AĞBABA; TBMM'DE ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi( CHP) Malatya Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba Çiftçi borçlarının yeniden yapılandırılması için verilen kanun teklifi hakkında CHP Grubu adına bir konuşma yaptı.

AĞBABA; TBMM'DE ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
“GİTTİĞİNİZ YOL YOL DEĞİL”
Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Malatya Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba Çiftçi borçlarının yeniden yapılandırılması için verilen kanun teklifi hakkında CHP Grubu adına bir konuşma yaptı. Ağbaba köylü, çiftçi ve üreticilerin sorunlarını dillendirerek , “Arapgir'in Göldağı yaylasındaki Rasim Dayı, Bölücek yaylasındaki Hacı Ali Dayı ve Karlık Köyü’ndeki Maden Amca aynı şeyleri söylüyor: "AKP, gittiğiniz yol yol değil."dedi
“ÇARESİZ KENTİN MİLLETVEKİLİYİM”
Ağbaba TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada “Değerli milletvekilleri, ben hepinizin bildiği gibi Türkiye'nin en güzel kentinin ,Türkiye'nin ve dünyanın en güzel kayısılarının üretildiği dünya kayısı başkenti Malatya'nın milletvekiliyim. Ben Türkiye'nin en çeşitli ve en güzel tarım ürünlerini üreten Malatya'nın milletvekiliyim. Ve ben maalesef aynı zamanda çaresiz bir kentin milletvekiliyim. Ben ürettiği, dünyanın en güzel kayısılarını sobada yakmak zorunda bırakılan bir kentin milletvekiliyim. Ben, her gün yoksullaşan bir kentin milletvekiliyim” dedi.
“3 LİRAYA MAL EDİP, 2 LİRAYA SATIYORLAR”
Ağbaba “-Malatya milletvekilleri de beni dinliyorlar-  Kayısı geçtiğimiz yıl 7 liraydı. Şu anda dünyanın en güzel kayısının fiyatı 2 TL. Bu kayısıyı üretmek için 1,5 TL işçilik ödeniyor. 1 TL ilaç ve gübre parası ödeniyor. Eğer sulama da varsa 50 kuruş da sulama parası ödeniyor. Yani kayısının çiftçiye maliyeti en az 2,5-3 TL. Malatya'da kaç liraya satılıyor kayısı? Kayısı sizin sayenizde 2 TL'ye satılıyor değerli arkadaşlar. Değerli milletvekilleri, değerli arkadaşlar; gerçek bu. Zorunuza gitse de gerçek bu” ifadelerini kullandı.
“SAMAN 9 KAT, YEM 2 KAT ARTTI”
CHP Parti Meclisi üyesi Veli Ağbaba “Geçtiğimiz hafta sonunda Malatya'yı gezdim, Doğanşehir ilçesini gezdim. Doğanşehir ilçesinin Günedoğru, Söğüt, Elmalı, Beğre, Gövdeli, Kapıdere ve Küçüklü köylerine gittim. Yoksullaşan köylüleri  gördüm. Bakın, saman geçen yıl 10 kuruştu, sayenizde bu yıl 90 kuruş. Yem geçen yıl 28 TL'ydi, bu yıl 50 TL.Et ise kasapta satılan fiyatı değil, etin kesimi ise geçen yıl 18 TL'ydi, bu yıl 13,5 lira. Yani değerli arkadaşlar, saman 9 kat artmış, yem 2 kat artmış, kasapta kesilen et fiyatı ise  yarıya yarıya düşmüş.Değerli arkadaşlar, ben, bu yaz gezdiğim her yerde aynı çığlıkları işittim. Bakın, Arapgir'in Göldağı yaylasındaki Rasim dayı, Bölücek yaylasındaki Hacı Ali Dayı ve Karlık köyündeki Maden amca aynı şeyleri söylüyor: "AKP, gittiğiniz yol yol değil."dedi
“HİKAYE OKUYACAĞINIZA ÇÖZÜM ÜRETİN”
Veli Ağbaba konuşmasının devamında “Değerli arkadaşlar, Gövdeli beldesinde bir üretici, devletin üreticiye attığı kazığı anlattı ki, herhâlde bir devlet bir yurttaşına ancak bu kadar kötülük yapabilir. Devlet destekli iki yıl ödemesiz bir ineği 6.050 liraya almış. İneğin tanesi 6 bin liradan bin liraya düşmüş. "İki yıl geçti, ödeme günümüz geldi." diyor.  Bu ineklerden  Doğanşehir ilçesinde 100 ev,  dörder  tane almış. Değerli arkadaşlar, şu anda 100 eve, ateş düştü. 100 ev diyor ki: " AKP milletvekilleri hikâye okuyacağına bize çözüm üretsinler.AKP milletvekilleri, o Angusu, Lincoln'ü ithal ettiren zenginlerin yanında olacağına, Gövdeli'deki, Doğanşehir'deki, Malatya'daki, Bürücek Yaylası'ndaki hayvan üreticisinin yanında olsunlar" diyorlar. Sizi vicdana davet ediyorlar, sizi bu konuda çiftçiyi ezmemeye davet ediyorlar. Bakınız saman ithalatı kepazeliğini başlatan sizsiniz, bu sizin eseriniz. Kurbanlarda, ithal kurban sizin eseriniz. Sobada yakılan kayısı sizin eseriniz.” İfadelerini kullandı.
“MALATYALILAR YALAN SÖYLEMEZ”
CHP Malatya Milletvekili Ağbaba “Hani diyorsunuz ya "Millî gelir 10 yılda 3 kat arttı." Soruyorum Malatyalılara, Doğanşehirlilere, Hekimhanlılara: "Millî gelir artışı cebinize girdi mi?" diyorum, "Girmedi." Burada biri yalan söylüyor, ya o Malatya'daki insanlar yalan söylüyor ya da bu rakamı açıklayanlar. Ki, Malatyalılar yalan söylemez, Malatyalılar dürüst insanlardır. Bu yalanı söylüyorsa siz söylüyorsunuz. Malatyalı hiçbir insanın cebine millî gelirdeki artıştan pay girmedi. Kimlerin cebine girdi? AKP'nin çerçevesindeki yandaşlarının cebine girdi” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56