AĞBABA’DAN MALATYA HAVAALANINA YENİ YOL ÖNERİSİ

Veli Ağbaba Hekimhan, Kuluncak, Yazıhan, Arapgir, Arguvan, Kemaliye, İliç, Keban, Alacahan ve Kangal ilçelerini havaalanına bağlayan bir yol var. Çayın üzerine bir köprü yapılır ise bu saydığım ilçeler havaalanına 40 kilometre yaklaşacaklar" dedi. Ağbaba, AKP'nin her yere duble yol yaptığını Malatya'ya ise duble kazık attığını ifade etti.

AĞBABA’DAN MALATYA HAVAALANINA YENİ YOL ÖNERİSİ
AĞBABA’DAN HAVAALANINA YENİ YOL ÖNERİSİ
 
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a Malatya'nın ulaşım sorunlarını aktararak " Hekimhan, Kuluncak, Yazıhan, Arapgir, Arguvan, Kemaliye, İliç, Keban, Alacahan ve Kangal ilçelerini havaalanına bağlayan bir yol var. Çayın üzerine bir köprü yapılır ise bu saydığım ilçeler havaalanına 40 kilometre yaklaşacaklar" dedi. Ağbaba, AKP'nin her yere duble yol yaptığını Malatya'ya ise duble kazık attığını ifade etti.
 
MALATYA’YI GELİŞTİRECEK BİR PROJE
 
"Grubumuz adına geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden, bizim uzunca yıllar Samsun milletvekilliğimizi yapan Sayın İlyas Kılıç'ı burada rahmetle anıyor, torunu Çağatay Kılıç'a da baş sağlığı dileklerimi iletiyorum" cümleleri ile konuşmasına başlayan CHP Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun Tasarısına baştan sona karşıyız. Komisyondaki bu konunun uzmanı arkadaşlarımız görüşlerini açıkladılar. Sayın Bakan buradayken ben Malatya'yla ilgili çok önemli gördüğüm ve Malatya'yı, hatta birçok şehrimizi kalkındıracak, geliştirecek bir projeyi Sayın Bakana iletmek istiyorum. Malatya'yı, hatta Kemaliye -belki ilginizi çeker- İliç, Keban, Arapgir, Arguvan, Alacahan, Kangal, Hekimhan, Kuluncak, Yazıhan ilçelerini havaalanına bağlayan bir yol var. Çayın üzerine bir köprü yapılır ise bu saydığım ilçeler havaalanına 40 kilometre civarında yaklaşacaklar. Köprünün yapımı Sivas'ı, Erzincan'ı, Elâzığ'ı, Malatya'yı direkt ilgilendiriyor, Yolun 40 kilometre kısalması demek hem Malatya şehir içi trafiğinin rahatlaması ,insanların havaalanına 40 kilometre yaklaşması demek.40 kilometre yaklaşması Kemaliye'nin, İliç'in, Arapgir'in, Hekimhan'ın, Arguvan'ın turizminin gelişmesi demek, İstanbul'da gurbetteki insanların Malatya'ya rahat gelebilmesi demek." ifadelerini kullandı.
 
YOL 40 KM KISALACAK
 
"Hekimhan'da çeşitli tesisler , birçok ilçemizde çeşitli yatırımlar yapılıyor ve bu ilçelerin hemen hemen hepsi İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de gurbetçileri olan yerler" diyerek sözlerine devam eden Ağbaba; "Eğer bu yol ve bu köprü yapılır ise, yani 5 il havaalanına 40 kilometre yaklaşmış olacak. Eğer yapılabilirse, bu konuda bölgeye çok önemli bir hizmet olacak. Yapılacak köprü, Malatya Bereketli köyü ile Tomolar arasında, maliyeti çok olmayan, düşük bir maliyete çıkacak bir köprü. Herhâlde 20-30 metre civarında bir köprü. Sayın Bakan,bu konuda sizden rica ediyoruz, bunu da araştırabilirseniz, Malatya açısından size minnettar kalırız" dedi.
 
MALATYA'DAN GEÇMEK KEŞMEKEŞ
 
Ağbaba konuşmasının devamında "Değerli milletvekilleri, ben Malatya'yı çok konuşuyorum çünkü oy veren Malatyalılar, Türkiye Büyük Millet Meclisinde Malatya'ya yapılan haksızlıkları dile getirmem için bana oy verdiler. Maalesef, kara yolları anlamında Malatya hak ettiği hizmeti alabilmiş değil. Çevremizdeki illere göre çevre yolu olmayan tek il maalesef Malatya. Malatya her anlamda bir dünya markası. Kayısısıyla marka. Avrupa'da 1. Dünya'da 2. en fazla karaciğer nakli gerçekleştiren bir karaciğer merkezimiz var. Dünyanın en ünlü cevizi, üzümü, kirazı Malatya'da yetişiyor. Malatya'nın her şeyi meşhur. Ama Malatya hak ettiği hizmeti alabilmiş mi? Alamamış. Çevre yolumuz yok, çevre yolumuz. Malatya'nın çevre yolu yok. Malatya'nın içinden geçmek bir keşmekeş" ifadelerini kullandı.
 
 
HER YERE DUBLE YOL, MALATYA'YA DUBLE KAZIK
 
 Sivas-Malatya Karayolu'nun yıllardır bitirilememesini de eleştiren CHP'li Ağbaba "Bütün doğuyu, Karadeniz'e bağlayan Sivas-Malatya yoluna bir metre yatırım yapılmamış. Elâzığ tarafına yapılmış duble yol, herhâlde Elâzığlılar yaptırdı diye düşünüyorum çünkü bizim olsa Malatya'yla Sivas arası duble yol olur, bir metre duble yol yapılmış değil. Bu bütün Malatya'yı, bütün doğuyu, Karadeniz'e bağlayan yol ama maalesef hâlâ o yol tek şeritli bir yol olarak ulaşıma devam ediyor.”dedi.
 
KULUNCAK YOLU KÖY YOLUNDAN FARKSIZ
 
Kuluncak yolunun bozukluğunu da gündeme getiren Veli Ağbaba “Malatya'yı Kuluncak ilçesine bağlayan bir yol var, köy yolundan farksız, Kuluncak yolu köy yolundan farksız. Hem yol bozuk hem de tek şerit olduğu için Kuluncaklılar, Darandeliler, Ayvalılar bu yola giderken büyük çile çekiyorlar.Ama 2002'den beri iktidarda olan AKP bir tek metre bu yola el vurmuş değil, bu yolu yapmış değil. AKP'ye en çok oy veren illerden birisi Malatya. Her yere duble yol yapılıyor, Malatya'ya duble kazık atılıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Ama maalesef bir tane vicdan sahibi insan çıkıp bu konuda haksızlığı dile getirmiyor" şeklinde konuştu.
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56