AĞBABA’YA MECLİS KÜRSÜSÜNDE SALDIRI

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma esnasında saldıran AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’e tüm partilerden tepki geldi.

AĞBABA’YA MECLİS KÜRSÜSÜNDE SALDIRI
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma esnasında saldıran AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’e tüm partilerden tepki geldi. Ağbaba saldırı sonrası yaptığı açıklamada “Metiner’in geçmişte yaptığım konuşmadan dolayı   kuyruk acısı olduğunu” belirtti. Metiner’e kınama cezası teklif edildi, ancak teklif AKP'nin oylarıyla teklif reddedildi.
Ağbaba, zorunlu eğitimi kademelendirerek 12 yıla çıkaran kanun teklifinin 23. maddesi üzerinde verdiği önergede söz aldı. Ağbaba, "Demokrasiler sadece siyasi partilerin olduğu bir şey değildir, demokrasilerin olmazsa olmaz kurumları vardır. Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, meslek örgütleri, üniversiteler, bilim adamları demokrasilerde konuşur, düşüncelerini söylerler ama siz buna izin vermediniz. TÜSİAD konuştu, zaman zaman sizin değirmeninize su taşıyan TÜSİAD'ı tehdit ettiniz, aba altından sopa gösterdiniz. Öğretmenler konuştu, gaz bombası attınız, su sıktınız. İnsanların şehirlerden çıkmalarına izin vermediniz. Öğrencileri dövdünüz, bugün ODTÜ'de Ulaş isminde bir öğrencinin ayağını kırdınız. Milletvekilleri konuştu, konuşmaya çalıştı daha doğrusu, saldırdınız, dövdünüz. Bunun adı "faşizmdir", bunu yapanlara da "faşist" denir arkadaşlar” şeklinde konuştu. Ağbaba konuşmasının devamında “ Kavga" demişken bir şeyi anlatmak istiyorum: Çok sevdiğim Özgür Özel arkadaşım sakin kişiliğiyle terbiyeli, nazik bir arkadaşımızdır. Geçtiğimiz günlerde Komisyonda yaşadığımız bir olayı anlatayım: İsmini vermeyeceğim -geçen Komisyonda aynı hataya düştüm, ismini vermeyeceğim- "HK" isminde sakallı bir milletvekili, daha önce o sakalı Rahmani sanırdım ama onun sakalı şeytaniymiş, şeytani sakallı bir milletvekili Özgür arkadaşımıza hunharca saldırdı” diye konuştu. . Ağbaba'nın konuşmasına devam ederken AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, oturduğu yerden kalkarak, Ağbaba'nın konuşmasını yaptığı kürsüye doğru yürüdü. Karşı karşıya gelindi. Araya giren Milletvekilleri kavgayı engelledi.Tartışmaların büyümesi üzerine oturuma ara verildi.
“HER ÜÇ OLAYDAN BİRİ METİNER’İN”
Olayın ardından verilen aranın ardından bir konuşma yapan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Meclis'teki her üç olaydan birisinin Mehmet Metiner'le ilgili olduğunu belirterek, "Israrla ön sıraya konuşlanmaktadır, sürekli tahrik etmekte, laf atmaktadır" dedi.
"METİNER'DE ARIZA VAR"
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise, "Bu kürsüye saldırıyı kınıyorum. Burayı koruyamazsak hiçbir şeyi koruyamayız. Metiner'de bir arıza var, kusura bakmasın. Kendi grup başkanvekilinin bile gücü yetmiyor. AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de, "Nereden gelirse gelsin, kim olursa olsun kürsüyü yürümek fiilini kabul etmek mümkün değil. Bu kürsü açık tutulmalıdır, bu kürsü milletin kürsüsüdür. Buranın çalıştırılamaz hale gelmesini, kim olursa olsun elbette kınayacağız, kınıyoruz da zaten, aksi düşünülemez.” dedi.Meclis Başkan Vekili Sadık Yakut, kavganın yatışmasının ardından oturumu yeniden açarak, parti gruplarının isteği üzerine, Ak Partili Metiner'in, CHP'li Ağbaba'ya kürsüde konuşma yapması sırasında saldırmasına kınama cezası verilmesi için İçtüzüğün 160. maddesi gereği teklifte bulunuldu.   Ancak, AKP milletvekillerinin oyları ile teklif reddedildi.
TUTANAK
BAŞKAN - Önerge üzerinde söz isteyen Malatya Milletvekili Veli Ağbaba.
Buyurun Sayın Ağbaba. (CHP sıralarından alkışlar)
VELİ AĞBABA (Malatya) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyo-rum.
Demokrasiler sadece siyasi partilerin olduğu bir şey değildir, demokrasilerin olmazsa olmaz kurumları vardır. Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, meslek örgütleri, üniversiteler, bilim adamları demokrasilerde konuşur, düşüncelerini söylerler ama siz buna izin vermediniz.
TÜSİAD konuştu, zaman zaman sizin değirmeninize su taşıyan TÜSİAD'ı tehdit ettiniz, aba altından sopa gösterdiniz.
Öğretmenler konuştu, gaz bombası attınız, su sıktınız.
İnsanların şehirlerden çıkmalarına izin vermediniz.
Öğrencileri dövdünüz, bugün ODTÜ'de Ulaş isminde bir öğrencinin ayağını kırdınız.
Milletvekilleri konuştu, konuşmaya çalıştı daha doğrusu, saldırdınız, dövdünüz.
Bunun adı "faşizmdir", bunu yapanlara da "faşist" denir arkadaşlar. (CHP sıralarından alkışlar)
AYŞE NUR BAHÇEKAPILI (İstanbul) - Sensin faşist!
VELİ AĞBABA (Devamla) - "Kavga" demişken bir şeyi anlatmak istiyorum: Çok sevdiğim Özgür Özel arkadaşım sakin kişiliğiyle terbiyeli, nazik bir arkadaşımızdır. Geçtiğimiz günlerde Komisyonda yaşadığımız bir olayı anlatayım: İsmini vermeyeceğim -geçen Komisyonda aynı hataya düştüm, ismini vermeyeceğim- "HK" isminde sakallı bir milletvekili, daha önce o sakalı Rahmani sanırdım ama onun sakalı şeytaniymiş, şeytani sakallı bir milletvekili Özgür arkadaşımıza hunharca…
BAŞKAN - Sayın Ağbaba, lütfen… Lütfen Sayın Ağbaba, temiz bir dille konuşun. Lütfen…
MEHMET METİNER (Adıyaman) - Saygılı ol lan!
VELİ AĞBABA (Devamla) - Lan sensin!
MEHMET METİNER (Adıyaman) - Terbiyesiz herif!
(Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'in kürsüye yürümesi)
VELİ AĞBABA (Devamla) - Terbiyesiz sensin! Gel… Gel…
Sen kime saldırıyorsun şerefsiz! (AK PARTİ ve CHP sıralarından kürsü önünde toplanmalar, gürültüler)
BAŞKAN - Birleşime beş dakika ara veriyorum sayın milletvekilleri.
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56