MALATYA:
AKP; TORBANI AL, BAŞINA ÇAL
AKP; TORBANI AL, BAŞINA ÇAL “
AKP’nin hazırladığı Torba Yasası’nın, emekçileri açlığa ve ölüme mahkûm ettiği gerekçesiyle derhal geri çekilmesi istendi. AKP il binasının önünde yapılan basın açıklamasıyla hükümet protesto edildi.
Nasuhi Caddesi Antepli Sokak’tan ellerinde pankartlar, dillerinde isyanlar ve ıslıklarla Turan Emeksiz alt geçidi yanındaki AKP il binasının önüne geldiler. Meydanı alkışlarla, ıslıklarla, isyan söylemleriyle inlettiler:
“AKP, Torbanı Al, Başına Çal.”
Sürgünler Bizi, Yıldıramaz.”
Direne Direne Kazanacağız.”
Zafer, Direnen Emekçinin Olacak.”
“Yaşasın Demokrasi Mücadelemiz.”
“İşsize İş Bulun, Yoksa Def Olun.”  
Gün Gelecek, Devran Dönecek; AKP Halka Hesap Verecek.”
“Kölelik Yasasına Hayır.”
Genel Grev, Genel Direniş.”
“Çocuklarımız, Sermayenize Köle Olmayacaklar”
AKP’ye Biat Etmeyeceğiz.”
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Malatya Dönem Sözcüsü ve Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Malatya Şube Başkanı Kasım OTUR, hükümetin hazırladığı Torba Yasası’nın derhal geri çekilmesini istediklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:
                           AKP’NİN İKİYÜZLÜLÜĞÜ
 AKP iktidarı, her adımda ‘ileri demokrasi’ lafları ederken; özünde ise emekçiler üzerinde baskısını daha da artırmakta, emekçilerin taleplerini görmezden gelmektedir.
 AKP Hükümeti açıklamalarında, halk iradesinin üstünlüğünden, diyalogdan bahsedip sermaye sınıfının istediği yasaları çıkarmaya öncelik vermekte, esasta ise emekçileri ve halkı yok saymaktadır.
 AKP, yeni yasaklara ve baskılara imza atmaktadır. Torba yasa tasarısı, bunun tezahürüdür.
AKP hükümeti meclis gündemine taşıdığı torba yasayla emekçilere yönelik yeni bir saldırı planını daha devreye sokmak istemektedir.
Attığı her adımda, halkı daha da yoksullaştıran AKP’nin son anayasa değişikliği, referandumunda olduğu gibi ikiyüzlülüğü ve emekçi düşmanı olduğu, bu tasarı ile bir kez daha ortaya çıkmıştır.
                 ÇOCUKLARIMIZIN SEKSEN LİRASINA GÖZ DİKTİLER
Tasarı ile asgari ücret hesaplamasında belirlenen 16 yaş sınırı 18’e çıkarılıyor. Böylece 16-18 yaş arasındaki 200 binden fazla gencin asgari ücreti 80 TL azaltılmaktadır. Açıkça şu denilebilir ki, çocuklarımızın 80 lirasına göz diken bir iktidar ve sermaye ittifakı ile karşı karşıyayız.

Kısmi süreli (part time) çalıştığı için sigorta primi eksik yatanlar, eksik süreyi 30 güne tamamlamak için kendi ceplerinden ödeme yapacaklar, yapmazlarsa hastaneye gittiklerinde muayene olamayacaklardır.

Mesleki eğitim gören ve işyerlerinde çalışan öğrencilerin aldıkları üç kuruşluk ücretler düşürülecektir.
                                     İŞSİZLİK FONU YAĞMALANIYOR
 Tasarıda 18—29 yaş arası erkekler ile 18 yaş üstü kadınları istihdam eden işverenlerin sigorta primlerinin, işveren tarafından ödenmesi gereken tutarı, işe alındıkları tarihten itibaren İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak, 30 ve daha yukarı yaşlardaki emekçiler, işten atılma tehdidiyle karşılaşabilecektir. “İstihdamı teşvik ediyoruz” denilerek yapılan bu düzenlemeler, yeni işsizler yaratılması ve işsizlik fonunun yağmalanması demektir.
                            EMEKLİLİK, HAYAL BİLE EDİLEMEYECEK
 Şirketler kadrolu çalıştırmak yerine, sadece ihtiyacı olduğunda işçi çalıştıracak, kısa süreli çalıştırmanın yolu açılacaktır. Geriye kalan süreyi 30 güne tamamlamak için kendi cebinden primini yatıramayan hiçbir çalışan, ömür boyu emekli olamayacaktır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklerle, sözleşmeli ve ücretli çalıştırma gibi esnek ve güvencesiz istihdam, tüm kamu alanında temel politika haline getirilecektir
                        MEMURLAR, ÖDÜNÇ VERİLECEK
 Tasarı kabul edildiğinde memurlar da işçiler gibi başka kurumlara “ödünç” verilebilecek. Norm kadro fazlası kamu emekçileri “ihtiyaç fazlası personel” olarak 4/C’ye geçirilecektir.
 Esnek çalışma; ‘uzaktan çalışma’, ‘evden çalışma’ ve ‘çağrı üzerine çalışma’ biçiminde düzenleniyor. Bu düzenleme, kadınları ev içine hapsederken çocuk ve hasta bakımı yükünü azaltmayarak, cinsiyetçi istihdam politikalarını derinleştirecek, çift yönlü sömürüyü yasal hale getirecektir.

Yeni personel rejimi “kariyer uzmanlığı” üzerine oturtulmakta, ancak sözleşmeli çalışma esas alınmaktadır.
 Sözleşmeli çalışanların sendika üyeliğinden bahsedilirken toplu eylem ve greve başvurmaları tamamen yasaklanmaktadır.
                                   KEYFİ CEZALANDIRMA YASALARI
 Deneme süresi 2 aydan 4 aya çıkarılacak, karşılığında ücret ödenmeyecektir. İşsizleştirilen milyonlarca gencimizin iş bulma umutlarının sömürülmesi anlamına gelen bu düzenlemeler, işverenlerin hiçbir ücret ödemeden gençleri çalıştırıp, bir kenara atmalarının tüm kapılarını açmaktadır.
 Bu yasa keyfi cezalandırmaların yasasıdır. Memurların sicil amirlerinin değiştirilmesi eliyle vali ve kaymakamların insafına terk edilen çalışanlar, sürgün edilme, işten çıkarılma korkusu ile koşulsuz biat etmeye mecbur edilmektedir.
 Bu yasa, aynı zamanda İl özel idarelerinde çalışan yaklaşık 80 bin işçinin sendikasızlaştırılması demektir.
                                SÜRGÜNLER, YASAL HALE GELECEK
 Memurlar kamu yararı ve hizmet gerekleri’ sebebiyle ihtiyaç duyulması halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 6 ay geçici olarak görevlendirilecekler. Eğer bu Torba Yasa geçerse, sürgünler yasal hale gelecektir.
 Bu torba yasa tasarısında emekçilerin, yoksulların, işsizlerin yararına hiçbir düzenleme yoktur. AKP aldatmacasına kanmayacağız

Bizler, geleceğimizin bu yasa ile karartılmasına izin vermeyeceğiz. Emekçilerin mücadelesi, AKP’nin maskesini meydanlarda düşürecek ve sırça saraylarda oturmalarına son verecek güçtedir.
                             AKP, EMEKÇİLERİN SABRINI ZORLAMASIN
 Emek ve halk karşıtı politikalarda ısrarın adı olan Torba Yasası geri çekilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir. AKP, emekçilerin sabrını daha fazla zorlamamalıdır. Emekçiler, geleceklerine ipotek koyan bu yasayı kabul etmemektedir. Yasa derhal geri çekilmelidir.
Yaşasın emek, barış ve demokrasi mücadelemiz! “
Sultan KILIÇ - Malatya
 
 
banner47
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56

ATMANİ VAKFI BAŞKANI KEMAL DÜZOVA’NIN MALATYA...
İstanbul da kurulan Atmani Vakfı (Eğitim Kültür Çevre Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı) vakfın...

Haberi Oku