AĞBABA ULAŞTIRMA SORUNLARINI GÜNDEME GETİRDİ

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Hekimhan, Arguvan, Yazıhan, Arapgir, Kemaliye, Keban, İliç ilçelerini havaalanına bağlayan yolu gündeme getirerek Ulaştırma Bakanı’na “Tohma Çayı’nın üzerine bir köprü yapılırsa bu mesafe 40 kilometre kısalıyor dedi.

AĞBABA ULAŞTIRMA SORUNLARINI GÜNDEME GETİRDİ
Hekimhan, Arguvan, Yazıhan, Arapgir, Kemaliye, Keban, İliç ilçelerini havaalanına bağlayan yolu gündeme getirerek Ulaştırma Bakanı’na  “Tohma Çayı’nın üzerine bir köprü yapılırsa bu mesafe 40 kilometre kısalıyor. Ulaştırma Komisyonu bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Hekimhan, Arguvan, Yazıhan, Arapgir, Kemaliye, Keban, İliç ilçelerini havaalanına bağlayan yolu gündeme getirerek Ulaştırma Bakanı’na  “Tohma Çayı’nın üzerine bir köprü yapılırsa bu mesafe 40 kilometre kısalıyor. Bu konuda sizin desteklerinizi bekliyoruz” dedi. Ağbaba, Karayollarının özelleştirme hazırlığında olduğunu da belirterek, “Özelleştirmeler Malatya’yı canından bezdirmiştir. Bu özelleştirme durdurulmalıdır” dedi.
 
“İLAN EDİLDİ AMA HERHANGİ BİR ÇALIŞMA YOK”
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,Komisyonda yaptığı konuşmada  “Değerli arkadaşlar, hepinizin bildiği gibi, ben Türkiye’nin en güzel ilinin milletvekiliyim, Malatya milletvekiliyim ama  en şanssız ilin milletvekiliyim. Neden ? Bizim bölgemizde tek çevre yolu olmayan il Malatya.. Bunun büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bu konuyla ilgili  doğru dürüst, ciddi bir çalışma yapılmıyor. Malatya-Sivas karayolu var ki, bu karayolu sadece Sivas’la Malatya’yı birbirine bağlayan bir kara yolu değil; bu kara yolu Elâzığ’dan başlayarak doğuya doğru ve Adıyaman’dan başlayarak güneye doğru birçok ili Karadeniz’e bağlayan bir yol. Geçen yıl 55 kilometresinin ihalesinin yapıldığı ilan edildiği hâlde herhangi bir çalışma olmadığını görüyoruz”ifadelerini kullandı.
“KARAYOLLARI ÖZELLEŞTİRİLEMEZ”

Veli Ağbaba yaptığı konuşmada “Son günlerde gündemde olan Karayollarının özelleştirmesi ile ilgili büyük sorunlar yaşanacağını belirtmek istiyorum. Kara yollarının yapım, bakım, onarım ve bağlantı yollarıyla birlikte, araç, makine parkları, arazileri, bakımevleri, binaları, komplekslerinin ihaleye çıkarılmış olduğunu duyuyoruz. Malatya’da Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı  iki tane şube var. Biri Arapgir’de, biri de merkezde. Bu ihaleler yapıldığı zaman çok sayıda sorun ortaya çıkacak. Taşeron işçilerinin, karayollarında çalışan insanlar mağdur edilecek. Özelleştirme uygulamalarını biliyoruz. Malatya’daki özelleştirme uygulamalarının hiçbiri maalesef başarıya ulaşmamıştır. Malatyalılar bunun en iyi örneğini  TEDAŞ özelleştirmesinde çok yoğun bir biçimde yaşamaktadır. TEDAŞ’ın özelleştirilmesi -Malatyalıların deyimiyle söylemek isterim- Malatya’yı canından bezdirmiştir  Karayollarının özelleştirilmesi de Malatya’ya fayda değil zarar getirir . Bu ihaleleler iptal edilmeli, özelleştirmeler durdurulmalıdır” Dedi.
 
“ARAPGİR YOLU ÖLÜM YOLU”
Ağbaba “Başbakanın ilan ettiği bir yol var; Arapgir-Divriği karayolu. Burası yapılmış gibi gözüküyor ama Sayın Bakanım, burası yapılmış değil. Her gittiğimde oranın bir ölüm yolu olduğunu görüyorum. İstanbul Milletvekilimiz Mevlüt Aslanoğlu da geçtiğimiz dönemlerde bu yolla ilgili çok uğraş vermişti .  O karayolu hâlâ yapılmış değil; Sivas tarafı yapıldı, Malatya tarafı yapılmadı. Sürgü-Erkenek yolu da yapıldığı hâlde, tekrar tekrar ihale edildi Maalesef bu yolda çökmeler oluyor ve çökmeleri müteahhit firma değil Karayolları yapmak zorunda bırakılıyor” ifadelerini kullandı.
 
“VİYADÜK GELİŞİMİ ENGELLEYECEK”
CHP Milletvekili Veli Ağbaba, son günlerde sıkça gündeme gelen Beylerderesi Viyadüğü ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Ağbaba, “AKP döneminde Malatya’ya -çok haksızlık etmeyelim- yapılan bir şey var, o da  Beylerderesi Viyadüğü. Geçmişte emeği geçen başta AKP Milletvekili Ali Osman Başkurt ve diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum. Emeği geçenlere ve vesile olanlara teşekkürler. Ama Beylerderesi Viyadüğü aslında Malatya’nın büyümesini engelleyecek  projeden birisi oldu.  Toplu taşımayla ilgili çeşitli projeler var. Malatya Belediyesi bununla ilgili çalışma yapıyor. Organize sanayi bölgesiyle üniversiteyi birbirine bağlayamıyoruz. Niye bağlayamıyoruz? Çünkü bizim ikazlarımıza, demokratik kitle örgütlerinin ikazına rağmen bu yolda toplu taşımacılık düşünülmediği için Malatya'nın hem organize sanayisiyle birleşmesi hem de batıyla birleşmesi viyadük nedeniyle kesiliyor.”dedi.
 
“MALATYA-ADIYAYAMAN YOLU KANGREN OLDU”
Ağbaba , Malatya’da yapımı devam eden yollarla ilgili de değerlendirmelerde bulunarak “Erkenek Tüneli’nde hâlâ bir çalışma yok. “Karahan Geçidi 2010’da bitirilecek.” dendi, hâlâ bitirilemedi. Bir de Malatya-Adıyaman yolu var. Malatya-Adıyaman yolu da tam bir kangren oldu. Bu -yıllardan beri her seferinde söz verilen- Malatya’yla Adıyaman’ı birbirine bağlayan mesafeyi çok kısaltacak bir yol ama maalesef bu yolda da bir çalışma olmadı. Çelikhan-Malatya yolu, Gündüzbey-Yeşilyurt; bu yolda bir çalışma maalesef yok.” Şeklinde konuştu.
 
“SİZİN İLİNİZİ DE İLGİLENDİRİYOR”
CHP Milletvekili Veli Ağbaba Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırma hitaben yaptığı konuşmada son olarak şu ifadeleri kullandı:“Şimdi, bir de bir önerim var, bunu daha önce de sizinle paylaşmıştım.Bu önerimi dikkate alırsanız çok memnun olurum. Sizin ilinizi de ilgilendiren bir yol var. Hekimhan, Arguvan, Yazıhan, Arapgir, Kemaliye, Keban, İliç; bu ilçelerin tamamını havaalanına bağlayan bir yolumuz var. Eğer Yazıhan ilçesinde,  Tohma Çayı’nın üzerine küçük bir köprü yapılabilirse bu mesafe 40 kilometre kısalıyor. Sizden ricam, lütfen bunu takip eder araştırırsanız… Eğer hem Malatya’nın hem bölgenin faydasınaysa -ki ben öyle olduğuna inanıyorum- bu konuda sizin desteklerinizi bekliyoruz. Eğer bunu yaparsanız Malatya’ya yapılmış haksızlıkları bir ölçüde gidermiş olursunuz. Bu konuda sizden rica ediyoruz. Hakikaten Malatya Elazığ’la karşılaştırıldığında , çevre illerle kıyaslandığında çok az yatırım almış,  Biz hakkımızı istiyoruz, biz fazla bir şey istemiyoruz Sayın Bakanım, hakkımızı istiyoruz. Ben Malatya’nın önümüzdeki yıllarda haklarının yenilmemesi için sizin de -bir komşu olarak- üzerinize düşeni yapacağınıza inanıyorum.
 
 
 
 
 
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56