ALEVİ DİYE İŞLENEN TECDE CİNAYETİNDE KARAR VERİLDİ

Arguvan Eymir Köyünden Alper Özdemir (Eren) ’in Alevi olması nedeniyle kızlarının evliliğine karşı çıkan Tecdeli Adıyahşi ailesinin ölüm kararı erkek kardeş tarafından gerçekleştirilmişti. Mahkeme heyeti, töre nedeniyle adam öldürmeye azmettirme suçundan yargılanan aile fertlerine beraat kararı verdi. Sadece katil Ahmet Adıyahşi hakkında ceza verdi, ceza verilen katil yaş indirimindende yararlandırıldı.

ALEVİ DİYE İŞLENEN TECDE CİNAYETİNDE KARAR VERİLDİ
Arguvan Eymir Köyünden Alper Özdemir (Eren) ’in Alevi olması nedeniyle kızlarının evliliğine karşı çıkan Malatya Tecdeli Adıyahşi ailesinin ölüm kararı erkek kardeş tarafından gerçekleştirilmişti.
Tüm girişimlere rağmen ortaçağ zihniyetini beyinlerinden ve yüreklerinden atamayan büyüklerini ikna edemeyince, gizlice nikâhlanmak  zorunda kalan Alper ve Dilek daha sonra kız tarafının “Sizi affetik , gelin görüşelim, düğün günü belirleyip düğün yapalım” çağrısı üzerine aile büyükleriyle birlikte 10.01.2009 Cumartesi günü gittikleri Dilek Adıyahşi’nin Malatya Tecde mahallesindeki baba evinde genç kızın kardeşi tarafından ailelerinde gözleri önünde kızın erkek kardeşi tarafından tabancayla vurularak öldürülmüşlerdi.Cinayeti işleyen kızın kardeşi ile birlikte azmettirici olduğu ileri sürülen amcası da gözaltına alınmış her ikisi de tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
Mahkeme Kararı
Mahkeme, cinayeti işlediği tarihte 17 yaşında olan Ahmet Adıyahşi’ye ablasını öldürdüğü için 20 yıl, eniştesini öldürdüğü için ise 12 yıl hapis cezası verdi. 
   
Cinayeti işlediği tarihte 17 yaşında olan  Ahmet Adıyahşi "Olay nedeni ile pişmanım. Olay aniden gelişti" dedi.  Mahkeme Heyeti, Ahmet Adıyahşi hakkında olay tarihinde 17 yaşında olması nedeniyle, "Suça sürüklenen çocuk" hükümlerini uygulayarak, ablasını öldürmekten önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi, ardından bu cezayı 20 yıl hapis cezasına indirdi, eniştesini öldürmekten ise önce müebbet hapis cezası verdi, ardından indirime giderek 12 yıl 6 ay hapis cezasına indirdi. Ruhsatsız silah taşımaktan ise 6 ay 20 gün hapis cezası verildi. Katil Ahmet Adıyahşi 33 yıl 20 gün hapis cezası almış oldu. 
  
Mahkeme heyeti, töre nedeniyle adam öldürmeye azmettirme suçundan dava açılan ve yargılanan diğer şüpheliler katil Ahmet Adıyahşinin Babası Şahin Adıyahşi, amcası Soner Adıyahşi, Annesi Demet Adıyahşi ve halası Ayhan isimli bayan hakkında ise beraat kararı verdi. Sadece katil Ahmet Adıyahşi hakkında ceza verdi ceza verilen katil yaş indiriminden yararlandırıldı. 
Mahkemenin kararı tepki ile karşılandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56