AĞBABA 1 YILIN HESABINI VERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 1 yılın hesabını verdi.

AĞBABA 1 YILIN HESABINI VERDİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 1 yılın hesabını verdi.
CHP Milletvekili Veli Ağbaba’nın Temmuz 2012’den Temmuz 2013’e kadar geçen sürede yaptığı çalışmaları aktardığı “1 Yılın hesabını veriyoruz” etkinliğine parti örgütünden yoğun katılım gerçekleşti.
Sabancı Kültür Merkezi’ndeki hesap verme toplantısına  Ağbaba’ya destek vermek için CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Parti Meclisi üyeleri Gül Çiftçi ile Umut Akdoğan da katıldılar.
Manisa Milletvekili Özgür Özel, Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelik sen 10 yılda neyi sattıysan, neyi çarçur ettiysen, Cumhuriyetin ilk 10 yılında Atatürk ve onun mücadele arkadaşları senin sattıklarını kurdular.Fabrikaları açtılar. Şeker fabrikalarını, demir çeliği, Sümer fabrikalarını yaptı. Tayyip Erdoğan’ı anlatmak için 5’den geriye doğru sayalım. Erdoğan  kendi oğluna 5 gemi, Mısır’a 4 parmak,yandaşına 3 torba kömür, Atatürk ve İnönü’ye 2 ayyaş, sıkıştımı one minute, gencine ve vatandaşına sıfır sevgi gösteren ve bu ülkeyi yönetmeyi hak etmeyen bir  kişidir.
CHP Parti Meclisi üyesi Umut Akdoğan Pozantı’da çocuklar tecavüze uğramıyorsa, cezaevlerinde hukuksuzluklar azaldıysa, kayısı üreticilerinin sorunlarını tüm dünya biliyorsa CHP Cezaevleri komisyonunun
Halkın vekilinin halka hesap vermesi gerektiğini belirten Ağbaba, “Uludere’den ,Reyhanlı’ya, Sivas’tan Başbağlar’a, Urfa’dan Tekirdağ’a daima halkımızın yanında olduk. Frankfut’tan, Zürih’e yurt dışında çalışmalara katıldık.1 Ekim 2012- 14 Temmuz 2013 tarihleri arasında 104 kez konuşma yaparak hem Malatya’nın sorunlarını ülke gündemine taşıdık, hem de Türkiye geneliyle ilgili değerlendirmelerde bulunduk” şeklinde konuştu.
Ağbaba’nın CHP Örgütü ve basın mensuplarına 1 yılın hesabını verdiği konuşma metni şu şekilde;
Değerli dostlarım,
Değerli basın mensupları,
12 Haziran Genel Seçimlerinin üzerinden 2 yıl geçti. Sizlere geçtiğimiz yıl ilkini sunduğumuz ve  yaptığımız çalışmaları özetleyen “ Şimdi hesap verme zamanı- 1 Yılın hesabını veriyoruz” başlıklı sunumuz ile, bu yıl yine karşınızdayız.
Temmuz 2012’den,Temmuz 2013’e kadar TBMM’de, Malatya’da  ve yurdun dört bir         yanında gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimiz, gezilerimiz, basın açıklamalarımız, meclis konuşmalarımız, önergelerimizden oluşan kısa bir değerlendirme yapacağız.
Öncelikle,gücümüze güç katan, ülkenin aydınlanması, çağdaşlaşması ve çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için, halkın iktidarını kurmak için büyük çaba gösteren Cumhuriyet Halk Partisi’nin başta il ve Merkez ilçe örgütü, ilçe teşkilatları, kadın ve gençlik kollarının değerli üyelerinin önünde saygıyla eğiliyorum. Değerli belediye başkanlarımıza, İl genel meclisi üyelerimize, belediye meclisi üyelerimize sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.
Yaptığımız tüm çalışmaları geniş bir şekilde Malatya kamuoyuna aktaran gazete, televizyon, internet haber sitesi sorumlularına ve tüm basın emekçilerine ayrıca teşekkürü bir borç biliyorum. Sizler gibi fedakâr medya mensupları olmasaydı biz halkımıza bu kadar rahat  ulaşamazdık.  Halkımızla bizim aramızda köprü oldunuz. İyi ki varsınız.
Değerli konuklar,
Neden hesap veriyoruz? Neden halkımıza yaptıklarımızı anlatıyoruz? Çünkü demokrasiyi sadece 4 yılda bir ortaya konulan  sandık anlayışının dışına çıkarmak istiyoruz. Çünkü halkın vekili her zaman halkının yanında olmalı, seçmenlere yaptıklarını ve yapamadıklarını anlatabilmeli diyoruz. İşte bu yüzden, “Şimdi hesap verme zamanı” toplantılarını mahallelerde ve köylerde de gerçekleştirip halkımıza verdikleri oyun hesabını sormaları için fırsat sunacağız. Onların yorumlarıyla, eleştirileriyle bir sonraki yıl kendimize yol haritası çıkaracağız.
‘Şimdi hesap verme zamanı diyerek’, İlçeleri,beldeleri,köyleri,çadırları,hastaneleri,mahalleleri dolaştık. Her gittiğimiz yerde buradaki gibi sunumlar gerçekleştiremedik ama, arkadaşlarımızın sizlere dağıttığı dergilerimizden dağıtarak  1 yıl boyunca yaptığımız çalışmalarla 1 yılın  hesabını vermeye çalıştık. Ayrıca yıl içerisinde hemen hemen her hafta 4 günümüzü Malatya’da geçirerek sorunları yerinde tespit etmeye ve bu sorunlara çözümler üretmeye çalıştık. Temmuz ayındaki ziyaretlerimizle birlikte 1 yılda  317 köyümüze giderek halkımızın yanında olduk
Milletvekili adayıyken de, Milletvekili kimliğimle de gittiğimiz her yerde  , Malatya’nın ve Malatyalıların Milletvekili olacağımı, partimize oy versin-vermesin herkesin meclisteki sesi  olacağımızı, kişinin dili, dini, mezhebi, etnik kimliğinin, hiçbir zaman insan kimliğinin önüne geçmeyeceğini ifade ettik.2 yıllık çalışmalarımız boyunca bu sözümüzü layıkıyla yerine getirmeye çalıştık. Mazlumdan ve mağdurdan yana siyaset anlayışıyla hareket ederek  nerede bir sorun varsa oraya gitmeye gayret ettim.
Uludere’den ,Reyhanlı’ya, Sivas’tan Başbağlar’a, Urfa’dan Tekirdağ’a daima halkımızın yanında olduk. Frankfut’tan, Zürih’e yurt dışında da partimizi ve Malatyamızı temsil ettik.Yurt dışında partimiz tarafından düzenlenen panellere hemşerilerimiz tarafından düzenlenen etkinliklerinde katıldık.  Uçak yolculuklarımız ile 71.908 km. toplamda ise 122 bin km yol kat ettik
Sözcülüğünü yaptığım CHP Cezaevleri İzleme ve İnceleme Komisyonu olarak, bugüne kadar  yüzün üzerinde  cezaevi ziyareti gerçekleştirdik. Bazı cezaevlerini 2 hatta 3 kez ziyaret ettik. Hiç kimseyi diğerinden ayırmadan, hiç kimseyi dünya görüşüne bakmadan dinledik. Bizim için ziyaret ettiğimiz tüm kişilerin tek ortak noktası; haksızlığa ve hukuksuzluğa uğramış olmalarıydı.
Fenerbahçe davasından, Cübbeli Ahmet Hoca’ya, KESK’li öğretmenlerden Redhack tutuklularına kadar tamamı hukuksuzluk kokan, tamamı siyasi hınç alma anlayışıyla gerçekleştirilen davaları takip ettik. Tutukluları dinledik. Duyduklarımızın ardından bırakın  Milletvekilliğini, insanlığımızdan utandık. Bu ziyaretleri gerçekleştirdikten sonra,her cezaevi çıkışında ülkemizdeki hukuk sistemine ve adalet anlayışına olan inancımı bir kez daha sorgulamak zorunda kaldım.
 
Gerçekleştirdiğimiz ziyaretler çerçevesinde hazırladığımız , “Hasta Mahpuslar Raporu”muzu ise Genel Başkan Yardımcımız Sezgin Tanrıkulu ile “Dünyanın en büyük gazeteci cezaevi: Türkiye” raporumuzu Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte kamuoyuna  açıkladık.Tabi biz tüm gerçekleri belgeleriyle açıklayınca, Türkiye’deki  bu zindan ortamının yaratıcısı AKP’nin kurmayları art arda açıklamalar yaparak raporları eleştirmek ,karalamak istediler. Raporlarımızda, yaşanılan tüm hukuksuzluklar ayrıntılarıyla yer aldı. Tarih bu günleri  tıpkı 12 Eylül gibi yargılayacak.
 Değerli dostlarım,
Meclis genel kurulunda kürsüyü en çok kullanan milletvekillerinden biriyim. 1 Ekim 2012- 14 Temmuz 2013 tarihleri arasında 104 kez konuşma yaparak hem Malatya’nın sorunlarını ülke gündemine taşıdım, hem de Türkiye geneliyle ilgili değerlendirmelerde bulundum. Malatyalı kayısı üreticisinin çilesini de, köle düzenin bir parçası olan taşeron ve geçici işçilerin sorunlarını da gündeme getirdim. Yaylada yaşam mücadelesi veren üreticiler, Kürecik’te ki füze kalkanı, kentsel dönüşüm mağdurları, elektrik çilesi bitmeyenler, teşvik isteyen işverenler, sayıları 30 bine dayanan işsizler, haksızlığa uğrayan Malatya’nın futbol takımları konuşmalarımızda yer buldu.
Kavacık’taki köylülerin evleri başlarına yıkılmasın, Arguvan’da öğrenciler kömürlükte yemek yemesin, Ulupınar’da insanlar susuzluktan dolayı göç etmesin,Arapgir’in, Doğanyol’un, Darende’nin, Hekimhan’ın sağlık sorunları çözülsün istedik. Kızılhisar’dan, Cafana’ya, Tohma’dan, Sofular’a, Doğanyol’dan, Pütürge’ye  Malatya’da ki tüm sorunları takip edip, meclis gündemine getirdik. Bundan sonra da getirmeye devam edeceğiz.
Geçtiğimiz yıl özellikle kayısı konusunda yaşanılan olumsuzlukların çözümü için önemli girişimlerde bulunduk. Mart ve Nisan aylarında meydana gelen don ve dolu nedeniyle Malatya ekonomisinin ana kaynak noktası olan kayısı büyük bir felaketle karşı karşıya kaldı.
Üreticilerin zararlarının karşılanmasını, banka ve kooperatiflere olan borçlarının silinmesini, fındıkta olduğu gibi üreticilere alan bazlı gelir desteği verilmesini, televizyonlarda kamu spotu yayınlanmasını gündeme getirdik. Kanun teklifleri, araştırma ve soru önergeleri vererek konunun takipçisi olduk.Meclis genel kurulunda kayısının sorunlarını anlamak istemeyenlerin bile kafasına kayısıyı kazıdık. İktidar vekilleri ise her zaman olduğu gibi kayısı konusunda da körleri sağırları oynadılar.
Bir diğer gündem maddemiz ise Anadolu insanının ateşe atılmasına sebep olan, emperyalist güçler tarafından İsrail’i korumak için Kürecik’e kurulan Füze Kalkanıydı. Kalkana girmek için hem yurt içinden hem de yurt dışından başvuru yapmadığımız yer kalmadı. Ancak ABD’li bir silah tüccarı Füze Kalkanına girebildi, Türkiye’nin seçilmiş milletvekillerine o kapı 2 yıldır açılmadı. Üstelik devletin imkanlarıyla, ABD’nin askerleri rahatça kalkana gidip gelsinler diye kalkanın yolunu  bir de asfalt yaptılar.
AKP’nin Suriye’ye savaş aşkı yüzünden son günlerde farklı ülkelerden yine art arda Kürecik’le ilgili tehditler gelmeye başladı. Malatyalıları bir ateşin içine atmaya çalışan, Emperyalizmin Ortadoğu’daki taşeronu olarak görevlendirilen AKP, görevini layığı ile yapmak için her zamankinden daha çok çalışıyor. Ama unutulmasın ki, Kürecik’te ki İsrail Füze Kalkanı kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Türkiye’yi adım adım savaşa sürükleyen bu oyunu bozacağız.
Sadece Malatya’nın değil, Türkiye’nin öne çıkan sorunları konuşmalarımızda yer buldu. KESK üyelerinin tutuklanması, gezi olaylarında yaşananlar,askerde hayatını kaybeden gençler, KPSS mağdurları, engelli memur adayları, tutuklu öğrenciler-gazeteciler-aydınlar, iş ve meslek danışmanları,4.Yargı paketi, alkol yasağı düzenlemesi gibi pek çok konuyu gündeme getirdik. Tabi bu arada, yasama faaliyetlerimizi de aralıksız devam ettirdik.
138 soru önergesi, 14 Kanun teklifi, 7 Meclis Araştırması olmak üzere toplam 407 önergeyle  bu alanda da görevimizi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz.
8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın zehirlenmesi, Hamido’nun katledilmesi, kayısı üreticilerinin sorunları, HES’lerin çevreye zararları, Malatya Belediyesi asansör yönetmeliği, çevre düzeni planı, taş ve maden ocaklarının doğayı katletmesi, meraların peşkeş çekilmesi, taşımalı eğitim, 2 devlet hastanesinin yıkılıp yerine 1 hastane yapılması gibi  Malatya’nın öne çıkan sorunlarını araştırma ve soru önergelerimizle gündeme getirdik.
Malatya, parti genel merkezimiz tarafından çok önem verilen şehirlerden biri. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu 3 kez olmak üzere, Genel Başkan Yardımcılarımız Erdoğan Toprak, Umut Oran, Faik Öztrak, Gürsel Tekin, Grup Başkan Vekilimiz Muharrem İnce ile 70’in üzerinde Milletvekilimiz ve parti meclis üyemiz  geçtiğimiz yıl içerisinde Malatya’ya gelerek çeşitli temaslarda bulundular. Malatyalılar ile kucaklaştılar. Malatya’nın  CHP için her zaman ayrı bir yeri oldu. Olmaya da devam ediyor.
Hem yaygın basın hem de yerel basın yayın kuruluşları yaptığımız faaliyetlere geniş yer verdi.1 yıl içerisinde 37 farklı yaygın televizyon kanalında toplam 879 kez, gazetelerde ise 2 bin 308 kez yer bulduk. Buradan bir kez daha basın yayın kuruluşlarına teşekkürlerimi iletiyorum.
Değerli arkadaşlar,
Gittiğimiz her yerde halkın sitemlerini, haykırışlarını dinliyoruz. Ve CHP’ye ne kadar büyük bir yöneliş olduğunu görüyoruz. 2014 yılı Türkiye’nin geleceği için çok önemli bir yıl. Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimler, AKP’ye ders vermek için büyük bir fırsat. Bu nedenle önümüzdeki aylar hepimizin her zamankinden daha çok çalışması gereken aylar. Tüm örgütümüz el ele vererek Malatya’da çok büyük başarılara imza atacak. Buna hepimiz yürekten inanıyoruz. Bu süreçte de, 2 yıldır yaptığımız gibi her hafta sizlerle birlikte olacağız.
Birlikte İlçe ilçe, mahalle mahalle  dolaşıp halkımıza doğruları anlatacağız. Tüm adaylarımızın yanında, onlarla birlikte Malatya’yı karış karış dolaşıp, seçim çalışmalarına katılacağız.
Hepinizin görüşlerini, eleştirilerini, önerilerini telefonla, mektupla, mail ortamında bekliyoruz. Sizler bizlere yön vereceksiniz. Telefonum 24 saat açık. Günün hangi saatinde olursa olsun , Malatya’yla ilgili tüm gelişmeleri benimle paylaşabilirsiniz.
Katılımınız için hepinize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 08:29

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56