AĞBABA; DOLU VURMUŞ KAYISILARI MECLİS KÜRSÜSÜNDE GÖSTERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’da son günlerde meydana gelen don ve dolu felaketleriyle ilgili bir konuşma yaparak kayısıya da tıpkı fındıkta olduğu gibi alan bazlı destek verilmesini istedi.

AĞBABA; DOLU VURMUŞ KAYISILARI MECLİS KÜRSÜSÜNDE GÖSTERDİ
MECLİS KÜRSÜSÜNDEN DOLU VURMUŞ KAYISILARI GÖSTEREN AĞBABA;
“KAYISIYA ALAN BAZLI DESTEK VERİLSİN”
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’da son günlerde meydana gelen don ve dolu felaketleriyle ilgili bir konuşma yaparak kayısıya da tıpkı fındıkta olduğu gibi alan bazlı destek verilmesini istedi. Ağbaba konuşmasının ardından Malatya’dan gönderilen doludan zarar görmüş  kayısıları Meclis Başkanvekili ve Grup Başkan Vekillerine dağıtarak, “Bu kayısıları görünce belki Malatyalılara karşı biraz vicdanlı olursunuz” dedi
Malatya'da üst üste yaşanan, büyük zararlara yol açan dolu ve don olayıyla ilgili söz aldığını belirten CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “ AKP'nin uyguladığı politikalarla özellikle son bir yılda Malatyalı üretici perişan oldu. 2,5-3 TL'ye mal ettiği kayısıyı, maalesef, 1,5-2 TL'ye satabildi. AKP felaketini yaşayan Malatya üreticisini son bir ayda, önce don, sonra da dolu afeti vurdu. Donla kayısı çiçekleri değil, hayaller söndü; doluyla kayısı değil, umutlar, gelecek yaralandı.”ifadelerini kullandı.
ZARAR YÜZDE 100
Ağbaba “Bugün, aslında, geçen hafta yaşanan dolu afetiyle ilgili konuşacaktım ama sabah Kuluncak'tan don haberi geldi. Kuluncak'ın Tohma Boyu ve düşük rakımlı bölgelerinin tamamına, maalesef, donun vurduğunu öğrendim. Zaten 18 Martı 19 Marta bağlayan gece Malatya Merkez, Yazıhan, Kale, Akçadağ, Battalgazi, Darende ve Hekimhan'ın bir bölümü olmak üzere Malatya'nın birçok bölgesinde kayısımız dondan yanmıştı. Geçen hafta ise Akçadağ ilçesini 3 kez dolu vurdu. Ören, Dedeköy, Kömekavak, Gölpınar, Altunlu, Bölüklü, İkinciler, Büyükçimiş, Çatalbahçe, Büyükköy, Ancarlı, Aliçeri, Örüşkü, Develi, Esenbey ve Levent bölgesinde büyümeye yüz tutmuş çağlaları dolu vurdu, neredeyse çekirdekleri gözüküyor. Mart ayında dondan en az etkilenen yerlerden biri olan Doğanşehir ilçesi de geçtiğimiz hafta doludan çok etkilendi. Doğanşehir, Sürgü, Güroba, Kelhalil, Çömlekoba, Altıntop, Savaklı, Eskiköy, Hudut, Polatdere, Suçatı, Yuvalı, Karaterzi, Dedeyazı, Çığlık ve Şatıroba köylerini dolu vurdu, zarar yüzde 100'e yakın” şeklinde konuştu.
ÖNCE AKP, SONRA DON VE DOLU VURDU
Doğanşehir Çığlık Köyü Muhtarı’nın gönderdiği kayısıları Milletvekillerine gösteren CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba “ Bu elimdeki çağlalar, Çığlık köyü muhtarının bahçesinden geldi. Bakın lütfen, dolu vurur belki vicdanlarınıza, biraz Malatyalılara karşı vicdanlı olursunuz. Yine hafta sonu Hekimhan'dan beni aradılar değerli arkadaşlar, dediler ki: "Hekimhan'ı dolu vurdu." Şu doluya bakın arkadaşlar. Sanki kış günü gibi . Şu resimlere bakın kayısının gelmiş olduğu hâle bakın . Malatyalıyı önce AKP vurdu, ardından dolu vurdu, ardından don vurdu. Sizin vicdanlarınıza sesleniyorum değerli milletvekilleri: Malatyalı üretici ne yapsın?” dedi.
HÜKÜMET YILLARDIR GÖRMEZDEN GELİYOR
CHP’li Ağbaba “Bir ürün düşünün ki dünyada marka. Bir ürün düşünün ki dünyada kuru kayısı üretiminin tek başına yüzde 80'sini karşılıyor. Bir ürün düşünün ki, her derde deva ve bir ürün düşünün ki tutsa da üretici ağlıyor, üzülüyor; tutmasa da üretici ağlıyor, üzülüyor. Niye? Çünkü Hükümet bu ürünü yıllardan beri görmezden geliyor. Malatyalı öyle bir psikolojiye sokulmuş ki maalesef komşusunun bahçesini dolu vurduğu zaman, don vurduğu zaman içten içe utanarak -tırnak içerisinde- seviniyor çünkü kendi ürününün para etmesini kayısının az tutmasına bağlıyor. Malatyalıyı düşürdüğünüz hâl bu.”şeklinde konuştu.
MALATYA’NIN BAŞINA FELAKET GELMİŞ
Malatya’nın her yıl, ülke ekonomisine 300 milyon doların üzerinde bir katkı sağladığını belirterek konuşmasına devam eden Ağbaba “Şimdi, Malatya başına bir felaket gelmiş, Malatyalı sizden sadaka istemiyor, sizden bağış istemiyor. Malatyalı üretici diyor ki: "Biz, devletimize yıllarca üreterek ekonomiye katkıda bulunduk. Bizim ürettiğimiz kayısı sayesinde istihdam sağlandık, devletimize yük olmadık. Şimdi devletimiz de bize sahip çıksın." diyor. "Şimdi, fındıkta olduğu gibi kayısı için de alan bazlı destek verin." diyor. "Kredi borçlarımızı erteleyin, faizlerimizi silin." diyor.” İfadelerini kullandı.
VİCDANLARINIZA SESLENİYORUM
Konuşmasının sonunda Malatya’dan gönderilen yaralı kayısıları Meclis Başkanvekili ve Grup Başkan vekillerine dağıtan Veli Ağbaba “Değerli milletvekilleri, bakın, ben bu kürsüden defalarca söyledim, Malatyalının düştüğü hâli söyledim. Maalesef bir arkadaşımız bunun yalan olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta tekrar gördüm, Malatya'daki yaşanan afeti gördüm. Bugün, eğer izin verirseniz değerli milletvekilleri, Malatya'dan getirmiş olduğum çağlaları, Malatya'nın ve meyvemizin  düşmüş olduğu durumu sizlere göstermek için, bu kayısılardan hem grup başkan vekillerine vereceğim hem de Meclis Başkan Vekilimize vereceğim. Vicdanlarımıza sesleniyorum: Malatyalının borçlarını öteleyin, faizlerini silin, borçlarını erteleyin. Malatyalı bilin ki her zaman üretmiştir, her zaman ekonomiye katkıda bulunmuştur. Mecliste bulunan bütün partilerden bunu rica ediyorum” dedi.
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56