AĞBABA; TOPLULAŞTIRMA MAĞDUR YARATMAMALI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, arazi toplulaştırma uygulamalarının çeşitli sorunları beraberinde getirdiğini, ilgili kurumların hiç bir hataya meydan vermeden toplulaştırma işlemini yapması gerektiğini belirterek,  vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

AĞBABA; TOPLULAŞTIRMA MAĞDUR YARATMAMALI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, arazi toplulaştırma uygulamalarının çeşitli sorunları beraberinde getirdiğini, ilgili kurumların hiç bir hataya meydan vermeden toplulaştırma işlemini yapması gerektiğini belirterek,  vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

PEK ÇOK YERDE SORUNLAR VAR

Malatya’nın pek çok bölgesinde toplulaştırmadan kaynaklı sorunların artması üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, konuyu TBMM Gündemine taşıdı. Tarım arazilerinde parçalanmayı azaltmak, her tarlayı yol ve sulama ağıyla irtibatlandırmak, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıpları önlemek amacıyla hayata geçirilen Arazi Toplulaştırma Projelerinin hem Malatya’da hem de Türkiye genelinde mağduriyetleri beraberinde getirdiğini kaydeden Ağbaba, kurumların hiç bir hataya meydan vermeden toplulaştırma işlemini yapması gerektiğini belirterek,  vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

20 YILDIR BİTMEYEN BARAJIN ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI

En son basın yayın kuruluşlarında Arguvan ilçesinde yaşanan sorunların dillendirildiğini ifade eden Ağbaba şu görüşlere yer verdi; “Arguvan ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce 2013 yılında Yoncalı Ovası Arazi Toplulaştırma Projesi uygulamaya başlanmış,ilçe merkezi ve 30 köyü kapsayan projenin, 60 bin 957 hektarlık alanda uygulanacağı ifade edilmiştir. 20 yılı aşkın süredir bitirilemeyen baraj olarak tarihe geçecek nitelikteki Yoncalı Barajı’nın yapımı tamamlandıktan sonra sulayacağı tarım arazileri üzerinde yapılan toplulaştırma çalışmalarının mahallinde değil de bilgisayar üzerinde yapıldığı, bu sebeple bölge halkının sorunlar yaşadığı dile getirilmektedir” dedi.

İDDİALAR İNCELENSİN

Ağbaba, “Arazi sahiplerinin bir bölümünün ilçe  dışında yaşaması nedeniyle yapılan duyurulardan ve yasal askıdan haberdar olamadıkları, itiraz haklarını kullanamadıkları, arazisine ciddi masraf yapan kişilerin arazilerinin ellerinden alınıp başka araziler verildiği,çoğu bölge toplulaştırmasının alanda değil de harita veya bilgisayar üzerinde yapıldığı iddiaları mutlaka en kısa sürede incelenmelidir” dedi.

BAKAN ÇELİK’E SORULAR

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde;  “Yoncalı Ovası Arazi Toplulaştırma projesi kaç yıldır devam etmektedir? İlgili projenin ne zaman bitirilmesi planlanmaktadır? Parsellerin harita üzerinde belirlendiğini iddiaları doğru mudur? Doğru ise yapılan projenin ne kadar sağlıklı olduğu düşünülmektedir? Toplulaştırma yapılacak yer gezilmeden, görülmeden bilgisayar üzerinden parselleme yapıldığı iddiaları üzerine Bakanlığınız tarafından inceleme başlatılması düşünülmekte midir? Bilgisayar üzerinde parselleme yapıldığı dolayısıyla vatandaşın düz arazisinin alıp eğimi yüksek veya dağlık yerlere verildiği iddialarından hareketle, yapılan toplulaştırma işlemlerinin yeniden gözden geçirilmesi planlanmakta mıdır?”ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 07:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56