecek. Çiçekçilerin şimdilik en çok sevdiği kurum; milli eğitimden sonra kültür müdürlüğü olsa gerek.
 
Sultan KILIÇ - Malatya

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56